Banány

Gynex

Reklama

Kdo by nemiloval banány! Vesele žluté tropické ovoce zachutná snad úplně každému. Můžete si na něm pochutnat jen tak, nebo si z něho upéct moučník či připravit smoothie – možností je totiž opravdu hodně. Co ale o banánech víte? Dobře – jsou sladké, pochází z tropických krajin a u nás jsou k dostání po celý rok.

Co když vám řekneme, že vám tohle ovoce může nabídnout mnohem více, nežli jen různorodé využití a sladkou chuť? Věděli jste o jeho zdravotních přínosech? Pokud ne, pak si rozhodně nenechte ujít dnešní článek!

Banán – latinsky Musa

Banánovník je rod bylin z čeledi banánovníkovitých. Zahrnuje jak zakrslé druhy, velké jen několik desítek centimetrů, tak zástupce náležící k nejvyšším bylinám světa.

zdroj: Pixabay.com

Banán aneb žlutý zázrak

Zatímco někdo je má rád úplně zralé, jiný si na nich nejvíce pochutná, když ještě tolik zralé nejsou – na začátku mají lehce natrpklou chuť, která ale mnohým z nás chutná. Takže vlastně proč ne! O banánech bychom mohli s klidným svědomím říci, že jsou takovým malým žlutým zázrakem.

Je sice pravda, že pokud jde o jejich nutriční hodnotu, jsou docela výživné a kalorické. Pokud ale tento fakt vynecháme a trochu přimhouříme oči, pak uvidíme mnohá pozitiva tohoto ovoce původem z tropů.

zdroj: Pixabay.com

Pozitivní přínosy banánů na naše zdraví

Možná vás překvapí, že je toho docela dost, co nám banány mohou nabídnout a co dokážou – především jak a v čem pozitivně působí na naše zdraví. Obecně jsou známky především jako bohatý zdroj draslíku, ale to není všechno. Co kdybychom teď společně odhalili, v čem všem jsou banány výjimečné?

Jsou skvělým zdrojem energie

Viděli jste někdy v televizi různé sportovce, kteří si třeba mezi zápasem pochutnali na banánu? Dělává to kupříkladu naše česká teniska Petra Kvitová, které banán rozhodně nesmí na kurtu chybět. Banány jsou totiž skvělým zdrojem energie – obsahují v sobě vlákninu a fruktosu a tahle dvojka vašemu tělu rychle dodá potřebné palivo, abyste mohli dále fungovat.

Podporují trávení

Když k vláknině přidáte ještě pektin, který v sobě banány obsahují, rázem získáte další dva skvělé parťáky, kteří společně mají pozitivní vliv na trávení. Zásluhy ale nesmíme přičítat pouze těmto dvěma – zmínit se musíme ještě o hořčíku a draslíku, což jsou minerály, o kterých je známo, že pomáhají při průjmech.

zdroj: Pixabay.com

Zažene pálení žáhy

Patříte k těm, které často pálí žáha? Ať už máte s tímto zdravotním neduhem časté, nebo třeba jen občasné zkušenosti, jistě s námi budete souhlasit, že to není nic příjemného. Zvláště ne v případě, kdy pálení žáhy dojde až do takového stádia, kdy se vám chce i zvracet – brr! Věřte nebo ne, ale banán vám s pálením žáhy může pomoci. Obsahuje totiž vysoký podíl škrobu, díky kterému rychle neutralizuje kyselost žaludku.

Další důvody, proč jíst banány:

  • posilují kosti
  • podporují hojení žaludečních vředů
  • zmírňují křeče v nohách
  • bojují proti depresi
  • snižuji otoky
  • zlepšují stav cév
  • posilují imunitní systém
  • podporují zdraví ledvin
  • těhotným pomáhají od nevolností
  • snižují teplotu těla při horečce

Vyzkoušejte banánový cheescake nebo banánové smoothie pro každý den.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan
Green papyrus flower
Šáchor jedlý
Fresh ripe organic cauliflower on wooden background. Healthy eating concert
Květák
mirik_celer_1
Miřík celer

Viaflorin

Reklama