Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Vaření chutně a především zdravě, jak na to?

Fotografie: Mladá žena míchá salát v míse
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Rádi vaříte zdravě? Ale co to vlastně znamená? Zdravé vaření může mít mnoho různých podob, vaření bez lepku, bez laktózy, veganské recepty, vegetariánské atd. Ovšem všechny tyto stravovací styly mají jedno společné, odvíjí se především od kvalitních potravin a tepelného zpracování, které je pro zdravou kuchyni zásadní.

Jak tedy vařit zdravě a chutně? Poradíme vám, které způsoby vaření jsou nejzdravější, a na závěr článku jsme pro vás připravili pár tipů, které se vám rozhodně v kuchyni budou hodit.

Způsoby vaření od nejzdravějších po nejméně zdravé

Variant, jak upravovat tepelně jídlo, je mnoho, ovšem zdravé vaření spočívá především v tom, že i po tepelné úpravě si potraviny zachovají maximální obsah vitamínů a minerálů. Sami asi už tušíte, že o grilování se nebavíme. Jaké jsou tedy možné způsoby úpravy jídel?

  • Blanšírování
  • Vaření v páře
  • Vaření ve vodě
  • Dušení
  • Opékání
  • Pečení
  • Grilování
  • Smažení

Seřadili jsme vám je od nejzdravějšího po ten nejméně zdravý způsob zpracování potravin. Zdravé jídlo by mělo být připravováno bez použití tuků a ani by neměly vznikat při jeho přípravě žádné karcinogenní látky. Což je například při grilování běžnou záležitostí. Ačkoliv grilování je velmi oblíbená letní aktivita v ČR, rozhodně byste si měli dát pozor na to, jak grilujete, abyste omezili odkapávání tuku do ohně a zamezili tvoření karcinogenních látek.

Zdroj: Freepik.com

Vyzkoušejte zdravé vaření v páře

Vaření v páře je celkem běžnou záležitostí. Pokud si zakoupíte parní hrnec s několika patry, můžete dokonce zpracovat více potravin najednou, aniž by se chutě smíchaly. Díky vaření v páře si potraviny zachovají vysoký obsah minerálů, vitamínů a stopových prvků, a to je hlavním cílem zdravého vaření. Na rozdíl od klasického vaření se totiž při vaření v páře minerály a vitamíny nevyplavují do vody.

Blanšírování zeleniny není nic těžkého

Blanšírování zeleniny spočívá v podstatě v rychlém varu a okamžitém ochlazení potravin. Pokud si budete chtít udělat za pomoci blanšírování např. brokolici, vložíte ji do vroucí vody na tak dlouho, dokud nebude na skus měkká a ihned poté ji vložíte do ledové vody, aby se var ukončil a v brokolici zůstal maximální obsah nutričních látek. Následně ji můžete rovnou sníst nebo dát do lednice a podávat až přijde čas.

Další tipy pro zdravé vaření

Vzhledem k tomu, že další způsoby vaření, jako je vaření ve vodě, dušení a pečení, známe všichni a není potřeba je dlouze popisovat, pojďme se podívat ještě na další zajímavější tipy pro zdravé vaření.

  1. Při zahušťování jíškou místo sádla použijte kvalitní rostlinný olej nebo olivový olej. Vhodné je také místo jíšky zahustit třeba polévku nastrouhanou či rozmixovanou zeleninou.
  2. Místo cukru používejte med či melasu
  3. Při nakupování se vyhněte potravinám, které obsahují chemické konzervanty, umělá barviva či zvýrazňovače chuti.
  4. Ovoce a zeleninu si dopřávejte denně – ideálně v syrovém stavu.
  5. Nahraďte klasické uzeniny tofu či sójovými výrobky a zapojte do svého jídelníčku více chutí

Inspirujte se a vyzkoušejte naše zdravé recepty, které zachutnají celé rodině.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama