Určitě už jste o nich slyšeli. Čtyři mušketýři, bez kterých by byl náš život ponurý a šedivý. Pokud hledáte způsoby, jak zvýšit přirozeně hladinu serotoninu v těle, inspirujte se. Dnes se zaměříme na tyto čtyři hormony „štěstí“ – endorfiny, serotonin, dopamin a oxytocin a vysvětlíme si, jak jejich nedostatek či naopak dostatek působí na naši psychiku a jak ovlivňují náš pocit štěstí.
Kde se vzalo negativní myšlení?
Pocit štěstí v našem mozku není automatický. Pravdou je, že od přírody mají lidé spíše sklony k pesimismu než k optimismu. Čím je to způsobeno? V knize „Chci žít šťastně“ od autorky Harriet Griffeyové je krásně popsáno z čeho náš pesimismus vychází. V dobách, kdy lidé museli lovit rukama a neměli k dispozici technologické vymoženosti tohoto století, museli být více obezřetní a ostražití, aby je nesežral predátor. Proto i naše mozky jsou nastaveny tak, abychom předpokládali vždy to „horší“ než to „lepší“. Je to naše ochrana před „predátory“.
Ovšem v tomto století, kdy je naše fyzické přežití ohroženo jen málokdy, nás negativní myšlenky mohou spíše brzdit ve vzestupu – ať už v osobním životě či pracovním. Jak je zastavit a jak s nimi pracovat, abychom se z toho nezbláznili, jsme pro vás detailně připravili v článku „Jak zastavit negativní myšlenky a podpořit své mentální zdraví?“
Kde se berou hormony štěstí?
Abychom si vytvořili pocit štěstí za pomoci čtyř hormonů – endorfiny, serotonin, dopamin a oxytocin, je důležité vědět, jak celý proces funguje. Pojďme se na ně jednotlivě podívat.
1) Endorfiny
Endorfiny – endogenní opioidní neuropeptidy vylučuje podvěsek mozkový a centrální nervová soustava v případě fyzické zátěže a bolesti. Endorfiny se podobají svým chemickým složením morfinu. A jak to vlastně funguje? Při vysoké fyzické zátěži začnou endorfiny aktivovat opioidní receptory v mozku a díky tomu působí jako přirozený lék proti bolesti. Tudíž vyvolávají natolik příjemné pocity, že se můžete cítit opojně, a tak trochu v rauši i bez drog. Do určité míry se endorfiny tvoří i při emočním stresu a bolesti. Tělo jednoduše nerozlišuje fyzickou a emoční bolest. Pokud ale začnete posilovat, běhat dlouhé tratě nebo máte fyzicky náročné zaměstnání, endorfiny se začnou tvořit a vy můžete pociťovat větší příval „štěstí“ než lidé, kteří mají např. sedavé zaměstnání.
2) Serotonin
Serotonin je druhým mušketýrem z této čtyřky. Jedná se o další z přenašečů nervových vzruchů, které pozitivně ovlivňují naši náladu. Oproti endorfinům se serotonin tvoří nejen v mozku, ale také v trávicím traktu. Co vše serotonin ovlivňuje?
- Sexuální touhu
- Spánek
- Chuť k jídlu
- Paměť
- Učení
- Celkovou náladu
V případě nedostatku tohoto hormonu v mozku propadáme depresivním stavům. Tvorbu serotoninu můžete ovšem podpořit zdravou stravou, doplňováním vitamínu D a B, ale také kvalitním spánkem. Zdroje serotoninu najdete v tomto článku.
3) Dopamin
Dopamin je trochu zrádný hormon, ale jeho působení je pro nás lidi něco jako droga. Jedná se o složitý neuropřenašeč, který dokáže v mozku aktivovat centrum pro prožívání rozkoše. Pokud holdujete hraní automatů, dopamin je přesně ten hormon štěstí, který ve vás vyvolává pocity vzrušení. V tom je tento hormon dost zrádný. Ovšem jeho pozitivum tkví v tom, že tato chemická látka nás může motivovat k činnosti, která nám poskytne pocit radosti a např. finanční odměnu. Přirovnat to můžeme k pracovnímu výkonu, který díky dopaminu roste. Výsledkem je úspěch, hrdost a pocit sebeuspokojení.
Dopamin je spojován také s pocitem zamilovanosti. Ve chvíli, kdy se zamilujeme, je to právě dopamin, který se začne tvořit v našem mozku a přináší nám pocit rozkoše a potěšení. Když jste zamilovaní, více plánujete, cestujete, hrajete hry, povídáte si a sdílíte své myšlenky s někým, koho milujete. To vše vám následně přináší pocit naprosté rozkoše. Ovšem nevýhodou tohoto hormonu je, že je silně návykový. Když se s námi rozejde partner, trpíme více, než když bychom se řízli do nohy a než z toho „vystřízlivíme“, tak to chvilku trvá. Je to takový lehký absťák, kterým si musíme projít, abychom se zbavili závislosti, a to nejen na lásce, ale např. i na hracích automatech, sázení atd.
4) Oxytocin
Oxytocin patří mezi hormony štěstí a nazývá se také hormon lásky. Dopamin se tvoří, když se zamilujeme, zatímco oxytocin se tvoří při tělesném doteku. Ať už se jedná o obětí, milostný styk a orgasmus, nebo např. při kojení miminek se právě oxytocin tvoří a navozuje pocit blízkosti a bezpečí. Čím více ho dokážeme vytvořit, tím šťastnější můžeme být. Ovlivňuje ve velké míře to, jak jsme empatičtí k druhým, jak moc dokážeme důvěřovat a milovat. Proto doporučujeme dnes obejmout někoho, koho milujete a uvidíte sami, že se hned budete cítit šťastnější.
Úsměv nikomu neublíží, právě naopak
A na závěr krátké doporučení. Usmívejte se. Úsměvem dáváte mozku najevo, že se cítíte šťastní a díky tomu se začnou tvořit endorfiny, které pocit štěstí ještě umocní. Úsměv by se měl projevit nejen na ústech, ale i očích. Jedná se o tzv. Duchenneův úsměv. Pojmenování si získal po francouzském neurologovi Guillaumu Duchenneovi, který celý proces „úsměvu“ do detailu popsal. Při tomto úsměvu se zapojuje jak velký lícní sval – ten zvedá koutky úst, tak i kruhový oční sval – který zvedá tváře a díky němu se tvoří vrásky kolem očí. Usmívejte se co nejčastěji a uvidíte, že mozek na to začne velmi brzy reagovat a endorfiny vás zalijí pocitem štěstí. Přejeme krásný den s úsměvem.
Zdroj: kniha „Chci žít šťastně“ od Harriet Griffeyové