Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Zajímavosti o žaludech a tipy na zpracování – uvařte si žaludovou kávu

Fotografie: žaludy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Žalud je suchý plod dubu, který se v současné době využívá především jako potrava pro zvěř. Rod dubu se označuje za druhově nejbohatší rod stromů severní polokoule a celkem obsahuje asi 450 druhů. V ČR pak najdeme asi 8 druhů. Nejvíce druhů je v Severní Americe (cca 90 druhů) a ve východní Asii. Žaludy jsou zajímavé z pohledu obsahových látek, ale povíme si také, proč je naše prababičky dávaly na parapet oken. Dozvíte se, jaké hrozí zdravotní problémy, když to s jejich konzumací přeženete a poradíme, jak je zbavit hořkosti a uvařit si žaludovou kávu.

Symbolika žaludu a proč se dříve žaludy dávaly do oken

Pojďme se nejprve podívat na to, co žaludy symbolizují a proč si je např. vystavit na okno nebo z nich vyrábět zvířátka či postavičky s dětmi. Dříve se věřilo, že žalud je symbolem hojnosti, štěstí a ochrany. Proto si ho lidé dávali na parapet oken zvenčí, aby do domu neuhodil blesk. Žaludy jsou také výborné pro výrobu panáčků. Pokud máte malé děti, inspiraci najdete např. v knize Dubínek, kde hlavní postavou je právě panáček vyrobený ze žaludů.

Obsahové látky žaludu a proč to s jejich konzumací nepřehánět

Žaludy jsou zajímavé také z pohledu obsahových látek. Kromě látek, které vidíte v tabulce, obsahuje žalud také třísloviny, esenciální mastné kyseliny, fytosteroly a další látky. V tabulce si můžete prohlédnout obsahové látky žaludu. Počítáno je zde s jednou porcí – asi 28 g.

Obsahové látky Množství
Kalorie 110
Bílkoviny 1,74 g
Tuky 6,8 g
Sacharidy 11,5 g
Vápník 11,62 mg
Železo 0,22 mg
Hořčík 17,58 mg
Fosfor 22,40 mg
Draslík 152,81 mg

Třísloviny

Zastavme se u tříslovin, kterým vděčíme za hořkou chuť žaludů. Ovšem různé druhy žaludů obsahují různé množství taninu. Dobrá zpráva je, že hořké chuti se dá jednoduše zbavit a připravit si třeba žaludovou kávu. V závěru článku najdete, jak na to. Ale s konzumací to nepřehánějte. Třísloviny jsou totiž toxické, pokud jsou konzumovány ve velkém množství. Pak omezují schopnost těla vstřebávat živiny. Ať už se jedná o žaludy či jiné nápoje obsahující taniny, s nadměrnou dlouhodobou konzumací mohou způsobit i vážené zdravotní komplikace, jako je poškození jater a spojují se také s rakovinou. Na druhou stranu, pokud jejich konzumaci nebudete přehánět, vaše tělo vám poděkuje.

Zdroj: Freepik.com

Pozitivní účinky kyseliny tříslové (třísloviny)

  • zabraňují škodlivinám dostat se do krevního oběhu
  • zastavují průjem
  • chrání před vznikem zubních kazů
  • pomáhají zastavit krvácení
  • mají antioxidační účinky
  • snižují pocení

Jaké jsou příznaky předávkování?

Pouze pro zajímavost, třísloviny jsou také obsaženy v zeleném čaji, čokoládě, červeném víně a obsahují je také ořechy a luštěniny, ale i bylinky, jako je tymián nebo šalvěj. Proto se nemusíte bát, že když vypijete např. kávu ze žaludů, tak budete mít zdravotní problémy. Jen těch nápojů nesmíte vypít moc. Doporučenou denní dávku vám nesdělíme, protože žádná přesná odpověď neexistuje. Každý jsme jiný a to, že jste to „přehnali“ s konzumací, vám tělo oznámí zdravotními problémy, jako je např. zácpa, bolení břicha nebo zvracení.

Jak zbavit žaludy hořkosti

Zbavit žaludy hořkosti se dá udělat několika způsoby. Následně si z nich můžete udělat žaludovou kávu nebo je zobat třeba jako oříšky. Žaludy jsou těžké na strávení a způsobily by vám bolesti břicha. Abyste třísloviny ze žaludů odstranili, využijte jeden z těchto návodů:

  1. Namáčení žaludů – Vložíte žaludy do vody v poměru Ž1:V3 a necháte uležet. Jakmile voda zhnědne, vyměníte ji a takto budete opakovat až do chvíle, kdy voda bude čistá a třísloviny odplaveny.
  2. Vaření žaludů – U vaření je postup naprosto stejný, pouze žaludy vaříte a měníte vodu. Poměr by měl být stejný Ž1:V3.

Jak žaludy zpracovat

Žaludy můžete zpracovat hned na několik způsobů. Připravit je možné chutnou žaludovou kávu, kaši, ale můžete je také zobat u TV pražené a osolené. Stačí je po zbavení hořkosti opražit, posypat solí a zkonzumovat.

Jak připravit kávu ze žaludů

A na závěr se pojďme ještě podívat na to, jak připravit domácí bezkofeinovou kávu ze žaludů. V první řadě je potřeba žaludy zbavit hořkosti, jak jsme si napsali v předešlých odstavcích. Následně vás čeká opékání – cca 2 hod na pánvi. Pak žaludy semelete (stejně jako to děláte u zrnkové kávy) a domácí žaludová káva je na světě.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama