Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Fitness drinky a doplňky v posilovně, po kterých sáhnout a které odmítnout?

Fotografie: Fitness drink po cvičení
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Čeká vás první návštěva posilovny, vcházíte do dveří, navštívíte bar, kde vás přivítá usměvavá barmanka a je vám nabídnuta celá škála fitness doplňků. Bar je plný suplementů a vy nevíte, co koupit a které doplňky naopak odmítnout? Poradíme vám, které fitness drinky a doplňky jsou vhodné před či po cvičení, ale důležité jsou i další aspekty. Jiné doplňky stravy bude kupovat stokilogramový kulturista s dvacetiletou fitness praxí, jiné třicetiletá žena, která je v posilovně poprvé.

Voda či iontový nápoj?

První otázka zní, zda si pořídit nabízený iontový nápoj či zůstat na čisté vodě? A co je to ten iontový nápoj? Zjednodušeně řečeno, jedná se o takovou fitness šťávu doplněnou o pár minerálů a vitamínů, obsahuje tedy také rychlé cukry a příliš mnoho benefitů vám v tak malém množství nepřinese. Proto raději iontový nápoj odmítněte a pijte po dobu tréninku čistou vodu. Je to levnější i zdravější varianta a iontový nápoj vás nikterak nespasí.

Fitness drinky aneb „Nakopávač“ – ano či ne?

Před tréninkem se užívá také takzvaný „nakopávač“, tedy nápoj podávaný před tréninkem, který vás má povzbudit. Předtréninkové nápoje obsahují zpravidla kofein, citrulin, beta alanin, extrakty, arignin a často také bcaa. Z toho vyplívá jediné, že pro začátečníka je předtréninkový nápoj zcela zbytečný, místo toho si raději uvařte doma černou kávu nebo zkuste přírodní stimulanty, které vám dodají energii a nezatíží organismus.

Zdroj: Freepik.com

Bez BCAA pálíte svaly, že?

Dalším suplementem jsou BCAA, tedy esenciální aminokyseliny (takové, které si tělo nedokáže vytvořit samo, musí je přijmout ve stravě). Ty sice mohou být využity jako zdroj energie a napomáhají regeneraci svalových vláken, nejsou však nutností, rozhodně ne pro začátečníky. Esenciální aminokyseliny můžeme doplnit také v běžné stravě, což je daleko lepší forma. Do jídelníčku můžete zařadit například quinou, sóju nebo pohanku. V nich jsou obsaženy všechny esenciální aminokyseliny a můžeme říci, že se jedná o jedinečný zdroj bílkovin. Pokud váš trénink netrvá déle než dvě hodiny (což u začátečníků ani není vhodné), není potřeba aminokyseliny doplňovat během tréninku.

Protein po tréninku?

Tady už bude odpověď kladná. Nebojte se proteinu po tréninku, díky proteinu doplníte i výše zmíněné aminokyseliny a přijmete nejrychleji vstřebatelné bílkoviny, které jsou pro tvorbu svalů klíčové. Proto si po svém sportovním výkonu objednejte protein bez výčitek. Podle informací z webu syneryclub.cz by člověk, který nesportuje, měl mít denní příjem bílkovin 1 g/1 kg hmotnosti. Pokud vážíte 50 kg, pak byste měli mít denní příjem 50 g bílkovin. U sportovců je to 1,5 g/1,5 kg hmotnosti. Tělo při tréninku spotřebovává především sacharidy z glykogenových zásob. V případě nedostatku si bere také z vlastní svalové hmoty. Ovšem cílem je svalovou hmotu navýšit, nikoliv ji snížit. Proto protein po tréninku rozhodně ANO.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama