Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Recepty na domácí sirupy, které zmírní bolesti hlavy a dopřejí klidný spánek

Fotografie: Domácí sirup
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jak si připravit domácí sirupy z bylinek a plodů ze zahrádky? Připravili jsme pro vás inspiraci a recepty na domácí sirupy pro uvolnění, lepší trávení, ale i osvěžení či posílení imunity. Pěstujete si na zahrádce meduňku, levanduli, šalvěj nebo červený rybíz? Pak vám nic nebrání tyto chutné a zároveň zdravé recepty vyzkoušet.

Domácí sirupy 5x jinak

Připravili jsme si pro vás 5 receptů na domácí sirupy ať už z plodů, květů nebo bylinek. Každý sirup pak pomůže s jinými neduhy. Některé jsou dobré pro posílení psychického zdraví, jiné zase utiší bolesti hlavy, pomohou při usínání nebo s nachlazením a obranou imunity.

1) Domácí levandulový sirup ze sušené levandule pro pohodový den

Levandule je známá svými uklidňujícími účinky, ale tím její výčet zdravotních benefitů samozřejmě nekončí. Kromě uklidňujících účinků také podporuje trávení, regeneruje pokožku, zmírňuje deprese, bolesti hlavy atd. Proto se velmi často využívá při aromaterapii ve formě olejíčku. Jak si připravit olejíček z levandule najdete v tomto článku. K dostání je také v našem e-shopu pod názvem Lavender a můžete si doma vytvořit uvolňující koutek pro chvilky klidu a voňavé terapie.

K přípravě domácího sirupu ze sušené levandule budete potřebovat cca 400 g levandule, cukr, citróny a kyselinu citrónovou. Celá příprava vám zabere cca 30 minut + 24 hodin, kdy se sirup musí nechat louhovat. Dopřejte si voňavé a zdravé osvěžení a vyzkoušejte recept na levandulový sirup z naší kuchyně.

2) Domácí meduňkový sirup vám dopřeje klidné spaní

Meduňku snad ani nemusíme představovat. Patří do základní domácí bylinkové lékárny, stejně jako levandule krásně uvolní mysl a dopřeje vám ničím nerušený a klidný spánek. Ovšem ani zde její výčet blahodárných účinků na lidský organismus nekončí. Pitím meduňkového sirupu či čaje můžete zmírnit svalové vypětí, bolest zubů, hlavy nebo migrény. Na migrénu nejlépe účinkuje tinktura z meduňky, kterou si vmasírujete do spánků. A v neposlední řadě přivítají meduňkový sirup ženy, které trpí před menstruací a potýkají se s PMS. I zde je velmi nápomocná a zbavuje pocitů úzkosti, depresí a celkové emoční lability.

Jak si připravit domácí meduňkový sirup? V tomto případě budete potřebovat:

 •  čerstvou meduňku,
 • cukr, citróny,
 • kyselinu citrónovou a vodu.

Příprava zabere půl hodinky a 1 den je nutné nechat meduňkový sirup luhovat. Dopřejte si klid a pohodu a vyzkoušejte náš recept na meduňkový sirup.

Zdroj: Freepik.com

3) Šalvějový sirup pročistí krev a posílí tělo

Pročistí krev, posílí tělo, zmírní pocity nočního pocení, pomáhá při bolestech krku a odvar ze šalvěje velmi účinně pomáhá při zánětech dásní. Šalvěj je prostě multifunkční bylinka, která pomůže s mnoha zdravotními neduhy. Šalvějový sirup se připravuje z čerstvých listů šalvěje a postup je v podstatě stejný jako u ostatních sirupů.

K přípravě domácího šalvějového sirupu budete potřebovat:

 • 200 g šalvějových lístků
 • 2 litry horké vody (převařené)
 • 800 g cukru krystal
 • 3 lžičky kyseliny citrónové

Postup:

 • Nejprve si připravíme lístky šalvěje (omyjeme a nasekáme nadrobno).
 • V horké vodě si rozpustíme cukr, zalijeme lístky a necháme 24 hod louhovat.
 • Po 24 hod přecedíme, přidáme kyselinu citrónovou a na mírném ohni necháme zahřát, dokud se kyselina nerozpustí.
 • Povaříme ještě asi 5 – 10 min a přelijeme do sklenic.
 • Nechte vychladnout a skladujte ideálně v lednici.

4) Rybízový sirup pomůže posílit váš imunitní systém

Pokud nevíte, co s rybízem připravte si z něj sirup. Šťáva z červeného rybízu je ideální pro období podzimu, kdy se potýkáme s návalem virových onemocnění. Posílí váš imunitní systém, ale také skvěle působí na stres a uklidňuje nervy. A pokud máte problém s trávením i zde je to skvělý pomocník. V naší e-kuchařce najdete celý recept na to, jak si připravit rybízový sirup.

5) Domácí bezinkový sirup pomůže při  nachlazení

Recept na domácí sirup z plodu bezinek pomůže při nachlazení, ucpaném nosu, bolesti hlavy i s posílením celkové imunity těla. Bezinkový sirup se hodí nejen při nemocech, ale kromě posílení zdraví je i chutný a v létě osvěží. Potřebovat budete 2,5 kg bezinek (plod nikoliv květ), cukr, vodu, kyselinu citronovou a pro příjemnější aroma i vanilkový lusk. Příprava sice chvilku zabere, ale není nikterak složitá. Vyzkoušejte náš recept na bezinkový sirup a připravte se na zimu.

Tip: Všechny domácí recepty najdete v naší kuchařce v záložce sirupy.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama