Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak na zdravé grilování a co si připravit

jak na zdravé grilování
Zdroj: Unsplash.com

Probiosan Inovum

Reklama

Letní dlouhé a teplé večery přímo vybízí k tomu zapálit oheň a u grilování trávit čas se svými nejbližšími. Proto je důležité vědět, jak na zdravé grilování a předejít tak různým komplikacím a případným onemocněním. Chraňte své zdraví i zdraví vašich nejbližších a zjistěte, jak zdravě grilovat, proč marinovat maso a bez jakých pomůcek na grilování se neobejdete.

Čemu se při grilování vyhnout

Při grilování je nejrizikovější úprava masa, při které vznikají karcinogenní látky, a to především při hoření odkapávajícího tuku z masa a jejich následné kontaminaci pokrmu. Jestliže máte rádi tučné druhy masa, jako je například krkovička, bůček atd., pak doporučujeme zvolit pomůcky pro grilování, které omezí odkapávání tuku z masa do ohně, a díky tomu i vznik karcinogenních látek.

Gril a jeho vybavení

Výběr grilů a pomůcek je skutečně široký. Ať už zvolíte litinový či plechový, nezapomeňte se zaměřit kromě funkčnosti a ceny grilu také na další vybavení grilu. Například na odnímatelné rošty, ochranu grilu před větrem, manipulovatelnost s grilem (kolečka) a náročnost na údržbu.

Pokud grilujete klasicky na ohništi, doporučujeme dvojité grilovací mřížky. Ty jsou ideální pro jakékoliv grilování masa i ryb a manipulace je jednodušší a bez zbytečného propichování masa a hoření odkapávajícího tuku.

Pomůcky pro zdravé grilování

Při grilování rozhodně nepoužívejte vidličky, aby tak nedocházelo k již zmíněnému propichování masa a vytékání tuku do ohně. Výběr pomůcek v obchodech pro zdravé grilování je opravdu široký, na co se zaměřit?

  • Grilovací nářadí – kleště na obracení masa a manipulaci (díky kleštím nedojde k propíchnutí masa a zamezí se tak zbytečnému tvoření karcinogenních látek)
  • Špízy, které v této době najdete i v bambusovém podání. Špízy jsou ideální pro grilování vzhledem k tomu, že manipulace masa je díky nim zajištěna bez jakéhokoliv dalšího zásahu do masa
  • Kartáč na čištění grilu – po každém grilování je vždy nutné gril vyčistit a odstranit z něj připálené kousky a mastné nánosy
  • Kvalitní dřevěné uhlí
  • Podložka na grilování – především tučného masa, pro zamezení odkapávání tuku do ohně

Při grilování dávejte pozor, aby „maso nehořelo“, tedy plamen ohně se ho nedotýkal. Po ukončení grilovačky nechte gril vychladnout a odstraňte z něj připálené kousky a tuk vhodnými čisticími a ekologickými přípravky na gril.

Zdroj: Unsplash.com

Výběr a příprava masa na gril a jeho zpracování

Maso by mělo být především libové. Přebytečný tuk a kůži je potřeba z masa odřezat. Pokud chcete grilovat opravdu zdravě a nečekat zbytečně dlouho, než se hovězí či vepřové maso propeče, doporučujeme jakýkoliv druh ryb. Ať už zvolíte pstruha, okouna nebo kapra, zbavíte se okrajování tuku z masa a s využitím grilovací mřížky máte za chvilku skvělou a zdravou večeři.

Marináda na grilování pro šťavnatou chuť

V případě, že ryby nejsou podle vaší chuti a na grilu byste raději viděli vepřové, hovězí, skopové či kuřecí maso, pak nezapomeňte na marinádu. Tu si snadno vytvoříte doma z běžně dostupných ingrediencí. Maso je díky marinádě šťavnatější a chutnější.

  • Nejčastěji se pro marinádu využívá citronová šťáva, vinný ocet v kombinaci s olejem a bylinkami či kořením. Díky kyselému prostředí maso měkne a jeho výsledná chuť je pak více šťavnatá.
  • Marinádu si doma připravte dle vlastní chutě. Jako základ použijte již zmíněné kyselé ingredience, olej a přidejte další bylinky a koření podle vlastní chuti
  • Naložte maso před grilováním na 24 hodin a nechte v lednici
  • Před samotným grilováním marinádu nezapomeňte z masa otřít a v průběhu grilování již nepolévejte ani nenatírejte.

Grilování je především společenská záležitost, při které se chceme uvolnit od povinností a každodenního stresu. I to má také velký přínos pro naše duševní zdraví. V případě dodržení doporučených kroků a omezení vzniku zdraví nebezpečných látek, nás občasné grilování nemůže rozhodně nikterak vážně ohrozit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.