Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Prodlužte si život s čínským cvičením qi gong

Fotografie: Muž cvičí qi gong
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Už jste vyzkoušeli qi gong – dříve psáno jako chi kung? Mluvíme o čínském zdravotním cvičení, které může připomínat velmi jednoduchou gymnastiku. Jestliže patříte mezi šťastlivce, kteří se do Číny podívali, jistě jste si všimli skupinek lidí, kteří v parcích ráno cvičí právě tuto jednoduchou gymnastiku nazývající se qi gong. O co se vlastně jedná?

Qi gong cvičení, které propojuje dech, pohyb i koncentraci

Qi gong není pouze cvičení pro protáhnutí těla a svalů, tato čínská cvičební metoda propojuje dech, pohyb i koncentraci. Nezaměřuje se pouze na svaly a klouby, ale pohlíží na člověka jako celek. Cvičení této techniky je účinné hned v několika aspektech. Pomáhá při konkrétních pohybových obtíží a nemocích a zároveň funguje jako stabilizátor nálady. Cvičení se využívá pro snížení stresu, při rozčílení či jiných emocionálních výkyvech. Jeho zvláštností jsou pomalé pohyby a soustředěnost na dýchání.

Historie čínského dechového cvičení

Pojďme se podívat na historii qi gongu a jak toto cvičení vlastně vzniklo.

  • První čínská učebnice lékařství z 3. století př. n. l. obsahuje již zmínky o cvičební technice qi gong a vznik této techniky se přičítá k vládě žlutého císaře v roce 2697 – 2597 před Kristem.
  • V roce 1100 – 771 před Kristem byly objeveny bronzové tabule z období Zhou se zmínkami o qi gong.
  • V 6. století před Kristem se zmínky o qi gongu objevují v knize Tao Te King, kde popisuje Lao c dechová cvičení pro zlepšení qi, jejichž cílem je zlepšení zdraví a dlouhověkost.
  • Z roku 206 před Kristem až 25 po Kristu v období Han byla sepsána kniha, ve které můžete najít konkrétní obrázky cviků i s návody.

V Číně od počátku tohoto cvičení vzniklo více než 3000 škol qi gongu a najdeme spoustu knih, které se tímto zdravým čínským cvičením zabývají.

Účinky cvičení

Čínská medicína se zakládá na léčení těla, duše i ducha. Tudíž vše souvisí se vším na rozdíl od západní medicíny, která léčí pouze tělo, ale „duši“ bere jen jako něco nehmotného a nesmrtelného. V čínské medicíně duch, tělo i duše jsou brány jako celek. Pokud byste zašli k čínskému lékaři, pak by neléčil pouze bolest hlavy nebo psychické problémy, ale léčba by byla komplexní. V čínské medicíně mají fyzické nemoci vždy i duševní příčiny a důsledky.

Qi gong uplatňuje tuto metodu, a proto nikde nenajdete cviky, které byste měli cvičit v případě angíny, rýmy nebo nachlazení. Technika qi gong nabízí cviky, které nastolí celkovou rovnováhu – tělesnou i duševní.

Zdroj: Freepik.com

Jak cvičit qi gong?

Vzhledem k tomu, že se jedná o dechové cvičení propojené s jednoduchou gymnastikou, je důležité řízení dechu a meditace. Cvičení se nikdy neprovádí automaticky. Důležité je se soustředit na dýchání a u toho vnímat proudění energie určitými kanály a do určitých center. V podstatě to znamená, že při cvičení vnímáte váš puls, krevní tlak i hormonální rovnováhu. Meditace se při cvičení qi gong dostaví sama. Není nutné se na nic soustředit ani vykonávat žádné speciální cviky. Uvidíte, že při pravidelném cvičení se do harmonického a uvolněného stavu dostanete samovolně. Častějším cvičením tyto stavy podpoříte a budou čím dál tím častější.

A čemu se vyvarovat před začátkem cvičení a jakými cviky začít

A na závěr tu máme pár tipů, čemu se vyvarovat před začátkem cvičení a docílit nejlepších výsledků.

  • Cvičte nejdříve 30 min po jídle
  • Cvičení vykonávejte s mírou cca 10 min denně
  • Myslete na to, že s nikým nesoutěžíte, není nutné zvládnout 50 cviků denně, důležité je mít při cvičení klid a plně se na cvičení soustředit
  • Cvičte pomalu
  • Nejlepší výsledky se dostaví ve chvíli, kdy vás cvičení bude bavit

Pět zvířat

Začít můžete oblíbenými cviky, které jsou staré 2000 let. Nazývají se „Pět zvířat“ – tygr, srnka, opice, medvěd a jeřáb. Jedná se o cvičební cyklus, který ocení především začátečníci, vzhledem k tomu, že je velmi jednoduchý a nezabere mnoho času. Navíc tyto cviky slibují okamžitý účinek. Každý cvik totiž působí na organismus rozdílně.

  • Tygr – posiluje svalstvo a šlachy
  • Srnka – uvolňuje
  • Opice – zvyšuje pružnost a pohyblivost
  • Medvěd – má vliv na všechny vnitřní orgány a oběh
  • Jeřáb – zlepšuje funkci plic a srdce

Abyste docílili komplexního účinku, je podle starých rukopisů důležité umět se vcítit do jednotlivých zvířat, což pro nás Evropany může být problém. Cvičení je pak uvolněnější a přirozenější. Cvičení se doporučuje ovšem také v případě, že se do srnky či tygra vcítit neumíte, i tak bude účinné.

Zdroj: kniha Škola do kapsy Qi Gong, autor A. Schwarz a R. Shweppe

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama