Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Dýchací techniky pro zklidnění mysli: Jak zvládat stres pomocí pránájámy?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Podle jogínů má každý předurčenou délku života počtem dechů. Vědomé zpomalení a vnímání dechu tedy může vést k prodloužení života. A o tom je dýchací technika pránájáma, která mimo jiné pomáhá lépe zvládat stres.

Stres lze odplavit i pomocí dýchací techniky

Stres je hlavním rizikovým faktorem, který ohrožuje naše zdraví tím, že působí na buňky a poškozuje je. Vlivem stresu jsme mnohem náchylnější k nákazám. Naštěstí existuje mnoho způsobů a technik, které se se stresem dokážou vypořádat. Kromě pohybu a meditace je to právě práce s dechem, často se jedná o kombinaci těchto technik. Práce s dechem bude vlastní těm, kteří cvičí jógu. Ovšem nemusíte být pravidelným návštěvníkem jógového centra, abyste se uvolnili pomocí pránájámy – techniky, která dech vědomě zpomaluje a naplno ho vnímá.

Co je pránájáma?

Pránájáma je dýchací technika, jejímž cílem je vědomé usměrňování dechu. Název pránájáma se skládá z částí „prána“ = dech a vesmírná energie a „ájáma“ = kontrolovat. Principem této techniky je uvědomnění si, že s každým dechem přijímáme nejen kyslík, ale spolu s ním i takzvanou „pránu“. Jedná se o vesmírnou sílu, která je základním prvkem každého života. Prána proudí vším, co existuje. Je spojovacím článkem mezi fyzičnem a myslí. Kontrolovaným přijímáním prány, která se nachází i v potravě, lze zlepšit celkovou vitalitu těla.

Praktikování pránájámy je jednoduché

Mezi dechová cvičení pránájámy patří nádech, výdech, zadržení dechu i takzvaný plný jógový dech, který využívá plnou kapacitu plic. Pránájáma se cvičí nejčastěji v sedě bez opěry s napřímenou páteří. Abyste na sobě pozorovali účinky, postačí cvičit pránájámu 5 až 10 minut denně. Praktikovat ji však můžete kdykoliv, když se cítíte být zatíženi každodenním shonem, před důležitým jednáním, po práci, zkrátka kdykoliv na práci s dechem budete mít chvilku. Práce s dechem podporuje vnímání přítomného okamžiku, uvolňuje napětí a pomáhá zpomalit v uspěchané době. Dobrou zprávou je, že s praktikováním pránájámy můžeme začít kdykoliv a je úplně pro každého. Práce s dechem není podmíněna fyzickou kondicí.

Zdroj: Freepik.com

Jak pránájáma působí na stres?

Není úplnou neznámou, když řekneme, že práce s dechem může mírnit působení stresu na náš organismus. Pránájáma přímo vybízí k tomu, abychom ke cvičení usedali pravidelně, a tím mírnili stresovou zátěž. Při cvičení pránájámy probíhají v těle různé procesy, které se odvíjí od konkrétního cviku. Ve zkratce jde o práci s kyslíkem a oxidem uhličitým. K výměně těchto plynů nedochází pouze na úrovni mezi tělem a vnějším prostředím, ale také na úrovni buněk. Pránájámou lze mírnit působení stresu na organismus. Lze takto snížit nervozitu, zbavit se úzkosti, získat větší vyrovnanost a cítit se lépe. Pravidelným cvičením pránájámy se rozpouštějí energetické bloky a dochází k volnému proudění energie.

Jaké další benefity na zdraví má?

Pránájáma však nemá pozitivní účinky pouze na stres. Naopak lze díky ní podpořit celkovou vitalitu.

Pránájáma:

  • podporuje pročištění krve
  • posiluje plíce a srdce
  • stabilizuje krevní tlak
  • prokysličuje organismus
  • harmonizuje nervový systém
  • podporuje léčebné procesy
  • prohlubuje meditaci
  • rozšiřuje vědomí
  • vede k plnému prožívání přítomného okamžiku

Pránájámu tedy může cvičit opravdu každý, a to i ten, který dechová cvičení nikdy předtím nezkoušel. A co vy víte, možná vám právě pránájáma otevře mysl a dovede vás k dalším cvikům a meditacím, které uvolňují energii v těle.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama