Játra mají v našem těle nenahraditelnou roli – filtrují krev, detoxikují organismus, metabolizují tuky a léky, tvoří žluč. Žlučník ji pak uskladňuje předtím, než je vypouštěna do střev. Ačkoliv játrům podle TČM patří duben, podpořit jejich zdraví můžete v létě u moře. Jak?
Víte, že má sluneční záření pozitivní vliv na zdraví jater a žlučníku?
Existují studie, avšak jsou ještě hodně v plenkách, které dokazují, že expozice kůže slunečnímu záření může potlačovat zánět jater a zmírňovat závažnost nealkoholického ztukovatění jater. Je to dáno tím, že kůže vystavena ultrafialovému záření ze sluníčka uvolňuje protizánětlivé mediátory (mediátory = látky vznikající v organismu, které zprostředkovávají určitý děj). Těmi jsou hlavně vitamín D nebo oxid dusnatý.
Dosud neexistuje studie, která by jasně prokázala efekt vitamínu D ze sluníčka na zdraví jater. Zánět jater může například tlumit tak, že mění produkci a transport žlučových kyselin nebo příznivě ovlivňuje střevní mikrobiom. Vitamín D má také schopnost potlačovat profibrogenní aktivitu jaterních buněk a tím předcházet vzniku jaterní fibrózy (jedná se o zvýšené ukládání pojivové tkáně v játrech). V případě žlučových kyselin vitamín D umožňuje degradaci toxických žlučových kyselin ve střevě, čímž předchází riziku zánětu jater.
Pořád je ale důležité dodat, že opalování bez ochrany ani opalování s ochranou ve velké míře není v žádném případě zdravé a v první řadě je potřeba myslet hlavně na kůži a nebezpečí vzniku rakoviny kůže.
Játrům prospívá pohyb a dlouhé procházky po pláži jsou pro to ideální
Játrům a žlučníku škodí dlouhodobá neaktivita. Sedavý způsob zaměstnání je pro jejich zdravé fungování nepřípustné, protože játra jsou pružným orgánem, který potřebuje pohyb a volnost. Přirozenou očistu jater a jejich regeneraci podpoříte pravidelným pohybem nejlépe na čerstvém vzduchu. Pravidelný pohyb, například dlouhé procházky po pláži, zajistí volný průtok jaterní energie a zabrání fungování jater na úkor dalších orgánů. Játra totiž fungují tak, že když jsou v nerovnováze, mají tendenci čerpat energii z dalších orgánů, jenže ty pak také oslabují.
Meditace a práce s hněvem a zlostí játrům prospěje
Podle tradiční čínské medicíny jsou játra orgánem spojeným s hněvem. Tato emoce jim rozhodně neprospívá. Není však dobré hněv potlačovat. Aby se v játrech neusadil a nebral jim energii, je nutné tuto emoci zdravě zpracovat. Játra a žlučník tedy podpoříte mimo jiné i hlubokou meditací a intenzivní prací se svými emocemi. Jak totiž tradiční čínská medicína říká, „emoce jsou nemoce“ a není radno je podceňovat.
Jak se může projevit nerovnováha jater?
Nerovnováha jater se může projevit různě, může vypadat jako:
- alergie
- dna
- cirhóza jater
- bolesti hlavy
- zácpa a nadýmání
- problémy se žlučníkem
- problémy s játry dokonce mohou způsobovat gynekologické potíže
Játra mají vysokou schopnost regenerace
Játra jsou skvělá v tom, že mají vysokou schopnost regenerace… zároveň ale nejsou nekonečným strojem na zpracovávání důsledků našeho nezdravého životního stylu. Je tedy nutné játra nezatěžovat, a naopak podporovat jejich přirozenou regeneraci a vitalitu. A to klidně zvládnete i u moře, kde se můžete slunit, uvolněně dýchat, hýbat se, zkrátka a dobře si vyčistit hlavu od nežádoucích negativních emocí.