Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bezlepková dieta a tipy na recepty pro celou rodinu

Fotografie: Zeleninový salát s rukolou
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Svědění kůže, kopřivka zvracení nebo ekzém mohou být prvními příznaky alergie na lepek. V případě nemoci zvané celiakie se může přidat i průjem, nadýmání, únava, zvracení i chudokrevnost. Tato nemoc bohužel není léčitelná. Lidé postiženi celiakií jsou odkázani pouze na bezlepkovou stravu. Podle veřejně dostupných statistik v ČR v trpí touto nemocí  25 379 lidí. Z toho 7 738 mužů a 17 641 žen.  Zjistěte, co to je bezlepková dieta, které potraviny jsou nevhodné pro celiaky a které by měly být součástí jídelníčku a nechte se inspirovat tipy na bezlepkové recepty.

Které potraviny z bezlepkového jídelníčku odstranit a které naopak přidat

Bezlepková dieta zakazuje už podle názvu takové potraviny, které obsahují lepek. Jedná se především o obiloviny, jako jsou pšenice, žito, ječmen, oves. Tyto obiloviny jsou obsaženy především v moučných výrobcích. V tabulce najdete potraviny bez lepku i potraviny, které lepek obsahují.

Potraviny obsahující lepek Potraviny bez lepku
chléb rýže
bílé pečivo brambory
strouhanka kukuřice
koláče sója
dorty pohanka
těstoviny luštěniny
knedlíky quinoa
vločky jáhly
kroupy ovoce
krupice zelenina
houby
maso
ryby
vejce
ořechy
semena

Je lepek pro zdravé lidi nebezpečný

Spousta lidí i mediálně známých (např. srbský tenista Djokovič) vykřikují do světa, že lepek není zdravý a měli by ho ze stravy vyloučit i lidé, kteří nemají žádné zdravotní potíže. Proč? Někteří tvrdí, že bez lepku ve stravě se cítí lépe, jiní si myslí, že mohou zhubnout a bezlepková dieta jim dopomůže ke krásnějšímu tělu.

Lepek je bílkovina a není zdravým lidem nikterak nebezpečný. V případě, že vynecháte lepek ze stravy, pak v podstatě přestáváte jíst pečivo ať sladké či klasické rohlíky, chleba, ale i těstoviny, dorty a další dobroty. Pravdou je, že tyto potraviny obsahují sacharidy, které dodávají tělu potřebnou energii. Jakmile je vynecháte ze stravy a nenahradíte jinými potravinami obsahujícími sacharidy, zhubnete. Ovšem ne vždy tomu tak je a bezlepková dieta primárně není určena pro hubnutí.

Zdroj: Freepik.com

Povinné označení výrobku s obsahem lepku

Každý výrobek, který obsahuje lepek, musí být výrobcem označen a informace musí být zřetelně viditelná pro zákazníka. Proto v případě, že si u konkrétních výrobků v obchodech nebudete jisti a na etiketě či jinde na produktu nenajdete informaci o tom, že je v něm obsažen lepek, měl by být výrobek bez lepku.

Bezlepková jídla a tipy na recepty

Pokud vy nebo někdo z vaší rodiny trpí celiakií a hledáte inspiraci pro domácí vaření a bezlepková jídla, rozhodně jste tu správně. V naší rubrice zdravé recepty jsme pro vás připravili sladké i slané bezlepkové recepty, které stojí za to vyzkoušet.

Spousta lidí si myslí, že jídlo bez lepku nemůže být dobré. Opak je pravdou. Jediné, co v něm chybí je lepek a to ho nikterak nedegraduje, naopak. Lepek je protein, bílkovina, která sama o sobě nikterak nezdravá není, pokud nemáte alergii na lepek nebo nejste celiak.

Bezlepkové tvarohové houstičky
Upečte si doma výborné bezlepkové tvarohové housky pro celou rodinu.

 

Připravte si doma tu nejlepší hostinu bez lepku a překvapte své okolí svým kulinářským uměním. Vyzkoušet můžete např. bezlepkové houstičky, které si zamiluje celá rodina. Pokud máte raději sladší recepty, pak tu pro vás máme třeba čokořezy s tvarohem bez lepku, nebo k večeři místo sladkých palačinek překvapte rodinu bezlepkovými slanými palačinkami s lučinou.

Bezlepkových receptů u nás najdete opravdu velké množství a můžete si tak připravit bezlepkový jídelníček třeba na každý den.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama