Mák

Fotografie: Mák
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Mák setý (latinsky Papaver somniferum) je rostlina, jejíž semena se běžně využívají jako koření a jsou součástí mnoha tradičních receptů. Existuje několik druhů máku, nejen ten setý. Přečtěte si, jaké jsou rozdíly, zdravotní benefity, obsahové látky i tipy na makové recepty z naší zdravé kuchyně.

Druhy máku

Existuje několik druhů máku, které se liší svými vlastnostmi a využitím. Mezi nejznámější patří mák setý, mák modrý, mák vlčí, mák polní a povíme si také, co to je termostabilizovaný mák.

  • Mák setý je nejčastěji konzumovaný druh máku. Jeho semena mají charakteristickou sladkou chuť a vůni a jsou vhodná pro použití jako koření. Mák setý může být také zpracován na olej a výtažky, které mají léčivé účinky.
  • Mák modrý je vysoce ceněný pro svou ovocně kořeněnou chuť a může být použit pro přípravu nápojů, moučníků a dalších dobrot.
  • Mák vlčí (latinsky Papaver rhoeas L.) je často používán jako koření. Vlčí mák je tmavší než mák setý a jeho semena mají mírně kořenitou chuť.
  • Mák polní je vysoce odolný druh, který je oblíbený kvůli své sladké chuti a vůni. Jeho semena jsou vhodná pro použití jako koření.
  • Termostabilizovaný mák je druh vyrobený z máku setého, který prošel zvláštním procesem, aby byl odolnější vůči teplu. Mák setý je považován za nejlepší volbu pro použití jako koření.

Mák a vliv na zdraví

Mák má pozitivní vliv na lidské zdraví. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, včetně vitamínu B1, B6, kyseliny listové, železa, fosforu, hořčíku a draslíku. Má také antioxidační vlastnosti, což znamená, že může pomoci chránit před volnými radikály, které poškozují buňky a mohou způsobit rakovinu.

  • Mák je také bohatý na aminokyselinu tryptofan, která může pomoci snížit úzkost a deprese
  • Stimuluje produkci serotoninu, hormonu, který je odpovědný za snížení stresu a zvýšení nálady.

I když mák není považován za drogu, obsahuje alkaloid morfinu, který může způsobit závislost. Morfin může způsobit fyzickou závislost, tu může být obtížné léčit.

Konzumace máku v těhotenství

V těhotenství by mák měl být konzumován s opatrností, protože může způsobit zácpu a dehydrataci. Při kojení by mák měl být také konzumován minimálně, protože může způsobit alergickou reakci u dítěte.

Zdroj: Freepik.com

Nadměrná konzumace

Pozor si dejte také na nadměrnou konzumaci máku. Způsobit může nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, zvracení, nevolnost a zácpa. Pokud se rozhodnete konzumovat mák, udělejte to v rozumném množství.

Pěstování

Pro pěstování máku je důležité si vybrat vhodné místo. Mák je rostlina, která potřebuje slunné místo a hodně vody. Je také důležité, abyste ho pravidelně zalévali a odstraňovali plevele.

Recepty pro inspiraci

Mák se může používat v mnoha receptech. Můžete ho použít jako koření do polévky, omáčky, salátu nebo jako přísadu do pečiva. Můžete také připravit lahodné makové muffiny, makové koláče nebo snídaňovou makovou kaši.

5 tipů na recepty z naší kuchyně:

Mák je oblíbenou a univerzální ingrediencí, která se dá použít v různých receptech. I když může být užitečný pro zdraví, je důležité se vyhnout jeho nadměrné konzumaci. Mák je zakázán v některých zemích, jako je Indie, protože jeho alkaloid morfin může způsobit závislost. Ve většině zemí je mák považován za bezpečnou potravinu a je běžně používán jako koření.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan
Green papyrus flower
Šáchor jedlý
Fresh ripe organic cauliflower on wooden background. Healthy eating concert
Květák

Viaflorin

Reklama