Pití alkoholu je legální, a ačkoliv se jedná o návykovou látku (stejně jako u drog), na které si tělo může vytvořit závislost, alkohol je volně prodejný pro každého nad 18 let. Pití alkoholu v určité míře neškodí, a dokonce se podle některých internetových článků i doporučuje. Jak ale poznat, že jsme hranici již překročili? A jak se nadměrné pití alkoholu může podepsat na zdraví a ovlivnit naše vnímání?
Kdy alkohol neškodí?
Češi jsou srdcem i duší „pivaři“. Není se čemu divit, pivo je naše „zlato“ a v jeho výrobě jsme prostě nejlepší. Ovšem pití piva je v ČR už trochu za hranicí zdravého bytí i žití. A nemusíme zůstat pouze u piva. Morava je oblast, kterou když projedete, těžko se vyhnete jednomu či dvěma štamprlátkům dobré slivovice, hruškovice a k tomu ještě sklenka dobrého moravského vína a denní limit je tatam.
- Pokud se podíváte na seznam států s nejvyšší spotřebou piva, Češi si drží první příčku (zdroj), hned za námi je Rakousko a Německo.
Jaká je tedy únosná denní míra pití alkoholu a kdy už je to „přes čáru“? Ideální je zcela se alkoholu vyhnout nebo pít opravdu občasně, při oslavě nebo na párty. Ovšem alkohol se pro mnoho lidí stal nepostradatelným denním parťákem. Jaká je nízkoriziková míra pití alkoholu? Pokud jste žena vážící 50 kg, vaše míra nízkorizikového pití bude rozdílná než u muže, který váží 75 kg. Nízkoriziková míra pití alkoholu je tedy u každého jedince jiná. V tabulce vidíte průměrné míry, kolik alkoholu/den neškodí. Ale pozor, je to při předpokladu, že pijete 5 dní v týdnu, nikoliv 7 dní v týdnu. Doporučuje se vždy min. 2 dny v týdnu pití úplně vynechat. Ideální je pak nepít vůbec.
Nízkoriziková míra pití alkoholu | Ženy | Muži |
Víno | 3 dcl | 4 dcl |
Pivo | 0,3 l | 0,5 l |
100% líh | 16 g | 24 g |
Jak ovlivňuje pití alkoholu naše zdraví?
Pojďme se nyní podívat, jaké dopady má neúměrné pití alkoholu na naše zdraví. Neúměrným pitím máme na mysli vyšší dávky, než jsme popsali v předešlých odstavcích. Kdy jsme tedy již ohroženi a co se děje v našem těle?
Bez dlouhého vysvětlování, pokud pijete denně a překračujete množství alkoholu vizualizované v tabulce 7 dní v týdnu, pak už můžete mít s alkoholem opravdu velký problém. U mužů se považuje za zdraví škodlivé pití alkoholu v případě, že překročí dávku 24 g/den, u žen pak 16 g/den. Pokud se řadíte do této skupiny, pak si zahráváte s ohněm, vzhledem ke zdravotním dopadům. Nejenže se nadměrné pití alkoholu dřív nebo později projeví na tom, jak vypadáte, ale ani negativní zdravotní následky na sebe nenechají dlouho čekat.
1) Pivní bříško nebo pivní pupek = nadváha při nadměrném pití alkoholu
Pivo je kalorická záležitost, což je obecně známo a při jeho nadměrném pití (více než 0,5 l denně) rozhodně brzy uvidíte změny na svém těle. První je pivní bříško či pivní pupek. Rádi se tak smějeme svým nedokonalostem a díky veselému pojmenování je ignorujeme. A nejen pivo, ale i konzumace dalších alkoholických nápojů v nadměrném množství ovlivňuje naši chuť k jídlu a následně má vliv na celkovou váhu. Lidé, kteří pijí alkohol denně ve větším množství, mají velké problémy s nadváhou a následně pak i další s tím spojené zdravotní potíže.
2) Cirhóza jater
Cirhóza jater je strašák pro každého, kdo holduje alkoholu. Játra jsou každý den zatěžována odvodem mnoha toxických látek z těla ven a nebavíme se pouze o alkoholu. Proto se doporučuje detoxikace a očista jater, kterou můžete podpořit i detoxikačními potravinami nebo kvalitními přírodními doplňky stravy s rakytníkem, jako je např. Revitae od Energy. Jak se cirhóza jater projevuje? Nástup je pozvolný.
Pociťovat můžete příznaky, jako je nadýmání, nechutenství, nevolnost či únava. V další fázi vás může varovat žloutnutí očního bělma (zdroj), kterého si už nelze nevšimnout. Objeví se vyšší krvácivost dásní, mohou se začít tvořit modřiny po těle a následně vás začnou trápit otoky nohou a další nepříjemné zdravotní komplikace. Při zjištění prvotních příznaků je potřeba ihned navštívit lékaře a nechat se vyšetřit.
3) Kognitivní funkce mozku
Paměť, soustředěnost, schopnost vyjadřování se, vnímání a následné reagování – to vše nadměrné pití alkoholu negativně ovlivňuje. Každý z nás se už určitě někdy opil, a tudíž to není nutné vysvětlovat do detailů. Nadměrné pití může mozek poškodit natolik, že to vede k demenci či předčasné Alzheimerově chorobě.
4) Poškození ledvin
Konzumace alkoholu má také na ledviny velmi negativní dopad. Při konzumaci alkoholu se ledviny i močové cesty zatěžují a dochází k nadměrnému prokrvení. Následně pak vznikají infekce, které nás nutí častěji vylučovat tekutiny z těla ven a může dojít až k dehydrataci organismu.
Jak se vyhnout nadměrnému pití alkoholu
A nejen zdravotní komplikace jsou spojené s nadměrným pitím. Pokud si necháte pití alkoholu přerůst přes hlavu, může to mít katastrofální následky i ve vašem soukromém a pracovním životě. Ztrátu zaměstnání, rodiny, a především vlastní sebeúcty. Proto je důležité mít pití stále pod kontrolou a nepřekračovat nastavené hranice ani kvůli známým či kamarádům, kteří je nastavené nemají.
Jak se neupít k „smrti“?
- Hlídejte se a ideálně pijte co nejméně. Pokud víte, že jste si dali v pondělí 2 sklenky, v úterý vynechte a ve středu ideálně také.
- Pijte pouze tehdy, pokud je to společensky nutné – ačkoliv v dnešní době toto snad už ani platit nemůže. Pokud pít nechcete, nikdo vás nutit nemůže.
- Pamatujte, že čím méně, tím lépe.
- Při pití odkládejte sklenici na stůl, nenechávejte si ji v ruce. To vás bude lákat pít častěji a ve vyšších frekvencích. Čím déle vydrží sklenice s alkoholem plná, tím lépe.
- Nikdy nepijte na prázdný žaludek. Ideálně před pitím konzumujte potraviny bohaté na bílkoviny. Ty na sebe navážou část alkoholu a díky tomu se vstřebávání alkoholu zpomalí.
Nejjednodušší a nezdravější cestou je omezit pití alkoholu na minimum nebo se mu vyhnout nejlépe úplně.