Lnice květel

Fotografie: Lnice květel
Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Lnice květel nepatří mezi nejznámější bylinky, o to větším překvapením může být pro všechny, kteří ji poznají. Kde všude roste? Při jakých zdravotních problémech může pomoct? Lze ji pěstovat a jak z ní vyrobit účinnou tinkturu? To vše a mnohem více se z článku dozvíte.

Lnice květel (latinsky Linaria vulgaris) zajímavosti

Roste u cesty, v silničních příkopech, na kamenolomech, na krajích lesa, a to nejen u nás, nýbrž po celé Evropě, také v Severní Americe či Jižní Africe. Řeč je o bylince s názvem lnice květel, o které jste i přes její rozšířenost možná ještě neslyšeli. Pravdou je, že nepatří k těm nejznámějším. Přesto je však velmi nápadná svými výraznými žlutými květy.

Lnice se jmenuje po lnu, se kterým ji pojí velmi podobný vzhled listů. Využívá se vnitřně i zevně ve formě čajů, nálevů, obkladů, tinktury nebo masti.

Tip: Dopřejte si komplexní péči o tělo i mysl a vyzkoušejte bylinné pentagramové kosmetické přípravky Energy,  které obsahují nejen lnici květel.

Blahodárné účinky lnice květel na naše zdraví

Lnice květel obsahuje fytosteroly, třísloviny, pektin, cukry, minerální látky a organické kyseliny (sem patří kyselina octová, linarová, mravenčí, askorbová a další). Díky těmto látkám je lnice květel velmi nápomocná po zdravotní stránce. Ve středověku bylinka chránila proti duchům a zlým kouzlům. Věšela se třeba dětem nad postýlku. V dnešní době má mnohem podloženější účinky.

Při zevní aplikaci nálev i samotná omytá nať z této bylinky dokáže ulevit od bolestivých a hnisajících ran. Lze ji použít na bércové vředy, křečové žíly i hemoroidy. Při použití se radí nať naklepat, aby pustila své cenné látky. Bylinka uleví také při zánětu očních spojivek nebo při svrabu.

Pravidelným pitím čaje z této bylinky přispějete k očistě těla. Lnice květel působí močopudně a podporuje vylučování žluče. Lnice květel také:

  • působí mírně projímavě, a proto je výborná na zácpu
  • zmírňuje křehkost cév
  • pomáhá při dvanácterníkových a žaludečních vředech
  • působí protizánětlivě
  • podporuje funkci ledvin a jater
  • ošetřuje sliznice trávicího traktu
  • pomáhá při žloutence
  • ulevuje od pálení žáhy
  • prospívá prostatě
  • zbavuje pokožku akné
  • snižuje viditelnost pih

Lnice květel se velmi osvědčila těm, které trápí nechtěné pihy či pigmentové skvrny v obličeji nebo kdekoliv na těle. Jim stačí vytvořit z rostliny nálev, kterým budou pravidelně problematická místa přetírat.

Po pravidelné aplikaci budou pihy méně viditelné. Lnicový čaj se nedoporučuje pít dlouhodobě. Vhodný není ani pro těhotné ženy a děti. Lnice květel sice hezky vypadá, o dost hůře však chutná. Proto se kombinuje s jinými bylinkami, které čajové směsi přidají na chuti. Třeba s mátou nebo meduňkou.

Zdroj: Pixabay.com

Lnice květel pěstování

Vzhledem k řadě léčivých účinků možná zatoužíte mít tuto bylinku pořád nablízku, a to i přesto, že ve volné přírodě je jí dostatek. V tom případě není problém vysadit lnici květel na vaší zahradě. V ní může být součástí vašich trvalkových skalek, stejně tak může dělat radost v přírodních zahradách.

Semínka lnice seženete v zahrádkářství. Semínka se pak vysazují do dobře propustné půdy v období od dubna do června. Lnice se velmi dobře množí, a proto nebude trvat dlouho a vy se budete moci těšit z rozkvetlé zahrádky. Lnice má ráda místa na slunci se sušší půdou, proto ji extra nezalévejte.

Lnice květel sběr

Kdy kvete lnice květel? Je to v období od června do října. Právě v tomto období je možné posbírat léčivou nať a buď ji usušit, uvařit z ní čaj nebo použít pro jiné účely. Kvetoucí nať je dobré sbírat v té fázi, kdy rozkvétají spodní lístky, ale nahoře jsou ještě nerozkvetlá poupata. Pokud se léčivou bylinu rozhodnete nasušit, nejlépe to provedete zavěšením rostliny svázané do svazků na tmavé a dobře větrané místo. Budete-li sušit bylinku uměle, teplota by nikdy neměla překročit 50 °C.

Recept na lnicovou tinkturu

Usušení rostliny není jediným způsobem, jak ji uchovat na pozdější použití. Z čerstvých květů si můžete jednoduše vyrobit léčivou tinkturu. Co na to potřebujete?

  • čerstvé nebo sušené květy (nať) lnice
  • líh
  • láhev s víčkem

Postup:

  1. Květy nasbírejte, neoplachujte a naplňte jimi zavařovací láhev. Nemusíte je do sklenice úplně natlačit, ale sklenice by měla obsahovat dost květů pro silnější účinek.
  2. Nádobu s natí a lihem uzavřete a umístěte na světlo, třeba na okenní parapet.
  3. Sem tam sklenici protřepejte, na okně však květy nechte vylouhovat až 4 týdny.
  4. Po této době směs sceďte a nalijte do připravené nádobky. V lékárně či na internetu si můžete pořídit lahvičky s kapátkem. Poté tinkturu uchovávejte v ledničce.

Tinktura se užívá denně po kapkách v závislosti na problémech a váze jednotlivce.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Mushrooms champignons in paper bag on a white wooden table on a dark background. Place for text or advertising
Žampion
Bowl with fresh plums on the white wooden table
Švestky
Fresh thyme in decorative pouch on old wooden background.
Tymián
Wooden bowl of poppy seeds, scoop and flower on white table
Mák
Ripe organic artichokes on a white wooden table. Vegetable background.
Artyčok
Fotografie: Chaluha bublinatá
Chaluha bublinatá

Viaflorin

Reklama