Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Římský kmín: dodá i běžným jídlům šmrnc, pomůže se zažívacími potížemi i zhubnout

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jeho název je v českém prostředí matoucí. Není totiž kmín jako kmín. Tomuto druhu se říká římský kmín a jedná se semena šabreje kmínovitého (Cuminum cyminum). Patří do stejné čeledě miříkovitých jako kmín, který se používá každodenně v tuzemské kuchyni. Římský má ale oproti našemu výraznější chuť a aroma, které dodají jedinečnosti i obyčejné rýži s dušeným masem a zeleninou. Koření je populární ve Středomoří, ale také v asijských kuchyních, kde je nedílnou součástí kořenících směsí včetně kari. Římský kmín báječně chutná, nadto vyniká svými léčivými účinky.

Prostředek pro mumifikaci

V Česku chuť a vlastnosti římského kmínu pomalu objevujeme, ale samotné koření je známé dlouhá tisíciletí. Ve starověkém Egyptě byl nedílnou součástí různých pokrmů, ale byl taktéž důležitou složkou směsí pro čištění a mumifikaci těl faraonů, protože obsahuje antimikrobiální složky. O úžasných vlastnostech šabreje měli povědomí ve starověkém Římě a Řecku, v současnosti patří mezi nejoblíbenější koření ve Středomoří, ale podobně je tomu v Asii. V Indii je populární ve směsích kari, garam másala nebo tandoori nebo v kombinaci s jinými ostřejšími druhy, které pikantně zvýrazňují chuť pečeného masa nebo dušené zeleniny.

Zdroj: Freepik.com

V kořence i v lékárničce

Semena šabreje jsou větší než kmínu kořenného, k tomu mají zelenohnědé zabarvení. Přestože mají podobný název, nejsou nahraditelné při přípravě pokrmů, mají zcela odlišnou chuť. Římský kmín se používá celý i v mleté formě například v kebabech a v mletých masových směsích nebo v kombinaci s rýží v pilafech. V Maroku a v dalších zemích severní Afriky se mohou hosté restaurací setkat s kořenkou s římským kmínem přímo na stole. Šabrej má ale kromě výrazné chuti pozitivní vliv na zdraví. Obsahuje vitamíny A a skupiny B, minerály, jako jsou vápník, železo, mangan či fosfor, a antioxidanty, zejména cuminaldehyd, který vytváří specifickou vůni tohoto koření.

Pro zlepšení trávení a ploché břicho

Římský kmín se od starověku používá pro zklidnění trávení a zlepšení činnosti trávicího systému. Jistě potěší, že zrychluje metabolismus a přispívá k pravidelnému vyprazdňování. Zbavuje plynatosti a zmírňuje projevy střevních kolik, detoxikuje trávicí soustavu a snižuje hladinu špatného cholesterolu. To ale není všechno, napomáhá štíhlé postavě, protože zrychluje spalování cukrů a stimuluje vylučování inzulínu ve slinivce břišní. Podle lidových léčitelů podporuje činnost mozku, zlepšuje zrak nebo snižuje riziko osteoporózy. V tradiční medicíně se používá při nachlazení a chřipce a rovněž při bolestech v krku, kdy se pije čaj připravený z jedné lžičky římského kmínu třikrát denně, k tomu se nálev může i kloktat.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama