Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Odhalte včas, zda vašemu tělu nechybí bílkoviny

Jídlo bohaté na bílkoviny

Probiosan Inovum

Reklama

Bílkoviny jsou pro správnou funkci našeho těla nezbytné. Představují základní složku a jsou nedílnou součástí každé buňky v našem těle. Tělo je dále využívá nejen pro budování svalů, ale i pro opravy poškozených tkání, pro výrobu hormonů a enzymů, stejně jako pro výrobu dalších tělesných chemikálií. Mimo to jsou bílkoviny velmi důležité pro kosti i chrupavky, mají pozitivní vliv na kůži a dokonce i na krev. Kdy jich je málo a jak poznat nedostatek bílkovin?

Lidské tělo si neumí bílkoviny uložit, což je tak trochu škoda a zároveň důvod, proč si pohlídat jejich příjem. Nedostatek bílkovin by mohl mít negativní dopad na vaše zdraví. Denně byste měli přijmout 10-30 % ze svého denního příjmu v podobě bílkovin – u žen je to cca 46 gramů a u mužů cca 56 gramů bílkovin.

Kde bílkoviny najdete?

Pro tělo tolik potřebné a důležité bílkoviny je možné přijmout z celé řady jak živočišných, tak i rostlinných zdrojů:

  • maso
  • mléčné výrobky
  • vejce
  • luštěniny
  • ořechová másla
  • sója

Vejce

zdroj: Pixabay.com

Jak poznáte, že vám chybí bílkoviny?

Pohlídat si dostatečný přísun bílkovin určitě má smysl. Jak tedy poznáte, že má vaše tělo nedostatek bílkovin? Ukazatelů je hned několik!

Oslabený imunitní systém

Pakliže tělo začne pociťovat snížený přísun bílkovin, začne být daleko náchylnější k nemocem, kterým jsme vystavováni. Příčinu to má celkem logickou: nízká hladina bílkovin v těle způsobí oslabení imunitního systému, jehož úkolem je nás chránit před nemocemi, viry a bakteriemi. Protein je totiž důležitý pro tvorbu bílých krvinek, krevních proteinů a protilátek, které napadají cizí útočníky a chrání tak náš organismus před nemocemi.

Problémy se spánkem

Každý z nás jistě někdy nemohl usnout, dlouho se převaloval, hledal vhodnou polohu, ale zkrátka ne a ne konečně usnout. Čas od času se to stát může, netřeba na tom hledat něco znepokojujícího. Problém by to mohl být až v případě, kdy byste na sobě začali problémy se spánkem pozorovat až nezdravě často. I za tím totiž může stát nedostatek bílkovin, který může způsobit hormonální nerovnováhu, bolest svalů a celého těla a špatný spánek. Kromě doplnění bílkovin můžete vyzkoušet také bylinky na spaní a spěte jako miminka.

Problémy se spánkem

zdroj: Pixabay.com

Výkyvy nálad

Mít špatnou náladu nebo den pod psa? Naprosto normální věc, která tu a tam potká snad úplně každého. Nemůžeme se přeci jen na svět 365 dní v roce jen usmívat, že? Pozor ale na nápadnou náladovost a časté výkyvy nálad, za čímž opět může stát nedostatek bílkovin. Bílkoviny přispívají k pocitům sytosti a mimoto udržují optimální hladinu cukru v těle. Když je bílkovin málo, začne tato hladina kolísat a tím pádem může docházet k náhlým změnám nálad.

Oslabení svalů

Již na začátku dnešního článku jsme se zmínili o tom, že jsou bílkoviny důležité, ba dokonce nezbytné, pro naše svaly. Jak už asi tušíte, pokud budete mít nedostatek bílkovin, projeví se to právě na vašich svalech – a to svalovou slabostí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama