Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Štítná žláza a ženské zdraví: Vliv na menstruační cyklus a těhotenství

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Problémy se štítnou žlázou postihují ženy až 10x častěji než muže. Právě ženy by měly jednoduchý test z krve podstoupit nejen v případě nepravidelného menstruačního cyklu a dlouhodobé neschopnosti otěhotnět. Jak štítná žláza ovlivňuje reprodukční zdraví žen?

Funkce štítné žlázy má vliv na rovnováhu ženy

Štítná žláza (glandula thyroidea) je žláza s vnitřní sekrecí a hormony, které jsou vylučovány přímo do krevního řečiště. Produkuje hormon tyroxin, trijodtyronin a kalcitonin. V těle ovlivňuje řadu funkcí. To tady však vypisovat nebudeme, protože se více můžete dočíst v článku „Jak poznat, že štítná žláza nepracuje dobře?“. Mimo jiné má funkce štítné žlázy velký vliv na hormonální rovnováhu ženy a její reprodukční zdraví. Správnou péči o štítnou žlázu lze stanovit až na základě krevních testů, které prozradí, jak na tom vaše štítná žláza je. Díky nim zjistíte, že je vaše štítná žláza buď v pořádku, nebo trpíte poruchami štítné žlázy.

Nejčastější poruchy štítné žlázy:

  • hypotyreóza (snížená funkce štítné žlázy)
  • hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy)

Čím dříve se porucha štítné žlázy odhalí, tím lépe

Obojí se dá naštěstí léčit. V případě snížené funkce štítné žlázy, která se vyskytuje mnohem častěji, se do těla chybějící hormony dodají formou tablet. V případě zvýšené funkce štítné žlázy se předepisují léky, které snižují tvorbu hormonů štítné žlázy. V méně vážných případech může pomoci alternativní léčba, o které se můžete dozvědět v článku „Bylinky na štítnou žlázu“. Důležité je o poruchách štítné žlázy vědět, protože léčba je klíčová nejen pro pravidelný menstruační cyklus, ale také pro bezproblémový průběh těhotenství a vývoj plodu, a to zejména v prvních třech měsících, kdy je plod na hormonech od matky závislý.

Štítná žláza a problémy s menstruací

Štítná žláza úzce souvisí s ženskými hormony estrogenem a progesteronem. Vysoké hladiny estrogenu mohou podmiňovat hypofunkci štítné žlázy. Progesteron pak hypotyreózu ještě zesiluje.

To může způsobit:

  • nepravidelnost menstruačního cyklu
  • výskyt anovulačních cyklů
  • silný premenstruační syndrom

Poruchy štítné žlázy a nemožnost otěhotnět

Ruku v ruce s rozházeným menstruačním cyklem jde také snížená fertilita žen. Autoimunitní onemocnění štítné žlázy se týká 5 až 20 % žen ve fertilním věku. Právě neschopnost přirozeně otěhotnět po delší době než jeden rok vede k podezření na sníženou funkci štítné žlázy. Podle odborníků by ženy samy od sebe měly test na funkci štítné žlázy podstoupit ještě předtím, než se začnou snažit o miminko. Je to totiž velmi důležité pro celý průběh těhotenství.

Zdroj: Freepik.com

Štítná žláza a průběh těhotenství

Vyšetření štítné žlázy může budoucí mamince ušetřit spoustu problémů spojených se špatnou funkcí štítné žlázy.

Nefunkční štítná žláza:

  • zvyšuje riziko potratu
  • způsobuje vysoký krevní tlak, který je v těhotenství nežádoucí
  • vystavuje rodičku předčasnému porodu
  • způsobuje předčasné odloučení placenty
  • zvyšuje riziko porodu císařským řezem
  • dokonce může negativně ovlivnit vývoj plodu

Nežádoucí odchylky správných parametrů štítné žlázy jsou u žen docela časté. V těhotenství se nároky na funkci štítné žlázy ještě zvyšují. To, co stačí k pokrytí potřeb ženy před otěhotněním, nemusí později stačit pokrýt potřeby matky a plodu. Mnohem častější je v těhotenství výskyt snížené funkce štítné žlázy. Avšak její příznaky jsou velice podobné příznakům začínajícího těhotenství. Žena může pociťovat zvýšenou únavu a slabost. Stejně tak lze s těhotenstvím zaměnit i méně častou zvýšenou funkci štítné žlázy. Přitom čas zde hraje hlavní roli. První trimestr je totiž z hlediska vývoje plodu nejdůležitější a zde je šance včasnou indikací leccos podchytit a zachránit.

Vliv štítné žlázy na zdraví plodu

Endokrinolog, ke kterému se v případě poruchy štítné žlázy dostanete, bude chtít o vašem těhotenství vědět jako první. Včasným záchytem nemoci a úpravou medikace můžete předejít fatálním následkům, které by neléčená porucha štítné žlázy na vývoj plodu měla. Klíčový je záchyt ještě před otěhotněním a pak první tři měsíce vývoje, kdy je plod zcela závislý na hormonech matky.

Při nedostatku hormonů štítné žlázy se může u dítěte objevit:

  • zhoršená inteligence
  • porucha soustředění (například až ve škole)

V dnešní době se naštěstí včas zachycují případy nefunkční štítné žlázy u dětí, a to hned po porodu z kapičky krve odebrané z paty. V opačném případě, pokud by se na tento nedostatek nepřišlo, by u dítěte došlo k rozvoji nemoci zvané „kretenismus“. Ta by způsobila mentální retardaci a špatný fyzický vývoj.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama