Lnice květel

Fotografie: Lnice květel
Zdroj: Pixabay.com

Gynex

Reklama

Lnice květel nepatří mezi nejznámější bylinky, o to větším překvapením může být pro všechny, kteří ji poznají. Kde všude roste? Při jakých zdravotních problémech může pomoct? Lze ji pěstovat a jak z ní vyrobit účinnou tinkturu? To vše a mnohem více se z článku dozvíte.

Lnice květel (latinsky Linaria vulgaris) zajímavosti

Roste u cesty, v silničních příkopech, na kamenolomech, na krajích lesa, a to nejen u nás, nýbrž po celé Evropě, také v Severní Americe či Jižní Africe. Řeč je o bylince s názvem lnice květel, o které jste i přes její rozšířenost možná ještě neslyšeli. Pravdou je, že nepatří k těm nejznámějším. Přesto je však velmi nápadná svými výraznými žlutými květy.

Lnice se jmenuje po lnu, se kterým ji pojí velmi podobný vzhled listů. Využívá se vnitřně i zevně ve formě čajů, nálevů, obkladů, tinktury nebo masti.

Tip: Dopřejte si komplexní péči o tělo i mysl a vyzkoušejte bylinné pentagramové kosmetické přípravky Energy,  které obsahují nejen lnici květel.

Blahodárné účinky lnice květel na naše zdraví

Lnice květel obsahuje fytosteroly, třísloviny, pektin, cukry, minerální látky a organické kyseliny (sem patří kyselina octová, linarová, mravenčí, askorbová a další). Díky těmto látkám je lnice květel velmi nápomocná po zdravotní stránce. Ve středověku bylinka chránila proti duchům a zlým kouzlům. Věšela se třeba dětem nad postýlku. V dnešní době má mnohem podloženější účinky.

Při zevní aplikaci nálev i samotná omytá nať z této bylinky dokáže ulevit od bolestivých a hnisajících ran. Lze ji použít na bércové vředy, křečové žíly i hemoroidy. Při použití se radí nať naklepat, aby pustila své cenné látky. Bylinka uleví také při zánětu očních spojivek nebo při svrabu.

Pravidelným pitím čaje z této bylinky přispějete k očistě těla. Lnice květel působí močopudně a podporuje vylučování žluče. Lnice květel také:

 • působí mírně projímavě, a proto je výborná na zácpu
 • zmírňuje křehkost cév
 • pomáhá při dvanácterníkových a žaludečních vředech
 • působí protizánětlivě
 • podporuje funkci ledvin a jater
 • ošetřuje sliznice trávicího traktu
 • pomáhá při žloutence
 • ulevuje od pálení žáhy
 • prospívá prostatě
 • zbavuje pokožku akné
 • snižuje viditelnost pih

Lnice květel se velmi osvědčila těm, které trápí nechtěné pihy či pigmentové skvrny v obličeji nebo kdekoliv na těle. Jim stačí vytvořit z rostliny nálev, kterým budou pravidelně problematická místa přetírat.

Po pravidelné aplikaci budou pihy méně viditelné. Lnicový čaj se nedoporučuje pít dlouhodobě. Vhodný není ani pro těhotné ženy a děti. Lnice květel sice hezky vypadá, o dost hůře však chutná. Proto se kombinuje s jinými bylinkami, které čajové směsi přidají na chuti. Třeba s mátou nebo meduňkou.

Zdroj: Pixabay.com

Lnice květel pěstování

Vzhledem k řadě léčivých účinků možná zatoužíte mít tuto bylinku pořád nablízku, a to i přesto, že ve volné přírodě je jí dostatek. V tom případě není problém vysadit lnici květel na vaší zahradě. V ní může být součástí vašich trvalkových skalek, stejně tak může dělat radost v přírodních zahradách.

Semínka lnice seženete v zahrádkářství. Semínka se pak vysazují do dobře propustné půdy v období od dubna do června. Lnice se velmi dobře množí, a proto nebude trvat dlouho a vy se budete moci těšit z rozkvetlé zahrádky. Lnice má ráda místa na slunci se sušší půdou, proto ji extra nezalévejte.

Lnice květel sběr

Kdy kvete lnice květel? Je to v období od června do října. Právě v tomto období je možné posbírat léčivou nať a buď ji usušit, uvařit z ní čaj nebo použít pro jiné účely. Kvetoucí nať je dobré sbírat v té fázi, kdy rozkvétají spodní lístky, ale nahoře jsou ještě nerozkvetlá poupata. Pokud se léčivou bylinu rozhodnete nasušit, nejlépe to provedete zavěšením rostliny svázané do svazků na tmavé a dobře větrané místo. Budete-li sušit bylinku uměle, teplota by nikdy neměla překročit 50 °C.

Recept na lnicovou tinkturu

Usušení rostliny není jediným způsobem, jak ji uchovat na pozdější použití. Z čerstvých květů si můžete jednoduše vyrobit léčivou tinkturu. Co na to potřebujete?

 • čerstvé nebo sušené květy (nať) lnice
 • líh
 • láhev s víčkem

Postup:

 1. Květy nasbírejte, neoplachujte a naplňte jimi zavařovací láhev. Nemusíte je do sklenice úplně natlačit, ale sklenice by měla obsahovat dost květů pro silnější účinek.
 2. Nádobu s natí a lihem uzavřete a umístěte na světlo, třeba na okenní parapet.
 3. Sem tam sklenici protřepejte, na okně však květy nechte vylouhovat až 4 týdny.
 4. Po této době směs sceďte a nalijte do připravené nádobky. V lékárně či na internetu si můžete pořídit lahvičky s kapátkem. Poté tinkturu uchovávejte v ledničce.

Tinktura se užívá denně po kapkách v závislosti na problémech a váze jednotlivce.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Wooden bowl with corn salad leaves, lamb's lettuce on gray stone background, side view
Polníček - kozlíček polní
Bulgur in sack with field of wheat on the background
Bulgur
top view of sweet black mission figs on a bowl on a white background
Fíky
Sweet ripe juicy tropical Mangosteen
Mangostan
Green papyrus flower
Šáchor jedlý
Fresh ripe organic cauliflower on wooden background. Healthy eating concert
Květák

Viaflorin

Reklama