Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Stop chrápání aneb bylinky a potraviny, které vám mohou být nápomocné

Fotografie: Slečna nemůže spát, protože muž chrápe aneb stop chrápání
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Chrápání není běžný jev, který pouze narušuje spánek toho, kdo s dotyčným sdílí ložnici. Představuje zdravotní riziko a mělo by se řešit. Co lze s chrápáním dělat svépomocí a kdy je potřeba se obrátit na lékaře?

Co způsobuje chrápání?

Chrápání lidé berou pouze jako nepříjemný jev, který ruší je samotné a jejich partnery. Ve skutečnosti lze však chrápání zařadit mezi poruchy dýchání. Lékaři pro něj mají dokonce název ronchopatie. Způsobují ho vibrace měkkého patra i zadních patrových oblouků horních cest dýchacích, které vznikají při dýchání. Ty způsobují, že je dýchání nepravidelné a narušuje kvalitu spánku. Zhoršovat ho může kouření, obezita nebo nadměrná konzumace alkoholu. Za chrápáním může stát suchý vzduch, alergie nebo nevhodná poloha při spánku. Příčinou pak může být i syndrom spánkové apnoe. Tu je potřeba vyloučit předtím, než se přikročí k samotné léčbě. Chrápání samotné má totiž řešení.

Přírodní pomoc

Dříve než začnete chrápání řešit pod odborným dohledem, což se doporučuje, protože může signalizovat závažný zdravotní problém, se můžete obrátit na pomoc z přírody. Existují bylinky i potraviny, které mohou tento nedostatek alespoň částečně řešit. Pomoct mohou bylinky, které uvolňují dýchací cesty, navodí relax a podpoří kvalitní spánek.

K nim se řadí například:

  • máta peprná (uvolňuje dýchací cesty, použít lze mátový čaj nebo esenciální olej do difuzéru)
  • heřmánek (uvolňuje svaly a zklidňuje nervy, čímž přispěje ke kvalitnějšímu spánku)
  • tymián (čistí a uvolňuje dýchací cesty, lze použít i jeho vonný olej pro aromaterapii)
  • eukalyptový olej (dezinfikuje vzduch, usnadňuje dýchání)

Před spánkem si můžete vychutnat také:

  • banán (pomáhá tělu regenerovat, uvolňuje svaly a uklidňuje před spánkem)
  • ovesnou kaši (konzumace ovesných vloček zvyšuje produkci serotoninu – hormonu, který uklidňuje)
  • mléko s medem (už naše babičky věděly, že kombinace mléka s medem má uklidňující schopnost a napomáhá usnout)

Pomůže také obyčejná sůl (může být i mořská voda ve spreji), kterou prostříknete nosní dutiny, a tím je dezinfikujete a zmírníte případný otok. Vhodné je i napařování obličeje nad horkou vodou se solí.

Další alternativy, které mohou chrápání omezit

Chrápání nemusíte snášet, protože lze řešit a způsobů řešení existuje nespočet. Kromě bylinek, které vám mohou od chrápání ulevit, můžete vyzkoušet další alternativy.

  • Zkuste chvilku sledovat, kdy a v jakých souvislostech se chrápání objevuje. Chrápat můžete například po nadměrné konzumaci alkoholu, který je vhodné v tomto případě omezit.
  • Taktikou, která proti chrápání funguje, je změna polohy při spaní. Místo na zádech zkuste spát na levém boku (spaní na levém boku je v mnoha ohledech zdravější). Pomoct mohou i různé polohovací polštáře.
  • Zhubněte. Je známo, že obezita může být přímou příčinou. Úbytek několika kil vám proto může přinést nejen hezčí postavu, ale i klidnější spaní.
  • Existují hodinky proti chrápání. Ty fungují na základě senzorů, které monitorují zvukové vibrace. Když hodinky zaznamenají chrápání, vyšlou nervové soustavě impuls, který ho zastaví. Někteří odborníci však zpochybňují kýžený efekt hodinek, protože podle nich je tak či tak spánek narušen.
  • Lze řešit i operativně (vysvětlení viz níže).
Zdroj: Freepik.com

Další tipy, které vám mohou pomoci:

  • zvlhčete vzduch v místnosti
  • zbavte se alergenů, které mohou chrápání vyvolávat
  • spěte ve vyvýšené pozici
  • vyřešte případný ucpaný nos
  • zpevněte svaly vašeho hrdla a krku
  • vyzkoušejte klip do nosu proti chrápání (funguje tak, že usnadňuje otevírání horních dýchacích cest, a tím zamezuje chrápání)

Co je to spánková apnoe?

Spánková apnoe se označuje také jako syndrom spánkové apnoe a jedná se o závažnou poruchu spánku. Ten, kdo tímto onemocněním trpí, během spánku opakovaně přestává dýchat. Příznakem spánkové apnoe může být právě hlasité chrápání a také nadměrná potřeba přes den spát (to znamená nevyspání v noci). Spánková apnoe je v mnoha směrech nebezpečná, protože snižuje množství kyslíku v krvi. To pak vede k problémům s vysokým krevním tlakem, objevuje se srdeční arytmie, zvyšuje se riziko cévní mozkové příhody a také infarktu.

Kdy už bylinky nestačí a je nutné navštívit lékaře?

Ačkoliv je poměrně běžné, není radno chrápání jakkoliv bagatelizovat. Může být totiž signálem závažného zdravotního problému. Pokud chrápání nepolevuje ani tehdy, když děláte všechno pro to, aby se zmírnilo, je čas navštívit lékaře. Navíc také chrápání, které nemusí být příčinou něčeho vážnějšího, může dlouhodobě škodit zdraví tím, že narušuje váš spánek. Lékař, za kterým s chrápáním půjdete, v první řadě vyloučí syndrom spánkové apnoe. Léčba spánkové apnoe probíhá komplexně.

Chrápání lze operovat

Pokud lékař nenajde hlubší problém, lze ho řešit operativně. Jednou z možností je chirurgické rozšíření hltanové branky klasickými operačními nástroji v celkové anestezii. Oblíbenějším a mnohem běžnějším řešením je pak laserová korekce a modelace měkkého patra a čípku dýchacích cest, která přinese kýžené výsledky.

Pokud stále máte za to, že chrápání je pouze něco, co vás ruší při spánku, a nebudete tento jev řešit, riskujete své zdraví. Když pomineme riziko spánkové apnoe, existuje ještě další řada zdravotních rizik, která vás mohou vlivem této poruchy potkat. V dlouhodobém měřítku může chrápání způsobovat nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, a dokonce i ztrátu libida. Nemluvě o tom, že vám může podstatně narušit vztah tím, že vyžene vaši partnerku/vašeho partnera z ložnice na gauč.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama