Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Co způsobuje návaly horka v menopauze a jak s tím bojovat?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Návaly horka patří k nejčastějším příznakům menopauzy. Jejich projevy zvyšují stres a diskomfort v období klimakteria. Zatímco některé ženy dovedou návaly pořádně potrápit, jiné je ani nezaznamenají. Dobrou zprávou je, že je lze mírnit, a to pomocí bylinek, babských rad a jiných metod.

Co jsou návaly horka?

O návalech horka se mluví hlavně v souvislosti s menopauzou, i když mohou souviset i s jinými nemocemi – například s cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo zvýšenou činností štítné žlázy. Hlavně se však objevují v období menopauzy, kde patří mezi nejčastější a také nejobávanější projevy. A co to vlastně je? Je to stav, který může trvat několik sekund až minut a může se objevit až několikrát denně, a i v noci. Při tomto stavu se nejčastěji z oblasti hrudníku začne šířit pocit horka po celém těle. Nejčastěji však tato horkost zasahuje oblast krku, hlavy a paží – tedy horní polovinu těla. Návaly horka mají různou intenzitu a každá žena je může vnímat maličko jinak.

Jaké jsou příznaky návalů horka v menopauze?

Návaly horka způsobují tělesný diskomfort a určitě zasahují i do psychické úrovně ženy. Hlavně proto, že přicházejí nečekaně, souvisí se zvýšeným stresem. Ženy mívají obavu, aby je návaly horka nezastihly někde na veřejnosti.

K hlavním příznakům návalů horka patří:

  • zvýšená tepová frekvence
  • bušení srdce
  • zvýšené pocení
  • pocit na omdlení
  • červenání kůže
  • nervozita a stres
  • následný třes a pocit chladu

Co je hlavní příčinou návalů horka?

Návaly horka jsou způsobeny změnou hladiny hormonů. U žen přirozeně klesne produkce estrogenu, což má za následek tyto stavy.

Jak s návaly horka bojovat?

Návaly horka v období menopauzy nejsou nic příjemného, jejich dopady na ženu lze mírnit. V první řadě je dobré, aby si žena přiznala, že je v přechodu a na tuto vlnu se naladila. Tento „problém” je zcela přirozený a ve větší či menší míře jím projde každá žena. Platí, že v čím lepší kondici a psychické pohodě žena je, tím méně se mohou návaly horka projevovat. Jejich intenzita může být opravdu velmi malá. Naopak stres, psychická zátěž a nezdravý životní režim budou příznaky menopauzy zhoršovat. Co může tedy pomoci?

Zdroj: Freepik.com

Úprava životního stylu

V první řadě pomůže úprava životního stylu. Pomůže, když bude žena jíst zdravou a vyváženou stravu, vyhne se konzumaci kávy a alkoholu, zařadí do svého života dostatečný pohyb, ale i odpočinek.

Nošení pohodlného oblečení

Ideální je v období menopauzy přizpůsobit také šatník. Pohodlí a komfort si každá žena užije v prodyšném spodním prádle a oblečení z přírodních a dobře savých materiálů. Při nočním pocení se vyplatí mít hned u postele připravená náhradní pyžama. Také častější sprchování střídavě studenou vodou může pomoci.

Meditace, cvičení a jiné podpůrné techniky na zklidnění

Ke zklidnění mohou pomoci různé relaxační techniky, jako jsou meditace, dechová cvičení, cvičení jógy a tak podobně. Žena se v tomto období může více rozmazlovat, což se pozitivně promítne do jejího psychického nastavení.

Bylinky a babské rady proti návalům horka

I v případě návalů horka se žena může obrátit na přírodu. Proti nadměrnému pocení pomohou bylinky, jako je chmel, kontryhel, šalvěj, máta nebo řeřicha. Na zklidnění psychiky dobře pomáhá čaj z třezalky tečkované.

Potraviny bohaté na fytoestrogeny a doplňky stravy

Pomoci vyrovnat klesající hladinu estrogenu mohou také potraviny bohaté na fytoestrogeny, například sója a produkty z ní. Nápomocné mohou být i přírodní doplňky stravy s obsahem fytoestrogenů. Velké množství fytoestrogenů najdete například v červeném jeteli.

Hormonální terapie

V některých případech vám může lékař nasadit hormonální terapii. Jedná se zejména o tablety nebo náplasti, které obsahují hormony estrogen a gestagen. Je však dobré myslet i na to, že tato terapie s sebou nese i rizika v podobě možnosti výskytu rakoviny prsu nebo trombózy.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama