Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jsou mikroživiny a vitamíny opravdu tak důležité?

Jsou mikroživiny a vitamíny opravdu tak důležité?

Probiosan Inovum

Reklama

Držíte dietu nebo měníte stravovací návyky kvůli hubnutí a chcete vědět, jakou roli ve vašem jídelníčku hrají makroživiny a mikroživiny? Co to jsou makroživiny a jaký by měl být jejich vyvážený poměr ve stravě najdete v článku „Makroživiny a jejich úloha v jídelníčku“. V tomto článku se podíváme na mikroživiny, co jsou vlastně zač a proč jsou pro naše tělo (zejména při snaze zhubnout) tak důležité.

Co to jsou mikroživiny?

Mikroživiny se řadí vitamíny, minerály (minerální látky a stopové prvky). Označení mikro znamená, že našemu tělu stačí pro správné fungování jen malé množství těchto živin. Zatímco makroživiny dodávají našemu tělu energii, mikroživiny pomáhají při biochemických funkcích.

Vitamíny

Vitamíny jsou nezbytné pro správný růst, vývoj a funkci celého organismu. Nedostatek vitamínů může způsobit různé poruchy organismu, ale i vážná onemocnění. Setkat se můžete s pojmy jako je hypervitaminóza a avitaminóza. Zatímco avitaminóza je nemoc, kdy lidský organismus hromadí nadměrné množství vitamínu v organismu, hypervitaminóza je onemocnění, které naopak signalizuje jeho nedostatek.

Vitamíny dělíme do 2 skupin

Rozpustné v tucích Rozpustné ve vodě
Vitamin A Skupina vitaminů B-komplexu
Vitamin D Vitamin B1, B2, B6, B12
Vitamín E Kyselina listová
Vitamín K Kyselina nikotinová
Kyselina pantotenová
Biotin
Vitamín C

Minerály

Minerály jsou důležitým stavebním kamenem pro naše zuby, kosti i prokysličení těla. Lidský organismus obsahuje více než 25 minerálních prvků a jejich nedostatek nám organismus okamžitě hlásí různými příznaky (únava, padání či lámavost vlasů i zubů atd.) Proto je dobré minerály pravidelně doplňovat přírodní cestou – stravou nebo doplňky stravy.

Minerály se dělí na minerální látky a stopové prvky

Minerální látky

Stopové prvky

vápník železo
hořčík jod
draslík mangan
chlor chrom
sodík fluor
síra křemík
fosfor zinek
měď
kobalt
molybden
selen
nikl

 

Rozdíl je především v potřebném množství daných látek v organismu. Zatímco minerální látky jsou potřebné ve větším množství, stopové prvky naopak v menším. Minerální látky i stopové prvky získáváme především z vyvážené a zdravé stravy. Nejčastěji se můžeme setkat s nedostatkem železa, zinku či vápníku v organismu. Proto je důležité nezanedbávat svůj jídelníček a volit takovou stravu, abychom tělu dodávali potřebné množství.

Jaké množství mikroživin je ideální?

Množství mikroživin je otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. Záleží pochopitelně na váze, pohlaví i věku. U žen dokonce i na části menstruačního cyklu a takhle bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Naštěstí tu ale máme fakt, že se naprostá většina mikroživin váže na vodu. Proto se nemusíme bát v určitých ohledech přijímat větší počet vitamínů a stopových prvků, protože hypervitaminóze organismus předejte vylučováním v moči.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama