Lněná semínka mají bohaté využití nejen v kuchyni. Díky obsahu léčivých látek pomáhají udržet ve zdraví a kondici toho, kdo je pravidelně užívá. S jakými neduhy pomáhají? Odkud len pochází a na co se využívá? Lze si lněná semínka vypěstovat u sebe na zahrádce a v jakém receptu vám budou zaručeně chutnat, to vše se dozvíte v našem článku.
Len setý (latinsky Linum usitatissimum)
Jen těžko byste hledali rostlinu, která má takové využití, jako právě len setý. Len setý má svůj původ ve východním Středomoří a v Indii. Pěstovali a využívali ho už staří Egypťané. Vzhledem k jeho přínosům nikoho nepřekvapilo, že se velmi brzy rozšířil do celého světa.
Len setý je jednoletá rostlina, která kvete světle modrými květy a dorůstá do výšky až 1,2 metru. Pěstuje se nejen pro sklizeň lněných semínek, nýbrž i pro výrobu lněných vláken. To moc dobře vědí všichni, kteří se v dětství dívali na Krtečka, který si šil kalhotky s velkými kapsami. Ve světě se pěstují dva druhy lnu:
- len přadný
- len olejný
Zatímco přadný len je vhodnější pro textilní a technické účely, u lnu olejného se pěstitelé zaměřují na sklizeň blahodárných semen.
Lněná semínka obsahují cenné minerály a vitamíny
Lněná semínka jsou nejen velmi chutná, nýbrž i velmi zdraví přínosná. Ze 40 % jsou tvořena zdravými tuky – omega 3 mastnými kyselinami, dále obsahují vlákninu a bílkoviny.
Mají jednu charakteristickou vlastnost, a tou je schopnost vytvářet sliz. Ten má blahodárné účinky na vnitřní orgány, především na žaludek a střeva.
Díky obsaženým omega 3 mastným kyselinám a vláknině pomáhají lněná semínka udržovat zdravou střevní mikroflóru, působí protizánětlivě a příznivě ovlivňují vývoj žaludečních vředů. Pravidelné užívání lněných semínek také léčí hemoroidy.
- dokážou snižovat chuť k jídlu
- léčí zácpu
- působí jako prevence nádorového bujení
- snižují cholesterol v krvi
- upravují vysoký krevní tlak
- udržují zdravou kardiovaskulární soustavu
- léčí cukrovku
- příznivě ovlivňují vývoj jaterních nemocí
- jsou pohlazením pro nervovou soustavu
- přispívají ke zdravé pokožce
Vitamíny a minerály
Vitamíny | Minerály |
E | Vápník |
B1 | Hořčík |
B6 | Železo |
Fosfor |
Doporučená denní dávka
Doporučená denní dávka lněných semínek představuje maximálně dvě polévkové lžíce. Ke konzumaci lněných semínek se doporučuje dostatečně pít, protože slizy v lněném semínku mají schopnost na sebe vázat velké množství vody.
Abyste do organismu přijali všechny výše zmíněné zdravé látky lněných semen, je potřeba je rozdrtit. Celá lněná semínka projdou zažívacím traktem neporušená a vaše tělo z nich nic nepřijme.
Lze si lněná semínka vypěstovat u sebe na zahradě?
Lněná semínka jsou snadno dostupná snad v každém obchodě. Z tohoto důvodu řada lidí tyto semínka na své zahrádce nepěstuje. Důvodem, proč si na své zahradě vypěstovat len setý, mohou být jeho bledě modré květy, které budou lákat motýly a jiný hmyz. Kdybyste přece jen trvali na vlastní sklizni lněných semen, klidně se do ní můžete pustit. Len setý není na výsadbu nijak náročný.
Semínka stačí vysadit na předem určené místo brzy na jaře, třeba už v březnu, do hloubky alespoň 2 cm. Semena stačí rozházet do lehce kyselé a propustné půdy a zasypat mírnou vrstvou. Nízké teploty semenům nevadí. Len setý dozrává přibližně po pěti měsících od výsadby. To s přehledem poznáte tak, že mu začne žloutnout lodyha.
Recept na zdravé smoothie s lněnými semínky
Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, lněná semínka vám budou nápomocná. V kuchyni je můžete využít na tisíc způsobů. Vždy si lněná semínka čerstvě nadrťte, v mleté formě mají totiž tendenci rychle žluknout a ztrácet vitamíny. Drcená lněná semínka můžete přidávat do jogurtů, polévek, různých těst a třeba i do rychlého smoothie drinku.
Na přípravu rychlého smoothie drinku potřebujete:
– kefír
– banán
– drcená lněná semínka
Všechny ingredience dohromady rozmixujte, klidně přidejte i další ingredience jako oříšky nebo ovoce. Přidání lněných semínek do čehokoliv je velmi rychlý způsob, jak neztrácet čas, a přitom vaše jídlo obohatit o výživné látky.