Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Strava podle tradiční čínské medicíny a ročních období

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Tradiční čínská medicína funguje na principu rovnováhy mezi energiemi jin a jang. Tu je potřeba nastolit nejen při konkrétním zdravotním problému, nýbrž i pro prevenci dobrého zdraví je nutné udržovat ji dlouhodobě, řekněme celoročně. A na jednotlivá roční období a stravování podle nich myslí i TČM.

Stravování podle ročních období

Tradiční čínská medicína chápe zdraví jako celek. Své diagnostické metody a vědění používá komplexně. Jejím hlavním úkolem je udržovat rovnováhu mezi energiemi jin a jang, protože jakékoliv vybočení z této osy znamená zdravotní problém. Velkou roli v tradiční čínské medicíně a jejím vlivu na zdraví hraje stravování. Tradiční čínská medicína jednotlivé potraviny rozškatulkovala podle jejich působení na organismus a podle jejich vhodnosti v konkrétním ročním období.

Vyrovnávací období TČM

Abychom se podle TČM řídili, je potřeba vědět, že čínský kalendář nemá jen čtyři roční období. K jaru, létu, podzimu a zimě přičítá i takzvané vyrovnávací mezidobí. To označuje jako „DOJO“. Jedná se o zhruba 18 dní, které všechna období prokládají a které nejsou přiřazeny ani k jednomu z nich. Toto období pomáhá překlenout dobu měnících se energií.  V praxi roční čínský kalendář vypadá následovně:

  • v období 16/11 – 26/1 panuje zima a jinová energie je na svém vrcholu, v období 27/1 – 13/2 nastává vyrovnávací mezidobí „DOJO“
  • v období 14/2 – 24/4 je podle TČM jaro, probouzí se a převládá energie jang, vyrovnávací mezidobí panuje od 25/4 – 16/5
  • v období 17/5 – 26/7 je léto a energie jang je na svém nejvyšším vrcholu, poté znovu následuje vyrovnaná energie, a to v mezidobí 27/7 – 17/8
  • v období 18/8 – 27/10 je podle TČM podzim a znovu nastupuje energie jin. V přestupu do zimního módu nám opět pomůže DOJO období od 28/10 – 15/11

Co byste měli jíst na jaře?

Abyste svůj jarní jídelníček upravili podle pravidel tradiční čínské medicíny, je potřeba proniknout do hloubky a podívat se, jak se na jaro tato alternativní medicína dívá. Jaro je podle TČM obdobím zrození a dětství. Kdybychom měli jaro přiřadit k denní době, je bezesporu snídaní. Odpovídá elementu dřeva, převládá energie jang a jangovým orgánem pro jaro jsou játra a jejich párovým orgánem pak žlučník.

Játra mají za úkol přijmout a zpracovat energii. V tom jim pomůže lehce stravitelná potrava. V tomto období by měla převládat jídla s kyselou chutí, která je k jaru přiřazena. Tepelná úprava jídel by měla být kratší než v zimě. Upřednostňovat by se měly lehké a jen velice mírně zahřívající potraviny, potraviny neutrální a osvěžující.

Do jarního jídelníčku určitě zařaďte pšenici, kuskus, sladkou rýži, špaldu, naklíčené obilí a luštěniny, čerstvé bylinky – například i mladé lístky pampelišek a kopřiv, ze zeleniny a ovoce jsou nejvhodnější například jablka, ředkvičky, čínské zelí, dýně nebo brokolice.

Zdroj: Freepik.com

Léto a stravování podle tradiční čínské medicíny

Léto tradiční čínská medicína vnímá jako období dospívání a z denní doby k němu přiřazuje čas oběda. K létu patří element ohně, jeho jangovým orgánem je srdce a jeho párovým orgánem pak tenké střevo.

K létu patří hořká chuť. Jídla by se měla konzumovat studená, ale rozhodně ne ledová. Ačkoliv si s létem spojujeme hlavně ledové zmrzliny a vychlazené pití, tradiční čínská medicína tohle nevidí moc ráda. Ochlazení funguje jen velmi krátkodobě, ale následně má spíše opačný efekt. Tělo se vlivem přijatého chladu „stáhne“, a pak může zadržovat tekutiny. Když už chceme potraviny tepelně upravovat, tak jen opravdu velmi krátce.

Do letního jídelníčku určitě zařaďte tmavě zelené listy salátů, hořké divoké bylinky, pohanku, kukuřici, amarant, rajčata, mungo nebo tofu. Naopak omezte sůl a zvyšte příjem tekutin.

Podzim a jeho specifika pro zdravé stravování podle TČM

Podzim tradiční čínská medicína popisuje jako večer. Jeho elementem je kov a orgány plíce a tlusté střevo. Po jangové energii nastupuje jinová. Podzim souvisí s emocí smutkem.

  • Pro podzim je typická ostrá chuť, která zahřívá, povzbuzuje zažívání a rozpouští hleny.
  • Nejvhodnějším způsobem úpravy je pomalé dlouhé vaření a především dušení.

Podzimní jídelníček by měl obsahovat mimo jiné kroupy, rýži, pšenici, fazole, sýry s modrou plísní, česnek, ředkvičky, banány, listovou zeleninu, dýni nebo pastiňák.

Jak se stravovat v zimě?

V zimě je jinová energie na svém vrcholu. Představuje noc. Patří k ní element voda a jejím orgánem jsou ledviny a jejich párovým orgánem pak močový měchýř.

K zimě patří slaná chuť a emoce strach. V zimě vám udělá dobře zahřívající a vyživující jídlo, jako jsou třeba polévky, omáčky a různě zapečená jídla.

Z potravin by ve vašem jídelníčku v zimě neměly chybět mimo jiné sója, kroupy, lilek, zelí, tuňák a obecně mořské plody, z koření pak hřebíček, zázvor nebo anýz.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama