Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Tradiční čínská medicína, vysvětlení pěti elementů aneb regenerace v Pentagramu

Fotografie: lékárnice váží čínskou medicínu
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

V čem tkví tradiční pojetí čínské medicíny a co to znamená regenerace v Pentagramu? V čem se liší západní medicína od TČM a jaký je vztah a propojení mezi 5 prvky čínského Pentagramu? Podíváme se na jednotlivé elementy čínského Pentagramu – voda, země, oheň, dřevo, kov. V článku také najdete video rozhovor s Jaroslavem Duškem a MUDr. Alexandrou Vosátkovou, která TČM praktikuje od roku 1992. Na závěr si můžete podle roku narození najít i vy svůj element a zjistit, podle čínského horoskopu, jaký bude váš rok či týden.

Čím se vlastně zabývá čínská medicína

Už za dob císařů bylo úkolem čínského císařského lékaře udržovat svého panovníka ve stavu plném síly a zdraví. Abyste to správně pochopili, úkolem lékaře v té době nebylo léčit již započatou nemoc, ale zařídit, aby panovník vůbec neonemocněl. A tím se dostáváme k čínskému Pentagramu.

Čínská medicína se sice nezabývá přímo prevencí, ale spíše započatou nerovnováhou v těle, která se může projevovat různými způsoby. Nerovnováhu můžeme definovat jako cokoliv, při čemž se necítíme dobře, ať už se jedná o onemocnění, se kterým již navštěvujeme lékaře nebo i různé symptomy, jako je únava, bolest hlavy, pocity úzkosti či psychická nevyrovnanost.

Tip: Pentagramová přírodní mýdla vám dopřejí celkovou péči o tělo i duši.

Pět elementů čínského Pentagramu

Pojďme se tedy podívat na pět prvků čínského Pentagramu a vysvětlit si, jak jsou propojeny a fungují.

 • Jin a Jang
 • Teorie pěti elementů – dřevo, oheň, země, voda a kov

MUDr. Alexandra Vosátková v rozhovoru s J. Duškem tvrdí, že oproti Jin a Jang je teorie pěti prvků detailnější. Jedná se o zhruba 5000 let starou čínskou teorii, která vznikla dřív než papír a byla zaznamenána na želví krunýře. Po celá ta dlouhá léta funguje bez jediné revize. Tato teorie vysvětluje pohyby energie čchi a jejím projevem je, jak se vlastně pohybuje nebo, jak vytváří svět.

 • Teče shora dolů = voda – vyjadřuje očistu
 • Rozšiřuje se všemi směry = dřevo – metabolismus a detoxikace
 • Šlehá nahoru = oheň – transport živin a informací
 • Funguje transformačně = země – vše zastřešuje a řídí
 • Dodržuje přesnou pevnou strukturu a řád = kov – funkce ochrany

Vše na světě můžeme rozložit podle těchto 5 prvků, podle toho, jaký je pohyb energie čchi v dané věci, kterou zkoumáme.

Zdroj: Pixabay.com

Jak s pěti prvky souvisí jin a jang?

Podle tradiční čínské medicíny můžeme naše orgány v těle rozdělit na:

 • jangové – na povrchu, duté, vyprazdňují se periodicky
 • jinové – spíše v hloubce, uchovávají podstatu a esenci a z čeho vyrůstá náš fyzický život

Tuto dvojici jin a jang pak přiřazujeme k některému z pěti prvků – voda, dřevo, oheň, země, kov. Následně pak za pomoci například bylinných produktů Energy můžeme ovlivnit celý prvek se vším, co do něj patří.

Podívejte se na první díl rozhovoru Jaroslava Duška s MUDr. Alexandrou Vosátkovou v divadle Kampa, ve kterém se dozvíte více zajímavých informací o pěti prvcích Pentagramu a čínské medicíně i produktech Energy.

Bylinné produkty Energy – Tábor

Vyzkoušejte bylinné produkty Energy – Tábor, které jsou vyráběny v souladu s čínskou medicínou, a dopřejte si regeneraci v Pentagramu. V e-shopu najdete bylinné doplňky stravy, terapeutické nápoje, doplňky pro regeneraci i bylinné veterinární produkty pro vaše čtyřnohé mazlíčky.

Tip: Aromaterapie uvolní vaše tělo i mysl, dopřejte si v sychravém počasí a mrazivých dnech voňavou a uvolňující relaxaci.

Čínský horoskop 5 živlů, ke kterému patříte vy?

A nakonec pro ty z vás, kteří se zabývají ezoterikou, tu máme i čínský horoskop na základě již zmíněných pěti živlů – oheň, voda, země, kov, dřevo, každý živel, stejně tak jako má v čínské medicíně k sobě přiřazeny vnitřní orgány a soustavy, v čínském horoskopu můžete jednoduše zjistit, ke kterému elementu patříte podle roku narození a zjistit co vás čeká.

Jak zjistit, ke kterému elementu čínského pentagramu patříte? Poslední číslice v roce narození vám na tuto otázku odpoví.

 • Narození v roce končícím číslem 0 nebo 1 = Kov
 • Narození v roce končícím číslem 2 nebo 3 = Voda
 • Narození v roce končícím číslem 4 nebo 5 = Dřevo
 • Narození v roce končícím číslem 6 nebo 7 = Oheň
 • Narození v roce končícím číslem 8 – 9 = Země

Živel KOV

Živel Kov představuje řád, jasná pravidla a pořádek, pevnost i důslednost. Čistota, jednoduchost jsou hlavními znaky. Vše má své místo, jasná pravidla, postup. Chaos je nepřítel. Pokud je Kovu ovšem nadbytek, může to vyvolat pocity smutku, úzkosti, deprese. Pak se doporučuje přidat prvek Ohně. Naopak při úbytku Kovu, je dobré zapojit prvky Země pro jeho podporu.

Živel VODA

Teče, obnovuje, probouzí život a navozuje klid. Voda je živel, který nikam nespěchá, teče si svým tempem a přitom ví, že jí nic neuteče. Rozvaha i intuice jsou pro tento element typické rysy. Nedostatek elementu Vody se projevuje stresem, ztrátou jistoty a úzkostí. Nepostradatelný je pro vodu prvek Kov, tedy pokud přidáte prvky Kovu, voda zase vyrovná hladinu i tempo a bude si spokojeně téct a bublat. Lidé patřící podle narození k prvku vody jsou klidní, mohou ostatním připadat pomalí a bez života, ale tak to není. Rádi filozofují a přemýšlí o podstatě brouka, baví se a díky svým energičtějším přátelům mají i dostatek zážitků a nových vjemů.

Živel DŘEVO

Dřevo je pevné, ale zároveň chce růst do výšky i dálky, jeho možnosti jsou neomezené. Dřevo je plné životní energie, pokud patříte k tomuto elementu na ostatní můžete někdy působit až moc energicky a rozhodně. Není nic špatného mít vlastní názor, ovšem někdy je dobré se zastavit a poslouchat co vám druzí chtějí říci. Vaše ambicióznost, nebojácnost i potřeba učit se nové věci a zapojovat je do života jsou obdivuhodné vlastnosti, ovšem pokud je přebytek tohoto prvku, můžete se dostávat až do podrážděnosti a emočních výkyvů. Proto je dobré přidat prvek kovu, který vyrovná hladinu a růst dřeva nasměruje správným směrem.

Živel OHEŇ

Už z názvu elementu vyplývá, že zde půjde o velmi flexibilní, pružnou až dynamickou energii, vášnivou a nespoutanou, ovšem pokud je ohně moc, pak přichází zkáza. Lidé narození v tomto znamení, milují život, radost, zábavu, přátelé, ovšem pokud oheň začne svoje plamínky rozpínat více a více, z veselého společenského stvoření se stane nepříjemný až arogantní člověk s nenávistnými sklony. Oheň uhasí pouze voda, tedy přidejte prvky vody a z plamenů pekla se rázem stane ohýnek, který každého přiláká svým teplem i světlem.

Živel ZEMĚ

Země je vše, co potřebujete k tomu, abyste žili. Země je zázemí, domov, jistota, skrytá síla, jemnost, podpora. Lidé s datumem narození v tomto prvku, jsou klidní, vyrovnaní, ale také velmi inteligentní, zodpovědní a ochranitelští. Rodina je pro ně posvátná a domov je pro ně svatyně. Milují pořádek, harmonii, stabilitu, jistotu i život. Nedostatek prvku Země se projevuje stresem, výkyvem nálad a pocitem bezmoci, jistoty se rozplynou a pocity úzkosti na sebe nenechají dlouho čekat. Proto je dobré obklopit se prvky ohně, který zemi vždy pomůže dodat sílu a najít ztracenou stabilitu. Naopak nadbytek prvku Země zdvojnásobuje sílu všech vlastností země až na takovou hranici, že to může být pro druhé frustrující i omezující. Neklid se projevuje braním si věcí osobně, pocity vzteku a lítosti zároveň. Pak je dobré obklopit se prvky dřeva, který vše opět stabilizuje a zemi pomůže vrátit se ke své podstatě.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama