V únoru se podle tradiční čínské medicíny zaměříme na ledviny. Ledvina je párový orgán, který má mnoho funkcí. V první řadě se v ledvinách tvoří, upravuje a následně z nich vylučuje moč. Dále ledviny udržují rovnováhu mezi kyselými a zásaditými látkami uvnitř organismu, regulují objem vody v těle i krevní tlak a vylučují toxické látky. Jak poznáme, že jsou ledviny oslabené? Které bylinky a zdravé potraviny podpoří jejich činnost? V článku najdete tipy na bylinky, potraviny i přírodní doplňky stravy, které obsahují bylinky zmíněné v článku.
Když jsou ledviny oslabené
Jak poznáme, že ledviny nejsou ve formě? Prvním příznakem, kterého si nemůžete nevšimnout, je časté chození na toaletu. Konkrétně noční močení a jeho zvýšená frekvence nebo naopak zadržování moči. Objevit se může také bolest v kříži, nespavost, šum v uších, ale i oteklá horní víčka, neprokrvené končetiny (studené nohy, ruce) a pokles energie. V článku „Jak posílit čchi a celkovou vitalitu“ najdete tipy i videorozhovor s Jaroslavem Duškem a MUDr. Alexandrou Vosátkovou na téma čínská medicína a jak posílit celkovou imunitu. Ovšem u oslabených ledvin si pak můžeme všimnout i dalších příznaků, které si s ledvinami nemusíme hned spojit. Jedná se o bolesti kloubů, tmavé kruhy pod očima, deprese, nízkou sebedůvěru a nedůvěru k ostatním lidem (včetně blízkých). V neposlední řadě pak i oslabené libido.
Příznaky oslabených ledvin – souhrn:
- časté noční močení
- bolest v kříži
- tlak a zadržování moči
- nespavost
- šumění v uších
- oteklá horní víčka
- studené, neprokrvené končetiny
- nízká sexuální touha
- pokles energie
- deprese
- nedůvěra v sebe i druhé
Strach a obavy skryté v ledvinách
Podle TČM jsou ledviny také zodpovědné za to, jak se cítíme a spojují se s duší a celkovou mentální pohodou. Pokud cítíte nepřiměřený strach či obavy ze situací, které pro vás ještě před měsícem nebyly žádnou překážkou, může to být způsobeno právě oslabenými ledvinami. Zaměřit se na duši a vlastní pocity je v únoru tedy naprosto nezbytné. Do svého programu byste v únoru měli především zařadit meditace, vyzkoušet můžete např. aromaterapii nebo cvičení jako jóga nebo qi gong. Možností je opravdu mnoho, stačí si pouze vybrat. V únoru se zaměřte na sebe a pečujte o sebe s láskou. Vyhněte se stresu, pokud to je možné a naplánujte si na tento měsíc spíše odpočinkové a relaxační aktivity.
Bylinky a potraviny pro podporu ledvin
Pojďme se nyní podívat na některé bylinky, které v tradiční čínské medicíně najdeme pro podporu ledvin. Uvařit si z nich můžete čaj, vyrobit tinkturu či zakoupit již hotový bylinný koncentrát s obsahem těchto bylin:
- Jehlice trnitá – jedná se o močopudnou bylinku, která je účinná při zadržování vody v organismu, močových kamenech nebo zánětech močového měchýře.
- Vřes obecný – i vřes je močopudná bylinka a jeho konzumace se doporučuje hlavně pro podporu vylučování kyseliny močové, která se při špatném vylučování usazuje v kloubech. Vřes dále dezinfikuje, má protizánětlivé účinky a je dobrým pomocníkem při rozpouštění močových kamenů. Výborně působí i proti oteklým nohám.
- Bez černý – plody a květy bezu jsou perfektní pro přípravu bezinkového sirupu. Bez černý čistí ledviny a játra, podporuje detoxikaci a je proslulý v boji proti zánětům v těle.
- Černý rybíz – černý, ale i červený rybíz je nejen obrovským zdrojem vitamínu C, ale také má silné diuretické účinky. To znamená, že působí močopudně a konzumace rybízu podpoří odplavení toxinů z těla ven. Jedná se o skvělý čistič ledvin. Připravte si domácí rybízový sirup a posilujte ledviny i v zimě.
- Hruška Nashi – do jídelníčku rozhodně doporučujeme zapojit i hrušku Nashi. Jedná se o exotické ovoce, které chutí připomíná trochu jablko a trochu hrušku. Její konzumací pročistíte ledviny i močové cesty. Hrušku zakoupíte v obchodech s exotickým ovocem.
Zjistěte, jaké jsou další potraviny pro zdravé ledviny a inspirujte se recepty z naší kuchyně.
Upozornění: výše uvedené informace nejsou schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU a nelze tyto účinky považovat za schválené lékařské účinky.
Přírodní doplňky stravy pro zdravé ledviny
Všechny zmíněné bylinky najdete v bylinném extraktu Renol, který je díky obsaženým bylinkám vhodný pro podporu zdraví ledvin, močových cest, kloubů i prostaty. Jeho působení pak můžete umocnit, pokud si zakoupíte Renol a krém Artrin ve výhodném balení. Krém Artrin je vhodný při bolestech kloubů, zánětlivých stavech svalů a šlach, ale i při problémech s ledvinami, prostatou a dalších zánětlivých stavech.
Co z jídelníčku vynechat
Z jídelníčku bychom v únoru měli vyjmout vše, co ledvinám nesvědčí. V první řadě bychom se měli zaměřit na sebe a nechat tělo i duši odpočinout. Nezatěžovat ledviny zbytečnou konzumací alkoholu. Zapojit se můžete také do akce „Suchej únor“, tedy měsíční abstinence alkoholu. Dále bychom měli více odpočívat, relaxovat a především dostatečně spát. Vyhnout se studeným jídlům, jako jsou zmrzliny nebo saláty a organismus spíše prohřát zdravými polévkami a teplými nápoji. Ale vyjměte z nich mléko a mléčné výrobky obecně. V případě, že v únoru budete o sebe pečovat s láskou a dáte důraz na zdraví ledvin i zdravý jídelníček, pak se vám to vrátí v březnu, který TČM označuje za měsíc žlučníku.