Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Orgánová jóga usměrní tok energie a podpoří funkci orgánů

Fotografie: cvičení orgánové jógy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Orgánové cvičení je sestava cviků, která vychází z tisícileté jógové praxe, má kořeny v čínské medicíně a vychází z faktu, že tělem proudí energetické dráhy (meridiány). Meridiány přenáší energii (prána) v těle a vše probíhá podle konkrétních pravidel. V článku orgánové hodiny jsme již nakousli toto téma a najdete v něm vodítko, jak v orgánových hodinách číst, a tipy na přírodní regenerační bylinné přípravky vhodné pro regeneraci jednotlivých orgánů. V dnešním článku se podíváme na to, jak vlastně orgánová jóga funguje, jaká jsou pravidla, a podíváme se na konkrétní cviky, které vám k optimálnímu toku energie pomohou.

12 základních meridiánů

Existuje 12 základních meridiánů, které jsou navázány na jednotlivé orgány v těle, a to:

 • Tlusté střevo (5-7 hod)
 • Žaludek (7-9 hod)
 • Slezina a slinivka (9-11 hod)
 • Srdce (11-13 hod)
 • Tenké střevo (13-15 hod)
 • Močový měchýř (15-17 hod)
 • Ledviny (17- 19 hod)
 • Osrdečník (13- 21 hod)
 • Trojitý ohřívač (21-23 hod)
 • Žlučník (23-1 hod)
 • Játra (1-3 hod)
 • Plíce (3-5 hod)

U jednotlivých orgánů si můžete všimnout dvouhodinových intervalů, co to znamená? Každý orgán v těle prochází vrcholnou fází, a pokud byste přičetli k danému času 12 hodin, tak zjistíte, kdy mají jednotlivé orgány fázi tzv. energetického útlumu. Každý meridián zahrnuje tzv. akupunkturní body, jejichž stimulací pomocí akupresury, akupunktury či manupresury je možné proudění energie v drahách regulovat.

Jak docílit optimálního proudění energie v meridiánech

Jak docílit optimálního proudění energie v těle? V první řadě je potřeba naučit se naslouchat orgánovým hodinám. Lektorka jógy Šárka Simonidesová v časopise Jóga pro ženy popisuje – citujeme: „Pokud zažíváte určité fyzické potíže opakovaně ve stejnou denní dobu, je pravděpodobné, že podle právě probíhající vrcholné fáze dané energetické dráhy narazíte na spojitost s konkrétním meridiánem či funkcí orgánu.“

Dále je ovšem také vhodné zaměřit se na vyváženou a zdravou stravu, duševní hygienu či práci na sobě. Ale abychom se vrátili k sestavě cviků pro jednotlivé orgány. Lektorka jógy Simonidesová v časopise Jóga pro ženy zveřejnila i konkrétní cviky, které jsou vhodné pro jednotlivé orgány, v plné sestavě je najdete v knize Jóga pro holky ze Západu“.

Zdroj: Freepik.com

Před cvičením nezapomeňte

 • Nastavit si pravidelný čas a dodržovat cvičení jako denní rutinu.
 • Cvičte ráno či večer a začněte cvikem, který odpovídá aktuální hodině (hodiny vidíte u orgánů vypsaných výše).
 • Cviky by měly být prováděny v plném vědomí v souladu s dechem.
 • Respektujte své tělo a nechoďte za hranice svých možností.

My si zde ukážeme 3 cviky na plíce, srdce a žaludek. Další cviky pak najdete v knize Jóga pro holky ze Západu“.

1) Cvik – plíce

Začněte ve stoje, chodidla musí být v šíři pánve, paže v zapažení, ramena od uší, ruce spojte tak, že do sebe zaháknete pouze palce na rukou, lokty propnuté. Nadechněte se a s výdechem přejděte do hrudního záklonu, pokud vám to tělo dovolí. Paže oddalte od těla, táhněte je současně šikmo dolů, hlavu mějte v prodloužení páteře (záklonu). Pozici prodýchejte a pozornost přitom směřujte do plic.

2) Cvik – srdce

V sedu skrčte obě nohy, spojte chodidla, vytočte kolena do stran a přibližujte je k zemi. Propleťte všechny prsty na rukou a malíčky nechte propnuté tak, aby se opíraly o sebe. Obejměte špičky na nohou a narovnejte se. Hlava je v prodloužení páteře. V pozici setrvejte a prodýchejte, uvolněte se a cirkulujte energii do krajiny svého srdce.

3) Cvik – žaludek

V sedu na patách oddalte chodidla, popř. podložte hýždě bločkem nebo si obkročmo sedněte na bolster. Propleťte prsty obou rukou, propněte paže v loktech a s nádechem vzpažte. Protáhněte páteř za propletenými prsty na rukou, hlavu mějte v prodloužení páteře a pohled nasměrujte vpřed. Prodýchejte a pozornost směřujte ke svému žaludku.

Můžete se také přihlásit na kurz jógy nebo si najít videa cvičení na YouTube. Možností je opravdu hodně. Stačí pouze naslouchat svému tělu a podle toho nastavit vhodné cvičení, které můžete podpořit také pentagramovými bylinnými koncentráty a krémy z našeho e-shopu Klub Energy Tábor.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama