V populaci dochází v současné době k neustále rostoucímu počtu lidí, kteří onemocní Alzheimerovou chorobou a prognózy vědců do budoucna jsou až děsivé. Skvělou prevencí může být užívání bylinných preparátů, některých druhů koření, ale také omega 3 polynenasycených mastných kyselin, které jsou známy jako nootropika. Jedná se o skupinu látek ovlivňujících a zlepšujících mozkovou činnost, posilujících paměť i mentální schopnosti člověka. Dokáží zvýšit produktivitu a stimulovat mozkovou aktivitu. Mají vliv na zlepšení kognitivních funkcí – zvyšují duševní výkonnost, rozumové schopnosti a soustředění. Ovlivňují intelektovou složku psychiky a integrační schopnosti mozku.
Jsou nootropika návyková?
Tyto látky nejsou návykové ani při dlouhodobém užívání. Nejsou to stimulátory, ovlivňují přirozenou cestou funkci neuronů v mozku, zvyšují jejich ochranu a zlepšují metabolismus a obnovu buněk. Na rozdíl od psychostimulantů, u kterých je rychlý nástup účinků, ale krátkodobá účinnost a hrozí riziko závislosti, působí nootropika pomalu a trvá delší dobu, než je jejich účinek patrný. Díky tomu riziko závislosti odpadá. Tady je několik příkladů velmi účinných přírodních nootropik:
DHA – Kyselina dokosahexaenová
Tato kyselina je jedním z metabolitů omega 3 mastné kyseliny, druhým je kyselina eikosapentaenová (EPA). DHA je klíčová pro správnou činnost a strukturu mozku. Mozek se skládá z 60 % z tuku a jeho velkou část tvoří právě DHA.
- V buňkové stěně neuronů zajišťuje flexibilitu a neuroplasticitu – zlepšuje pružnost stěn.
- Také má schopnost aktivovat mozkový neurotropní faktor, jehož nedostatek vede k depresím, schizofrenii a demenci.
- DHA také příznivě ovlivňuje srážlivost krve, brání ucpání mozkových cév, a tím je dobrou prevencí mozkové mrtvice.
- Zároveň přispívá ke správnému prokrvení mozku a ke zlepšení zásobení živinami.
- Omega 3 mastné kyseliny jsou také naprosto klíčové pro správný vývoj mozku dítěte v prenatálním stadiu i během jeho růstu.
Nejlepšími zdroji těchto kyselin jsou lněné semínko a chia semínka, kde se oproti omega 6 mastné kyselině vyskytují ve vyváženém poměru 3:1 ve prospěch omega 3. Dobrým zdrojem je i semeno z černuchy seté, které navíc obsahuje omega 9 mastnou kyselinu (stejně jako konopné semínko). Dalším výtečným zdrojem jsou tučné ryby – sardinka, sleď, losos, makrela, jejichž konzumace se doporučuje několikrát týdně.
Kurkuma
Kořen kurkumy díky vysokému obsahu látek zvaných kurkumoidiny podporuje tvorbu nových neuronů, a to je naprosto klíčové pro učení, paměť i dobrou náladu. Zvyšují hladinu serotoninu a dopaminu – látek, které se podílejí na soustředěnosti, mentální náladě i nadšení a jsou také nazývány hormony štěstí. Je velmi účinným antidepresivem, a protože potlačuje srážlivost krevních destiček, je dobrou prevencí vzniku trombů v mozku. Vědecké výzkumy dokazují, že může být dobrou prevencí Alzheimerovy choroby. Je potřeba připomenout, že žlutý prášek z kurkumy v pokrmech nebo nápojích musí být doplněn rozemletým černým pepřem, aby byl účinný a v organismu využitelný.
Gotu kola
Gotu kola neboli pupečník asijský patří mezi rostliny s neúčinnějším působením na mozkovou činnost a nervový systém. Nejúčinnějšími látkami jsou triterpenické saponidy zvané asiakosidy, které ovlivňují mikrocirkulaci mozku a působí také blahodárně při úzkostech. Zvyšuje duševní a mentální schopnosti, zlepšuje paměť, soustředění, schopnost se učit, zpomaluje degenerativní změny v mozku a periferní síti. Podporuje celkově inteligenci a paměť.
Vitamín E
Vitamín E patří mezi silné antioxidanty, které chrání organismus před poškozením volnými radikály, zlepšuje mikrocirkulaci krve v mozku a ochraňuje ho před škodlivým působením homocysteinu – aminokyseliny, jejíž vysoká hladina v krvi může být příčinou velkého spektra zdravotních problémů včetně mozkové mrtvice. Také ochraňuje před oxidativním působením omega 6 mastné kyseliny.
Cholin
Přírodní látka, která je důležitá pro tvorbu acetylcholinu, který je základním neuromediátorem umožňujícím přenos signálu mezi nervovými buňkami. Tělo si ho vytváří z potravy – významný zdroj představuje mléko, maso, sýry, vejce a ryby. Také zlepšuje celkovou koordinaci a mobilitu.
Magnolie
Je to opadavý keř s velkými růžovými květy, u kterého jsou využívány účinné látky obsažené v kůře tohoto stromu. Jsou to hlavně polyfenoly honokiol a magniol, které navyšují vytváření neurotransmiteru acetylcholinu v mozku a podporují jeho uvolňování. Tímto mechanismem dochází k posilování a zlepšování kognitivních funkcí.
Ginko biloba
Obsahuje komplex účinných látek blahodárně působících na činnost mozku, podporují mikrocirkulaci a přispívají tak ke zlepšení paměti, duševní výkonnosti, rozumových schopností a soustředění. Doporučit můžeme Celitin – přírodní doplněk stravy pro podporu paměti a kognitivních funkcí mozku obecně.
V současné době dochází pod vlivem různých faktorů ke zhoršování duševního zdraví v populaci, je zřejmý nárůst duševních nemocí spojených právě se špatnou činností mozku a také procento úmrtí na mozkové příhody je vysoké. Problém spojený s nesprávným fungováním mozku se týká i mladé generace, u školních dětí dochází ke snižování kognitivních funkcí. Proto je velmi důležité věnovat tomuto problému náležitou pozornost.