Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vznikla bikram jóga a pro koho je určena?

Fotografie: Žena cvičí hot jógu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Bikram jóga se skládá z 26 pozic hatha jógy, které na sebe navazují. Cvičí se v místnosti vyhřáté na 42 °C. Jaké jsou zdravotní benefity tohoto cvičení a naopak i rizika? Můžete ji znát i pod názvem – hot jóga neboli horká jóga, pokud bychom to přeložili do češtiny. V tomto článku si popíšeme, co to je bikram jóga, z jakých cviků se skládá a dozvíte se i zajímavé informace o zakladateli této cvičební metody, který bikram jógu proslavil po celém světě, ovšem jeho prohlášení o zdravotních účincích bikram jógy nikdy nebyla vědecky prokázána.

Co je to bikram jóga

Bikram jóga se skládá z 26 póz hatha jógy. Cvičení se provádí v místnosti při 42 °C. Proto se jí také říká hot jóga. Jednotlivé pózy na sebe navazují a celé cvičení trvá 90 min. Zakladatelem bikram jógy je Bikram Choudhury, který se narodil v Kalkatě a jeho styl učení jógy byl mírně řečeno atypický, ovšem mezi ženami i muži po celém světě byl vnímán jako naprosto jedinečný. Je nutné říci, že nikdy nezískal patent, i když o něj žádal, a tak si sehnal alespoň trade mark – ochrannou známku. Což vyvolalo velkou vlnu nevole u ostatních indických jogínů a guru, kteří jógu vnímají jako duchovní poslání i poselství, nikoliv jako business.

Bikram Chodhury učitel jógy i milionář s nevalnou pověstí

Bikrama Chodhuryho v jeho začátcích nikdo neznal. Neměl webové stránky, kde by propagoval hot jógu a nespouštěl ani žádné marketingové kampaně, kterými by přilákal své nové žáky. Jak tedy proslavil tento styl cvičení?

Jeho forma výuky, mluva i chování byly tak nezvyklé, že se o něm začalo velmi rychle mluvit a díky doporučení kurzistů ostatním se Bikramovi plnily cvičební sály novými žáky raketovou rychlostí. Mnoho lidí ovšem jeho styl výuky nezvládlo. Proč?

Bikram svým chováním i příběhy, které vyprávěl, motivoval své žáky jít až za hranice sebe sama. Často se stávalo, že na jeho hodinách lidé omdlévali, neměli sílu pokračovat v kurzech dál a zůstávali tak jen ti „nejsilnější“. Bikram prohlašoval, že se jedná o formu detoxikace organismu s pozitivním vlivem na kardiovaskulární systém, dokonce tvrdil, že byly provedeny zdravotní studie, které potvrzují jeho prohlášení. Později se ukázalo, že je to lež.

Také o sobě tvrdil, že jeho prvním žákem byl Elvis Presley, jeho druhým žákem pak prezident Nixon a následovali další slavní herci, jako např. George Harrison, Shirley MacLaine, Barbra Streisand a mnoho dalších. Byla to fakta nebo pohádky?

Zdroj: Freepik.com

O životě Bikrama Chodhuryho byl natočen dokumentární film, kde bylo zažádáno o informace z vládních archivů a nikdy nebylo potvrzeno ani dohledáno ve vládních dokumentech, že by se prezident Nixon někdy setkal s Bikramem osobně.

Pokud se chcete dozvědět o zakladateli bikram jógy více, doporučuji se podívat na dokument s názvem Bikram: jogín, guru, sexuální násilník, ve kterém uvidíte autentické záběry z jeho kurzů i svědectví žen, které absolvovaly jeho kurzy a záběry ze soudního jednání.

Do dnešního dne je Bikram v USA evidován jako osoba prchající před spravedlností, a ačkoliv dál pořádal kurzy po celém světě a v roce 2019 ve Španělsku dokonce jeden z největších, nikdy nebyla vydána žádost o trestní stíhání jeho osoby.

Bikram v roce 2006 vlastnil po celém světě 1650 lektorských center bikram jógy, ovšem po jeho odhalení již mnoho lektorů pod jeho jménem nechtělo cvičit. Jeho síť center se začala zmenšovat. V roce 2012 v USA bylo pod jeho jménem pouze 330 center a celkem 600 po celém světě.

Je bikram jóga bezpečná?

V roce 2013 probíhaly rozsáhlé studie o působení bikram jógy na lidský organismus. Kromě zlepšení pružnosti, tahové pevnosti a lehkém úbytku tělesného tuku nebyly Bikramovo odvážné teorie potvrzeny. Zjistilo se, že jedno 90minutové cvičení bikram jógy je srovnatelné s 90minutovou chůzí o rychlosti 5,6 km/h. Což může být pro některé určitě i vhodnější a zdravější styl hubnutí.

Bikram jóga není nebezpečná, pokud dodržujete určitá pravidla.

V místnosti, kde se cvičí, je vlhko a horký vzduch. Může tedy dojít k přehřátí organismu, omdlévání z důvodu dehydratace, zvracení a jiným stavům, které rozhodně nejsou pro tělo nijak zdravotně přínosné.

Nicméně, nechceme vás příliš odradit. Lektoři hot jógy jsou zkušení, a při dodržování pitného režimu, není nic proti ničemu bikram jógu vyzkoušet. Zásadní je odpočinek v průběhu cvičení a vyhnout se přetížení organismu.

Při zdravotních potížích se poraďte o vhodnosti cvičení s lékařem

Při zdravotních potížích jako jsou skleróza, epilepsie nebo psychické problémy je potřeba se před započetím cvičení poradit s lékařem o vhodnosti cvičení hot jógy.

Tip: Chcete zhubnout a bikram jóga není zrovna to, co hledáte? Máme pro vás dalších 7 tipů na to, jak rychle zhubnout do plavek.

Zdroj: wikipedie, dokumentární film Bikram: jogín, guru, sexuální násilník

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama