Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Co pomáhá na oteklé nohy? Bylinky a babské rady

Fotografie: Lázeň na oteklé nohy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Otok nohou (edém) se tvoří při hromadění tekutiny v měkkých tkáních či orgánech. Pokud je tlak uvnitř cév v pořádku. pak se tekutina drží uvnitř tkání a orgánů a neuniká. Ovšem jakmile se zvýší tlak v cévách, tekutina začne unikat i mimo ně a vytvoří se otok. Jaké jsou příčiny otoků a co na oteklé nohy zabírá z babských rad a bylinných odvarů, to si povíme v tomto článku.

Příčiny otoku nohou

Otok (edém) ve většině případů začíná pomalu a může být způsoben běžným stavem, ale pozor, může se jednat i o známku vážného zdravotního stavu. Příčiny zvýšení tlaku v cévách se dělí do tří skupin.

  • Systémové – porucha ledvinových funkcí, problémy se srdcem, porucha štítné žlázy, jaterní cirhóza, nízká hladina bílkovin v krvi nebo hormonální poruchy.
  • Žilní – bývá nejčastější. Vzniká po operaci či po úrazu. Dále se může jednat o akutní trombózu nebo obtížný průtok krve v žilním systému, např. při nadváze.
  • Lymfatické – otok se objevuje už podle názvu při nedostatečné funkci lymfatického systému. V tomto případě otékají prsty a nárty a otok není bolestivý. Nutné je nasadit léčbu co nejdříve.

Důvody otoků můžou být ovšem i zcela běžné:

  • Těhotenství – otoky nohou v těhotenství jsou velmi časté
  • Dlouhé stání a zatěžování nohou
  • Špatná obuv
  • Obezita či nadváha
  • Kouření

Pokud vyloučíte všechny tyto běžné důvody pro otoky nohou, pak doporučujeme zajít k lékaři pro zjištění zdravotních příčin a nastavení vhodné léčby.

Domácí prostředky a babské rady aneb co na oteklé nohy zabírá nejlépe

U těhotných žen nebo lidí, kteří mají namáhavé zaměstnání a stojí celý den na nohou, mohou pomoci ke zmírnění otoku i domácí prostředky a babské rady. Pojďme se na ně podívat.

1) Pravidelná hydratace

Hydratace a pravidelné doplňování tekutin je prvním krokem ke snížení otoku nohou. Podle zveřejněných informací na healthline.com se doporučuje vypít 8-10 sklenic vody. Ačkoliv se to zdá nelogické, opak je pravdou. V případě, že tělo dostatečně nezásobujete tekutinami, je nuceno tekutiny zadržovat samo. To pak přispívá k otoku, a proto je důkladná hydratace prvním krokem ke zmírnění otoku.

2) Nohy nahoru!

Udělejte si pohodu a podložte si nohy. Jestliže čekáte miminko a trpíte na otoky nohou v těhotenství, doporučuje se nohy podložit několikrát denně – až na 20 min. Sedněte si na zem a dejte si nohy na pohovku nebo si je podložte polštáři či jiným materiálem a odpočívejte. Při spánku by nohy měly být podložené polštáři. Pokud to není nutné, vyhněte se zatěžování nohou a dlouhému stání.

3) Masírujte chodidla a nekřižte nohy při sezení

Poproste partnera, ať vám namasíruje chodidla. Masáž by měla být vedena tlakem směrem k srdci. Díky tomu se tekutina přesune a otoky se zmírní. Pokud máte sedavé zaměstnání, nedávejte, jak se říká, nohu přes nohu. To zpomaluje proudění krve v nohou a tvoření otoků. Je-li to možné, nohy si podložte a nechte je volně.

Zdroj: Freepik.com

4) Vyvážená strava a optimální váha

V případě, že trpíte nadváhou, doporučujeme změnit jídelníček a zaměřit se na zdravou stravu. Nadváha pro nohy způsobuje nadměrnou zátěž, což může vést k bolestivým otokům. Při nadváze se snižuje krevní oběh a otoky nohou jsou běžným stavem. Naopak pokud zhubnete, zmírníte napětí v nohách a jejich zatížení a krevní oběh se dostanou do normálu. Doporučujeme poradit se s lékařem a nastavit si takový životní režim, při kterém přebytečná kila snížíte či úplně odstraníte.

5) Připravte si lázeň s epsomskou solí

Epsomská sůl se přidává do koupele a pomáhá při bolestech svalů, detoxikaci, zmírnění otoků i při zánětech. Jedná se o přírodní formu soli hořčíku. Připravte si relaxační lázeň a naložte do ní vaše nohy na 30 minut. Espomskou sůl si můžete přidat také do vany a vytvořit si relaxační lázeň pro celé tělo.

Bylinky, tinktury a odvary, které zmírňují otoky nohou

Jaké bylinky nám mohou pomoci se zmírněním otoku nohou? Vybrali jsme pro vás ty nejúčinnější a osvědčené bylinky, ze kterých si můžete připravit odvar, čaj nebo tinkturu.

1) Odvar z jehlice trnité – babí hněv

Jehlice trnitá, kterou možná znáte spíše pod názvem babí hněv, je hojně využívána při močových kamenech, zánětech močového měchýře i při zadržování vody v organismu. Obsahuje účinné látky, jako jsou: Flavonoidy, silice, glykosidy, ononin, onospin či organické kyseliny a pomáhá oteklé nohy dostat opět do formy.

Připravit si z ní můžete odvar, a to tak, že kořen jehlice trnité nastrouháte a cca 2 lžičky nastrouhaného kořene zalijete 250 ml vařící vody. Pijte při potížích. Odvar se nedoporučuje užívat dlouhodobě.

2) Kopřivový čaj či kopřivová lázeň

Listy kopřivy jsou hojně využívány nejen pro odvodnění organismu a na oteklé nohy, ale i pro čistění organismu nebo pro lesklé a zdravé vlasy. Proto se doporučuje pít čaj z kopřivy nebo si nohy naložit do kopřivové lázně. Stačí usušené listy kopřivy zalít horkou vodou a nechat cca 20 min vylouhovat a vychladnout.

3) Vřesová tinktura

Vřesová tinktura má skvělé odvodňovací účinky. Naplňte sklenici sušeným vřesem cca ze 2/3 a zalijte čirým alkoholem, který má minimální koncentraci 40 %. Pečlivě uzavřete a nechte cca 5 týdnů v teple. Poté přeceďte a užívejte při potížích. Nezapomeňte vždy zapít sklenicí vody.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama