Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Nejčastější mýty ve výživě a sportu

Fotografie: Oranžové tenisky, voda, ovoce a metr
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Ve výživě a sportu (posilování) koluje několik mýtů a mylných domněnek, které se v tomto článku budeme snažit vyvrátit. Podíváme se na ty nejběžnější a nejčastější.

Po proteinu dojde k nárůstu svalů

Hned z úvodu začneme s jedním často omílaným mýtem, zejména ženami, které se obávají proteinů (doplňků stravy), protože si myslí, že po nich budou mít svaly jako muži. Protein není nic jiného než běžná mléčná bílkovina (stejně jako bílkovina z tvarohu, jogurtu), která se ovšem pyšní rychlou vstřebatelností, což po tréninku využijeme (živiny se rychleji vstřebají a rychleji využijí).

A proč protein zařadit? Nejenže se jedná o nejrychleji vstřebatelnou bílkovinu (a bílkoviny jsou nejvíce deficitní makroživinou), ale má i další výhodu – pokud si protein přidáte do sladkých dezertů a pokrmů, skvěle je dochutí.

Po 18. hodině se nesmí jíst

Dalším častým mýtem je informace, že po osmnácté hodině večerní je při dietě zakázáno jíst, protože dochází k ukládání živin do tuků, proto je nutné přijmout poslední jídlo před touto hodinou. Absurdní, nemyslíte? Vaše tělo nepozná, kolik je hodin, a pokud máte například trénink ve večerních hodinách (nebo pracujete déle, později vstáváte a chodíte později spát), je nutné tělu dát živiny i v těchto hodinách.

V kolik jíst poslední jídlo? Odpověď je velmi individuální a jak již bylo naznačeno, je důležité, v kolik chodíte spát, co děláte za aktivity večer a jak se vám lépe usíná, zda s lehkým hladem či s plným břichem.

Po tréninku je nutné ihned vypít protein

Lehce se teď vrátíme k prvnímu mýtu. Ženy se obávají proteinů po tréninku, ale naopak muži jsou posedlí tím, že ihned po dokončení tréninku musejí vypít svůj protein na baru. Proč? Aby o své svaly nepřišli. Často tento mýtus doprovází také další, že je nutné do třiceti minut pozřít jídlo, jinak se pálí svaly.

Zdroj: Freepik.com

Samozřejmě je nutné tělo po náročném tréninku vyživit, ale není nutné dodržovat pravidlo pěti minut s proteinem a třiceti minut s jídlem. Je důležité, kdy jste měli své poslední jídlo před sportovní aktivitou, a další jídlo by mělo být v časovém okně od 3 do 5 hodin.

Kdy a jak jíst po tréninku? Po tréninku si klidně objednejte protein na baru, je to skvělý zdroj bílkovin. A následující jídlo opět připravte s vysokým obsahem bílkovin a sacharidů (s nižším množstvím tuků, které zpomalují trávení), ale nemusíte stopovat dobu přípravy, bez obav si dejte své jídlo i hodinu po tréninku.

Tip: Zjistěte, které fitness drinky a doplňky v posilovně jsou po tréninku doporučovány.

Ženy nemohou cvičit s váhami, jinak budou kulturistky

Další častý mýtus, který je nutné vyvrátit. Pokud začne šedesátikilová žena cvičit s těžšími váhami, samozřejmě dojde k nárůstu svalů (k přeměně tukových zásob do svalů), ale ne v takovém množství, že se budete za rok moci postavit na pódium na Olympii mezi další kulturistky.

Tip: Přečtěte si, jak vybrat činky na posilování doma a které jsou vhodné právě pro vás.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama