Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Luo-chan-kuo – na Buddhovo ovoce v supermarketu jen tak nenarazíte

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Označení Luo-chan-kuo zná v Číně nejspíš každý. Nazývá se tak velmi sladké ovoce, které má v čerstvém stavu zelenou barvu, po usušení však zhnědne. Prášek z něj se využívá jako přírodní sladidlo. Ovoce je hojně využíváno v tradiční čínské medicíně

Co je Luo-chan-kuo?

Luo-chan-kuo je název pro exotické ovoce, které v jeho čerstvém stavu ochutnáte pouze v jeho domovině, tedy v Číně.  Ovoce Luo-chan-kuo, kterému se říká také Buddhovo ovoce, Siraitia grosvenorii, mnišské ovoce nebo Arhatovo ovoce, roste na popínavé rostlině, která je schopna dorůst až do pětimetrové výšky. Rostlina si do výšky, a tedy ke slunečním paprskům pomáhá tak, že se pne po ostatních rostlinách. Plody mají v průměru až 7 cm a vypadají jako zelený meloun. Jejich kůra je velmi tvrdá a dužina měkká a sladká. Ovoce po dozrání velmi rychle fermentuje a žlukne kvůli vysokému obsahu cukru, a proto je jeho dovoz v čerstvém stavu velmi náročný, ne-li úplně nemožný. Také v domovské Číně se ovoce konzumuje spíše sušené. Jeho sladkost se totiž násobí. Dužina ovoce je plná větších semen, která je možné rozemlít na prášek, ten je až 200x sladší než obyčejný cukr. Luo-chan-kuo se hojně využívá v tradiční čínské medicíně jako sladidlo s řadou pozitivních účinků na organismus.

Ovoce je velmi těžké sehnat

Buddhovo ovoce říkáme tomuto exotickému ovoci proto, že ho objevili právě čínští mniši, kteří si ho zamilovali a s oblibou si ho pěstovali. Teď však na něj ve volné přírodě takřka nenarazíte nebo jen velmi vzácně. Luo-chan-kuo se pěstuje na plantážích v jižní Číně a v severním Thajsku. Jak už jsme zmínili výše, čerstvé ovoce u nás takřka neseženete.  To samé platí o jeho sušené formě, a dokonce i o extraktu z Buddhova ovoce, který lze použít jako alternativní sladidlo. Vedle běžně dostupných druhů přírodních sladidel však Luo-chan-kuo sladidlo spíše neobjevíte. To vám ho dříve někdo přiveze z cest po Číně.

Jaké látky obsahuje?

Vzhledem k obtížnosti sehnání tohoto ovoce mimo Čínu a okolní země, které jej pěstují, je do tajemství zahalen i přesný obsah jeho látek. O ovoci se ví, že obsahuje až 38 % sacharidů. V domovině se jeho prášek používá jako náhrada za sacharózu.

Luo-chan-kuo obsahuje sloučeniny zvané jako mogrosidy. Ty jsou považovány za hlavní aktivní složku zodpovědnou za sladkou chuť a hlavní biologické účinky ovoce. Dále v ovoci najdete další vitamíny, antioxidanty, flavonoidy, proteiny, celou škálu aminokyselin a další cenné látky.

Jaký má vliv na zdraví?

V tradiční čínské medicíně se Buddhovo ovoce využívá k léčbě kašle, k uvolnění nahromaděného hlenu v dýchacích cestách a vůbec k léčbě všemožných dýchacích potíží (astma, bronchitida a tak dále). Tradiční čínská medicína si váží hlavně účinku na plíce a trávicí trakt. Západní medicína pak vidí v tomto mnišském ovoci potenciál pro diabetiky.

Zdroj: Freepik.com

Přeslazené ovoce vhodné pro diabetiky

Ačkoliv je Luo-chan-kuo až 200x sladší než obyčejný cukr, nemá takřka žádné kalorie a také nemá vliv na zvyšování hladiny cukru v krvi. Pro diabetiky je tedy vhodným sladidlem, které nezpůsobuje alergické reakce ani nadýmání.

Ideální pro hubnutí

Pro svůj nulový obsah kalorií by toto ovoce bylo ideálním doplněním přísného jídelníčku. Škoda jen, že ho nejde sehnat.

Luo-chan-kuo dále:

  • ulevuje od bolesti v krku
  • zlepšuje zažívání
  • pomáhá od potíží trávicího traktu
  • má protizánětlivé účinky
  • působí antioxidačně
  • může být prevencí rakoviny
  • snižuje riziko infarktu
  • obecně přispívá ke kardiovaskulárnímu zdraví
  • působí antibakteriálně
  • snižuje únavu

Jak se ovoce zpracovává?

V domovině se ovoce jí čerstvé. Vaří se z něj čaje, přidává se do polévek, a dokonce i do dušených pokrmů. Velmi často se používá jeho sušený nadrcený prášek, kterému se přičítají všechny léčivé vlastnosti ovoce. Kdybyste se ke sladidlu dostali, osladit jim můžete všechny horké i studené nápoje. Použít jej můžete do jogurtů či kaší, zkrátka všude tam, kde oceníte jeho sladkost.

Ačkoliv je Luo-chan-kuo pro nás spíše nedostupné a na zahrádce si ho z pecky nevypěstujete jako jiné a na pěstování méně náročné exotické rostliny, je dobré o tomto ovoci vědět. Třeba budete mít cestu do Číny či zemí, kde se Buddhovo ovoce hojně pěstuje. Potom určitě nechte účinky ovoce Luo-chan-kuo prostoupit vašim tělem a jak už to v tradiční čínské medicíně bývá, také duší. Bude to stát za to.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama