Meduňka lékařská

Gynex

Reklama

Meduňka lékařská je nenápadná bylina pocházející ze stejné rodiny jako máta. Meduňku používaly naše babičky odjakživa ke zklidnění a zlepšení nálady. Tím však dlouhý seznam benefitů teprve začíná. Čtěte dál a dozvíte se, jaké jsou zdravotní účinky meduňky, jak si připravit čaj z meduňky nebo dokonce meduňkové víno.

Meduňka lékařská – latinsky Melissa Officinalis

Meduňka lékařská je původem z východního Středomoří a Orientu. Ve středověku se hojně pěstovala v klášterních zahradách. Meduňku poznáte podle její typické citronové vůně i chuti, používá se nejen v kuchyni, ale ceněna je i v přírodním léčitelství a aromaterapii.

Meduňka spadá do čeledi hluchavkovitých, je to vytrvalá rostlinka s bílými drobnými květy, která může dorůst do výšky až 90 cm. Její hranatý stonek je hodně rozvětvený, lístky jsou velmi jemné, drobné a pilovité. Vzhledem meduňka připomíná kopřivu, vůní se blíží mátě.

Meduňka lékařská

zdroj: Pixabay.com

Zdravotní účinky meduňky

Nevěnovali bychom meduňce tolik pozornosti, kdyby se nemohla hrdě pyšnit řadou pozitivních účinků na naše zdraví. Určitě i vás zajímá, co nám tahle vytrvalá bylinka vlastně může nabídnout.

Aromaterapie z meduňky pro zklidnění a dobré spaní

Meduňka je všeobecně známá pro své uklidňující účinky. V této nenápadné bylince totiž najdete řadu terpenických látek, zejména pak citronellal. Díky tomu meduňka našla své využití v aromaterapii, kdy jsou z ní připravovány esenciální oleje či inhalační výluhy, které mají potenciál pomoci proti nespavosti, nervozitě, depresi, ale i při srdečních potížích, při problémech s játry či žaludeční nevolnosti. Ze stejných důvodů se meduňka lékařská hojně dává i do speciálních polštářů na spaní.

Meduňkový esenciální olej si můžete nakapat také do koupele. Touto lázní si dopřejete dokonalou relaxaci, zbavíte se napětí či stresu a připravíte vaše tělo na spánek. Na nespavost můžete použít také čaj z meduňky, což je jeden z mála prostředků, který můžete na dobré spaní dávat i dětem. Pro dospělé se pak na spaní nabízí domácí meduňkové víno. Recept na něj naleznete na konci článku.

Četné studie připisují meduňce také pozitivní vliv na náladu, kdy si s pomocí meduňky můžete zmírnit příznaky úzkostlivých stavů, jako je nervozita, stres či dokonce deprese.

Meduňka na nachlazení

Inhalací odvaru z meduňky (5 lžiček sušené meduňky na 1 litr vroucí vody) je možné zmírnit příznaky nachlazení. Inhalace způsobí rozpouštění hlenu, utišení kašle a citrusová vůně pomůže protáhnout a zklidnit nosní sliznice. Na nachlazení rovněž pomůže i meduňková koupel, která uvolní i svaly.

Meduňka zdravotní účinky

zdroj: Pixabay.com

Bolesti zubů, hlavy, migrény a menstruačních bolestí

Zklidňující účinky meduňky pomáhají také od svalových napětí. S pomocí meduňky můžete snadno bojovat s bolestí zubů, hlavy nebo dokonce s migrénou. Na tu nejlépe zabírá tinktura z meduňky, kterou si můžete vyrobit i doma. Na 200 ml lihu (např. vodka) přimícháte 5 polévkových lžic sušené meduňky a necháte po 3 týdny uležet. Přeceděnou tinkturou si pak při migrénách natírejte spánky. Tinktura pomůže také do obkladu při revmatických či jiných svalových bolestech.

Na několika studiích byl ověřen také příznivý vliv na tišení menstruačních i těhotenských bolestí a projevů PMS.

Meduňka na léčbu oparů či bodnutí vosy

Lokální aplikace meduňky může pomoci při prvních známkách oparu. Meduňka svými protivirovými účinky dokáže zabrání rozšíření oparu a urychluje i jeho hojení. Příznivě meduňka působí také na vosí bodnutí.

Zlepšuje trávení

Pokud pociťujete časté bolesti břicha, žaludeční křeče či pocity nafouknutého břicha, i zde vám pomůže meduňka, respektive meduňkový čaj.

Meduňka nežádoucí účinky

Žádné významné nežádoucí účinky u meduňky lékařské nejsou prokázané. U citlivých lidí se však mohou mimořádně objevit alergické reakce. Nadměrné užívání meduňky pak může být v kontraindikaci s některými léky na léčbu štítné žlázy či se sedativy.

Použití meduňky lékařské

Meduňku lze využít různými způsoby. Je možné ji užívat jako čaj, nebo použít k inhalaci, do koupele, na obklady, kloktání, ale také do kuchyně. Přinášíme vám pár jednoduchých tipů na využití meduňky, které si můžete doma vyzkoušet.

Koření z meduňky

Málokdo ví, že meduňka je výborným dochucovadlem do jídla. Skvěle se hodí k pečenému masu, ochutit jím můžete také sladké dezerty nebo jej přidejte do smoothie.

Čaj z meduňky

  • 2-3 kávové lžičky sušené meduňkové natě
  • 0,5 litru vody

Sušenou meduňkovou nať přelijte půl litrem vroucí vody a nechte alespoň 10 minut louhovat. Doporučené denní dávkování jsou 2-3 šálky meduňkového čaje.

Meduňkový čaj

zdroj: Pixabay.com

Meduňkový likér

  • 200 g čerstvých meduňkových listů
  • 1 kg cukru
  • 0,5 litru vody
  • 1 l alkoholu (ideálně 70 %)

Čerstvé meduňkové listy vložte do hrnce, zalijte vodou, přidejte cukr, promíchejte a přiveďte k varu. Jakmile směs přijde do varu, stáhněte hrnec z plamene a nechte vychladnout. Poté přilijte alkohol, promíchejte a nechce ideálně půl roku odstát. Po uplynutí šesti měsíců obsah přeceďte a skladujte v uzavřených lahvích v temnu a chladu.

Meduňkové víno

Na dobré spaní si můžete dát také meduňkové víno. Příprava je jednoduchá – 150 gramů čerstvě nasbíraných listů meduňky zalijte litrem kvalitního vína a po dobu 10 dní necháte uležet. Poté nálev sceďte a dobře uzavřete.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

zapota_obecna_1
Zapota obecná
hadi_mord_spanelsky_cerny_1
Hadí mord španělský – černý kořen
Lychee juice on wooden table - Fresh lychee drink and slice peel
Liči čínské
custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie

Viaflorin

Reklama