Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Alternativní formy terapie: meditace, jóga a mindfulness

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V dnešní době je celkem nemožné vyhnout se stresu. Ten je téměř všudypřítomný, a proto nezbývá než alespoň mírnit jeho působení na nás. Jak na to? Na pomoc si můžete vzít alternativní formy terapie, ke kterým zajisté patří jóga, meditace nebo mindfulness.

Alternativní terapie, které vedou ke zklidnění a vyhradí vám čas na sebe

Můžete si dokola říkat, že je čas pro sebe něco udělat, uklidnit se, odpočinout si, ale většinou vám v tom bude bránit hromadící se práce, každodenní povinnosti, rodinné trable a starosti života. Jenže pokud budete péči o vaše tělo, psychickou pohodu a duši neustále oddalovat, špatně to skončí. V krajních případech se můžete zhroutit, vyhořet a následný životní restart vám pak zabere podstatně více času a úsilí, než kdybyste se sobě začali věnovat už dnes. Dobrou zprávou je, že k tomu nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Spíše naopak, čím méně toho kolem sebe budete mít, tím lépe. Z alternativních forem terapií doporučujeme vyzkoušet meditaci, jógu a mindfulness. Právě tyto techniky se mohou navzájem prolínat a můžete je hezky kombinovat. Vyzkoušet však můžete i každou z nich zvlášť.

Jóga aneb uklidnění soustředěným pohybem těla

U jógy není potřeba se moc rozepisovat. Vše podstatné už jsme sepsali v ostatních článcích, ke kterým vás rádi navedeme. Ovšem je dobré zmínit, že taková jóga není pouze moderním pohybem dnešní doby. Může se vám zdát, že kdo dnes necvičí jógu, není in. Ale pokuste se od mainstremu odpoutat a dělejte jógu jen a jen kvůli sobě a vlastnímu potěšení. Druhů jógy je opravdu hodně.

Orgánová jóga

Orgánová jóga čerpá z poznatků tradiční čínské medicíny, kdy díky několika cvikům můžete harmonizovat celé tělo. Jedná se o sestavu celkem dvanácti po sobě jdoucích cviků, které aktivují akupunkturní dráhy těla, a tím posílí činnost jednotlivých orgánů. Pohyby u této jógy jsou pomalé a plynulé. Pohyby protahují svaly a uvolňují klouby. Během této jógy pracujete s dechem a soustředíte se na vás samotné. Určitě je lepší vybrat si pro první lekci lektora než cvičit pomocí videa na mobilu, může totiž působit rušivě. Ovšem pokud je mobil či notebook jediným nástrojem, díky kterému můžete jógu cvičit, klidně ho použijte. Vypněte si však všechna ostatní oznámení.

Bikram jóga

Pokud milujete návštěvy sauny, určitě si zamilujete také návštěvu hodin bikram jógy. Ta slibuje nejen pružnější a protaženější tělo, ale i zlepšení metabolických procesů v organismu, efektivní spalování kalorií a odplavování toxinů a jiných škodlivých látek z těla.

Obličejová jóga

Také u obličejové jógy se můžete soustředit sami na sebe. Nastavte si časomíru a věnujte se obličejové józe každý den alespoň 10 minut. Odměnou za to vám může být hezčí pleť, méně vrásek, zpevněné kontury obličeje, vymizení druhé brady a tak podobně.

Zdroj: Freepik.com

Meditace aneb umění odpojení se od okolního ruchu

Ovšem nejen jóga vám může přinést pocity uvolnění a relaxace. Už na hodinách jógy si minimálně přičichnete k základům meditace. Při meditaci jde o uklidnění mysli, která má tendenci neustále odbíhat k různým vjemům, zpracovávat je, posuzovat je. To vše se přitom děje podvědomě. Cílem meditace je udržet mysl u jedné pozice a záměrně jí znemožňovat, aby někam odbíhala. Nejčastěji se u meditace soustředí na dech či plamen svíčky. Můžete si však vybrat i nějaký uklidňující obrázek, místo v domě. Je samozřejmě nutné být mimo dosah mobilu, počítače nebo jiných rušivých elementů, které by mohly meditaci ztěžovat či znemožňovat. Obvykle se začíná na pěti až deseti minutách meditace denně. Můžete ji vyzkoušet třeba před spaním a ke zklidnění mysli vás mohou doprovodit vůně esenciálních olejů – aromaterapie.

Mindfulness aneb vnímavost bez posuzování

Jednou z podkategorií meditace je také technika zvaná mindfulness. Sama o sobě je meditací a poskytuje nám opět prostor být sami se sebou a svými myšlenkami. Při této technice však mysli nebráníme v jejím „bloudění“. Tento stav naopak necháváme plynout, přicházející vjemy a myšlenky však nehodnotíme. Cílem mindfulness je naplno prožít přítomný okamžik bez emocí a impulzivního chování, které by narušovaly duševní rovnováhu. Schopnost bdělého vědomí lze posilovat a prohlubovat tréninkem. Tato technika dokáže mírnit stres, napětí a úzkost. Také nám pomáhá ustát náročnější životní období.

Dobrou zprávou je, že tyto alternativní techniky může začít vykonávat úplně každý. Když už ne pod vedením lektora, tak si o technikách můžete něco načíst v knihách jim věnovaným, a pak se pokusit je na sebe aplikovat nebo postupovat pomocí videí, které mohou posloužit jako návod. Stejně jako u všeho je potřeba chvíli vydržet, abyste na sobě účinky těchto technik naplno pocítili.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama