Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaký vliv má pití kávy na ledviny z pohledu čínské medicíny?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pití kávy je pro někoho tak samozřejmé jako každodenní chození do práce. Někdo to s kávou opravdu přehání a pak podle tradiční čínské medicíny riskuje zdraví svých ledvin.

Jak ledviny vnímá tradiční čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny je k ledvinám přiřazený měsíc únor. Jejich párovým orgánem je močový měchýř. Podle tradiční čínské medicíny jsou ledviny rezervoárem energie a uložištěm esence jing. Pokud ledvinová energie chřadne, má to okamžitý vliv na rovnováhu energií jin a jang v dalších orgánech. Hlavní příčinou jakéhokoliv onemocnění ledvin je vždy prázdnota.

Ledviny mají podle tradiční čínské medicíny řadu funkcí:

  • mají na starosti příjem energie čchi
  • jejich stav ovlivňuje stav kostí, kostní dřeně i mozku
  • v organismu provádějí kontrolu vody
  • filtrují krev a tělní tekutiny a odvádějí odpadní látky a jedy z těla

Jaké negativní dopady může mít káva na zdraví ledvin podle tradiční čínské medicíny?

A když už jsme u těch jedů, pro organismus je jedem nejen alkohol či drogy, ale i obyčejná káva, respektive její zvýšený nekontrolovaný příjem. Káva totiž funguje jako droga. Stáváme se na ní závislí a funguje jen krátkodobě. Je to známý stimulant, ale v dlouhodobém měřítku má spíše opačný efekt. Tradiční čínská medicína poukazuje na to, že konzumace velkého množství kávy způsobuje rychlé vyčerpání zásob energie (ty se hromadí právě v ledvinách). Je to dáno tím, že po kávě se náš organismus velmi rychle nabudí, ale je to vždy na úkor esence jing v ledvinách.

Káva nás tedy nabudí jen na chvilku. Po čase se však objeví abstinenční příznaky… k těm může patřit nesoustředěnost, neklid, únava, podrážděnost nebo zapomnětlivost. A tyto příznaky si řeknou o další dávku kávy a my se pak ocitáme v bludném kruhu.

Podle tradiční čínské medicíny tedy káva ledviny vyčerpává, přispívá k jejich prázdnotě a k úbytku energie jing. Způsobuje náhlé vyčerpání energie, kterou ale zpět kvalitně nedodává. Její počáteční efekt je zahřívací, ale konečný efekt ochlazující. Více kávy snesou spíše osoby s nedostatkem jangu než osoby s prázdnotou jinu. Navíc káva vstupuje do ústřední dráhy těla a ovlivňuje další aspekty zdraví – mimo jiné zraňuje dráhy početí u žen, zvyšuje horko v žaludku nebo přispívá stagnaci energie čchi v játrech.

Zdroj: Freepik.com

Znamená to, že je lepší kávu si úplně zakázat?

Kvalitní káva v menším množství může zdraví i pozitivně ovlivňovat, a to tak, že umí pročistit střeva a ulevit zácpě.

Podle tradiční čínské medicíny, která preferuje zlatou střední cestu snad ve všech oblastech života, se to ani s kávou nemá přehánět. Každopádně však není dobré s pitím kávy skončit ze dne na den. Rozhodně ne tam, kde několik šálků kávy denně bývalo běžným standardem. Je spíše doporučováno ubírat její množství a kávu postupně nahrazovat zdravějšími alternativami – například čekanková káva, pampelišková káva a jiné varianty.

Vyzkoušet můžete například Qi Coffee, což je káva z 10 % tvořena houbami.

  • podporuje vitalitu a vytrvalost
  • chrání před stresem
  • posiluje antioxidační účinky kávy
  • detoxikuje organismus

Pokud na černou kávu nedáte dopustit, doporučuje tradiční čínská medicína nejen omezit její množství, nýbrž upravit váš oblíbený nápoj do přijatelnější varianty – osladit ji cukrem a přidat trošku mléka nebo smetany. Tyto ingredience vždy oslabují negativní účinky hořké kávy na organismus, protože snižují její vysušující efekt. Tradiční čínská medicína také doporučuje přidat do kávy koření kardamom, které umí rozproudit stagnující energii čchi.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama