Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kdo jsou pescatariáni a jak se liší od veganů a vegetariánů?

Fotografie: Pesctarianská strava
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Vegani, vegetariáni nebo pescatariáni? Slyšíte tento pojem poprvé? Nebo vaše dítko přišlo s tím, že je pescatarián a vy teď rychle hledáte, zda se nejedná o psychickou nemoc či něco horšího? Ničeho se nebojte, nemoc to není. V tomto článku si povíme, kdo jsou pescatariáni a jak se liší od veganů či vegetariánů.

Kdo jsou pescatariáni a jak se liší od vegetariánů

Pescatariáni jsou v podstatě vegetariáni, kteří ovšem jedí ryby. Často do své stravy zapojují také mléko, vejce a další mléčné výrobky. Název pescatariáni vznikl spojením dvou slov – Pesce – ryba a vegetarián. Pescatariáni by se tedy mohli popsat jako lidé, kteří jedí převážně vegetariánskou, rostlinnou stravu s přidáním ryb a mořských plodů.

Z čeho se tedy skládá pescatariánská strava

Můžeme zde vypsat potraviny, které pescatariáni jedí, ovšem to nám přijde zbytečné už jen proto, že – co člověk, to jiná chuť. Jak jsme si již popsali výše, jedná se především o rostlinnou stravu s přídavkem ryb. Ryby obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, které příznivě působí na naše zdraví. Jaké benefity pro nás skrývá rybí tuk a proč zařadit ryby do jídelníčku, to jsme pro vás připravili v tomto článku. Ryby a další mořské plody jsou ovšem také výborným zdrojem bílkovin, vitamínů a dalších živin, které naše tělo potřebuje a z rostlinné stravy tyto živiny nezíská.

Zdroj: Freepik.com

Co nejedí pescatariáni?

Pojďme se podívat raději na to, co nejedí pescatariáni, pro případ, že byste chtěli připravit slavnostní oběd pro člena rodiny a nebyli si jisti, jaké potraviny vynechat. Ono na tom není vůbec nic složitého. V podstatě vynechte všechny druhy masa kromě ryb. V případě, že byste chtěli přidávat do jídla mléčné výrobky, doporučujeme se nejprve dotyčného zeptat, zda je ochoten to přijmout, aby vaše kulinářská snaha nepřišla vniveč.

Proč být pescatariánem

Pescatariánská strava na rozdíl např. od veganské je v podstatě vyvážená a zdravá strava a není na této dietě nic, z čeho byste měli mít obavy. Pokud se snažíte zhubnout, tato dieta může být pro vás velmi přínosná. Stačí si upravit jídelníček a zapojit zdravé recepty, třeba z naší kuchařky. Pescatariánská strava může naopak snížit riziko chronických onemocnění a obezity. Pokud tedy někdo z vaší rodiny přišel s tím, že je pescatarián, nemusíte mít obavy, že by strádal.

Tip: Zjistěte více o bezlepkové dietě a nenechte si ujít naše výborné bezlepkové recepty.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama