Dobře se vyspat je základem zdraví. Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů. Jedním z nich jsou i polohy při spaní. Fakt je, že každý jsme originál a díky tomu nemůžeme jednoznačně říct, že pro každého je zrovna ta či ona poloha nejlepší. Navíc je poloh spánku celkem pět a pouze jedna z nich se doporučuje nejméně. Takže žádné zdravotní katastrofy nečekejte, ale pokud se chcete vyhnout vráskám nebo předejít bolestem zad, pak čtěte dál. Připravili jsme pro vás přehled spánkových poloh a jejich vliv na zdravý spánek.
Polohy při spaní od nejlepších až po tu nejméně doporučovanou
Spaní na zádech, levém či pravém boku, v prenatální poloze či na břiše s sebou nese zdravotní výhody i nevýhody. My si jednotlivé polohy popíšeme v následujících odstavcích. Pojďme se podívat na ty nejvíce doporučované spánkové polohy a jejich výhody i nevýhody. Nikoho určitě nepřekvapí, že top poloha je spaní na zádech, ovšem výjimkou jsou těhotné ženy.
1) Spaní na zádech
Spaní na zádech se označuje za tu nejlepší polohu vůbec. Pravdou je, že výhody této polohy při spaní předčí nevýhody. Při ležení na zádech rozložíte rovnoměrně celkovou tělesnou váhu a záda i páteř zůstanou rovné. Další benefit je dýchání a průchodnost nosních dutin. Pokud máte často ucpaný nos, poloha na zádech by pro vás mohla být řešením. Na druhou stranu může být nevýhodou při spánku na zádech chrápání. Ale ženy při spaní na zádech eliminují tvoření vrásek, protože v této poloze je kůže narovnaná a nekrabatí se.
Výhody spaní na zádech:
- vyrovnaná záda a páteř
- nejlepší poloha na spaní při bolestech krční páteře
- celková tělesná váha je rozložena do celého těla
- lepší průchodnost nosních dutin
- netvoří se vrásky
Nevýhody:
- chrápání
- nevhodná pro těhotné ženy
- nevhodná pro lidi trpící nadváhou
Těhotné ženy by se ovšem této poloze měly vyhnout. A to především ve třetím trimestru, kdy plod v poloze na zádech vyvíjí tlak na srdce a je tak ztížen průtok krve. Tato poloha se dále nedoporučuje lidem s nadváhou, kvůli těžšímu dýchání.
2) Spaní na levém či pravém boku
Spíte rádi na boku? I tato poloha má mnoho zdravotních benefitů. Ovšem nepleťme si ji s prenatální polohou. Rozdíl je v pokrčených nohou a narovnaných zádech. Když ležíme na boku, nohy jsou lehce pokrčené, záda jsou rovná a hlava podložená. V prenatální poloze jsme stočení do klubíčka, jako mimčo v bříšku. Výhodou při spaní na boku a podložení si zad polštáři jsou záda ve vyrovnané poloze a s kvalitní matrací a polštářem tak předcházíte bolesti zad.
Spaní na boku u těhotných žen je asi jediným zdravým řešením
Pro těhotné ženy (především v pokročilém stádiu těhotenství – třetí trimestr) je spaní na bocích tou nejzdravější a asi i jedinou možnou variantou. Uvolňuje se tlak rostoucího bříška na srdíčko a průtok krve tak není ničím ztížen. Nejvíce se doporučuje spaní na levém boku, aby plod netlačil na játra a krev mohla bez omezení proudit. Spaní na levém boku u těhotných žen dále podporuje zdravé prokrvení plodu, dělohy, ledvin a srdce. Doporučuje se také podložit si bříško polštářem, jeden vložit mezi nohy a dalším si podložit kříž.
Na které straně je zdravější spát a proč?
Stejně jako u těhotných žen, tak i pro všechny ostatní se doporučuje spát na levém boku více než na tom pravém. Spaní na levém boku dle informací na webu ireceptar.cz podporuje trávení, pomáhá zmírňovat příznaky pálení žáhy, podporuje zdravé fungování srdce a průtok krve. Pojďme si tedy ještě shrnout výhody a nevýhody obecně pro spaní na boku
Výhody spaní na boku:
- nejvhodnější poloha pro těhotné ženy
- prevence před bolestí zad
- podpora trávení
- podpora správného fungování srdce a průtoku krve
- prevence před chrápáním
Nevýhody spaní na boku:
- přeležení si paží a pocit tzv. mravenčení
Řešením je otočit se na druhý bok. Průtok krve je na paži při způsobeném tlaku omezen, a proto se může paže odkrvit.
3) Spaní v prenatální poloze
Spaní v prenatální poloze je velmi příjemné, a pokud využíváte kvalitní matraci a polštáře, pak ani u této polohy moc nevýhod nenajdete. Jedná se o polohu s pokrčenými koleny k hrudníku, kdy napodobujete plod v děloze. Poloha je vhodná pro těhotné ženy, lidi s poruchou chrápání, ale pomáhá snížit i pálení žáhy a bolesti zad.
Výhody spaní v prenatální poloze:
- snižuje pálení žáhy
- pomáhá osobám s poruchou chrápání
- snižuje bolesti zad
4) Spaní na břiše
Spaní na břiše je definováno z pohledu zdravého a kvalitního spánku jako ta nejméně dobrá varianta. Ležením na břiše vyvíjíte tlak na mnoho vnitřních orgánů, omezujete tak proudění krve, trpí také krční páteř a vaše záda. Spaní na břiše má vliv i na kvalitu dýchání, které je ztíženo a spánek díky tomu může být narušen. Výhodou je snad pouze to, že omezuje chrápání. Kvalitní spánek všem nespavcům mohou dopřát i bylinky pro nerušený spánek.