Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Pyramida priorit ve sportovní výživě

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Bez ohledu na preferovaný výživový styl, zvolený sport, výkonnostní úroveň a sportovní cíle platí pro všechny bez rozdílu ve výživě určitá posloupnost. Právě pochopení této základní posloupnosti nám pomůže si jednoduše ověřit platnost mnoha tvrzení na internetu. Poukazuje na důležitost jednotlivých úrovní výživy, které na sebe navzájem navazují.

Energetická bilance

Naprostý základ celé pyramidy tvoří tzv. energetická bilance, tedy poměr energetického příjmu a výdeje. Pochopení energetické bilance je naprosto klíčové pro jakoukoliv snahu změnit svou postavu. Pokud chcete hubnout, shazovat tuk a rýsovat postavu, váš celkový energetický příjem musí být nižší než energetický výdej, i přesto, že se váš jídelníček možná skládá pouze z výhradně čistých a zdravých potravin. A pokud je vaším cílem nabírání nové svalové hmoty, váš energetický příjem musí být vyšší než výdej.

Makroživiny

Teprve potom, co naše energetická bilance odpovídá našim sportovním cílům, se můžeme zabývat dalším patrem pyramidy – makroživinami. Příjem jednotlivých makroživin je velmi individuální a odvíjí se od mnoha faktorů, od sportovních cílů až po výkonnostní úroveň. Obecně lze však říci, že prioritou by pro každého měl být příjem bílkovin. Následně, dle volby výživového směru, nastavujeme poměr sacharidů a tuků, pro doplnění zbývající energie. V rámci makroživin je také nutné sledovat a nepodceňovat příjem vlákninya to především kvůli zajištění kvalitního trávení a vstřebání všech hlavních živin.

Mikroživiny

Po zajištění dostatečného příjmu makroživin pokračujeme do dalšího patra pyramidy, tedy k mikroživinám. To jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. Při dostatečné pozornosti právě na mikroživiny zajistíme celkovou pestrost a rozmanitost naší stravy. Zároveň je důležité zajistit i pitný režim, protože všechny metabolické reakce, regenerační a anabolické pochody se odehrávají ve vodném prostředí.

Zdroj: Freepik.com

Nutriční timing

Až v této fázi jsme se dostali do bodu, kdy řešíme další bod pyramidy – nutriční timing, tedy načasování a rozložení energie a živin jednotlivých jídel v průběhu dne, okolo tréninku atd. Ve skutečnosti má nutriční timing a frekvenci jídel smysl řešit spíše až ve vrcholovém sportu.

Suplementace

A na úplném vrcholu pyramidy je suplementace. Ta může být dobrou pomůckou pro kondiční i vrcholové sportovce, jak vedle pevné stravy zajistit denní potřebu energie. Avšak pro posun sportovní výkonnosti mají suplementy význam především ve výkonnostním a vrcholovém sportu, přičemž skutečně efektivní jsou pouze některé z nich.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama