Hubnete a chcete získat co nejrychlejší výsledky, ale vaše okolí vás usazuje tím, že žádné zkratky nebo zázraky v hubnutí neexistují? Omyl! O jednom takovém víme – je to obyčejný tvaroh. Má ideální nutriční hodnoty a váš jídelníček změní k nepoznání! Na konci článku najdete tipy na recepty s tvarohem.
Neobracejte se k plnotučnému tvarohu zády
Tvaroh vzniká vysrážením mléka za pomoci bakterií mléčného kvašení nebo syřidla. Existuje hned několik druhů tvarohů. Co se tvrdosti týče, můžete vybírat tvaroh měkký, tvrdý nebo hrudkovitý.
Podle obsahu tuku pak rozdělujeme tvaroh na:
- odtučněný (0,5 g tuku ve 100 g)
- polotučný (3,5 g tuku ve 100 g tvarohu
- plnotučný (10 g tuku ve 100 g tvarohu)
Pokud si s vaší redukční dietou spojujete právě light verze výrobků, a tudíž i odtučněný tvaroh, děláte zásadní chybu. I když se to nezdá, může na tom být (co se obsahu tuku týče) plnotučný tvaroh lépe než kterákoliv light verze jiného mléčného výrobku.
Konkrétní příklad:
Jako příklad uveďme, že výrobek Lučina linie obsahuje stejné množství tuku ve 100 g jako plnotučný tvaroh (10 gramů tuku). Podobně je na tom i 20% eidam. Klasická Lučina dokonce obsahuje 26 gramů tuku ve 100 gramech výrobků. A to je 2,5násobek toho, co obsahuje plnotučný tvaroh. A proto může být tvaroh lepší a mnohdy i levnější variantou pro namazání na chleba.
Proč se vyhnout odtučněným variantám tvarohu?
Při redukční dietě můžete mít pocit, že plnotučné výrobky jsou vám kvůli zvýšenému obsahu tuku zapovězeny. Opak je ale pravdou. Nejméně doporučovanou variantou je odtučněná verze tvarohu. Je to tím, že je v tvarohu snížené množství tuku nahrazeno sacharidy. Tento tvaroh má i nižší obsah vápníku a po výživové stránce není vůbec za hvězdu. Lepší je sáhnout po polotučné verzi a dát si ji třeba v menším množství, než se cpát odtučněným tvarohem ve snaze udržet jídelníček na uzdě.
Nutriční hodnoty tvarohu
Výjimečnou vlastností tvarohu je vysoký obsah bílkovin. Tvaroh jako jediný z mléčných výrobků obsahuje na 100 gramů své váhy nejvyšší množství bílkovin – 100 g polotučného tvarohu obsahuje 13 g bílkovin. To je takové množství, že lze tvaroh ve výživové pyramidě stavět na stejnou příčku jako maso. Kromě bílkovin najdete v tvarohu také sacharidy a tuky (to ale pouze v poměrně malém množství). Další cennou látkou, kterou tvaroh obsahuje, je vápník. Tvaroh = cenné bílkoviny a vápník. Zatímco bílkoviny mohou pomoci s hubnutím a budováním svalové hmoty, vápník může být výtečnou prevencí osteoporózy.
Ve 100 polotučného tvarohu najdete:
- 450 kJ/110 kcal
- 13 g bílkovin
- 4 g sacharidů
- 4,5 g tuku
Jaké jsou největší výhody tvarohu?
Tvaroh v kuchyni používaly už naše babičky. K obědu při omezených možnostech servírovaly například pohankovou kaši s tvarohem a ovocem. Zdá se vám tento pokrm jako opravdu chudé jídlo? Tak v tom případě se pletete. Právě tvaroh z tohoto na první pohled obyčejného jídla udělá opravdovou hostinu, a to jak ze sytící, tak z výživové stránky.
Tvaroh:
- díky obsahu bílkovin zasytí na dlouhou dobu
- při redukční dietě zabrání, abyste ztráceli tukovou tkáň ze svalů
- můžete ho připravit na milion způsobů, a to jak ve sladké, tak ve slané verzi
- tvaroh je poměrně levnou surovinou
- už jeho malé množství vyplní jednu porci (u ženy je to 100 g, u muže 150 g a u dětí 50 g tvarohu na porci)
- lze ho kombinovat s teplou i studenou kuchyní
- v obsahu bílkovin plně zastoupí maso
- lze jím o bílkoviny obohatit snad každé jídlo (stačí tvaroh namazat na chleba pod běžnou oblohu a ihned máte nutričně vyváženější jídlo než v případě, kdybyste tam tvaroh nedali)
Tvaroh je tedy výjimečnou surovinou, se kterou v kuchyni nedoporučujeme šetřit.
Vyzkoušejte tvarohové fit recepty
Vyzkoušejte naše fit recepty s tvarohem a uvidíte sami, že po nich nepřiberete, a naopak se budete cítit plní energie a síly.
Nebo vyzkoušejte další zdravé recepty nejen s tvarohem z naší kuchyně. Dobrou chuť.