Pěstování hlívy ústřičné nebo žampionů na zahradě je zcela běžné a nikoho už nepřekvapí. Čím byste ale mohli u sousedů a přátel zabodovat, to je pěstování hřibovitých hub. Mezi ně patří hřib, kozák, křemenáč nebo klouzek. Není to ale jednoduché, a tak se v mezičase můžete jistit osvědčeným pěstováním hlívy ústřičné nebo žampionů.
I doma na zahradě si můžete vypěstovat hřibovité houby, je to ale alchymie
Určitě už vás napadlo, že místo, abyste hřiby hledali v lese, vypěstujete si je na zahradě. A ruku na srdce, kdo z vás se nepokusil vysypat zbytky z očištěných hub na zahradu pod strom v touze tam za rok spatřit hřibovitou houbu? Takhle jednoduché to ale není, a ačkoliv lze dnes sehnat speciální směsi na pěstování hřibovitých hub (tu si lze i vyrobit), nahrávat vaší situaci musí mnohem více faktorů.
Tip: Máte hub plnou zahrádku? Pak máme pro vás inspiraci do kuchyně v podobě houbových receptů na každý den.
Hříbky se u vás na zahradě musí cítit jako doma, respektive jako v lese
Prvním předpokladem pro pěstování hřibovitých hub na zahradě je to, že pro to budou mít hřiby vhodné podmínky. Pokud jste tedy někde četli návod na to, jak si vypěstovat lesní houby v květináči, vězte, že je to nesmysl. Hlavním předpokladem pro jejich pěstování je mít na zahradě stromy, se kterými hříbky žijí v symbióze. Nejedná se o hrušku, jabloň ani třešeň. Na zahradě potřebujete břízu, dub, borovici nebo jedli. Ideální je zahrada, která sousedí s lesem, a houby se pak mohou z lesa na zahradu šířit sporami. Pro svůj růst potřebují hříbky nejen lesní stromy, ale také vlhčí a stinné stanoviště. Zároveň pro svůj růst houby potřebují i dostatečný rozptyl světla. Na zahradě bez lesních stromů se lesní hříbky pěstovat nedají. Šancí pro vás by bylo vysadit na zahradě břízky a teprve po pár letech začít s pěstováním hub.
Pěstování lesních hříbků z kupované směsi
Pokud vám na zahradě roste dub, buk, bříza, jedle nebo borovice, klidně se můžete o pěstování lesních hříbků pokusit pomocí speciální kupované směsi. Tu většinou stačí rozmíchat s vodou a rovnoměrně rozlít na předem připravené místo.
To si připravíte jednoduše tak, že:
- V okolí stromů odhrabete hlínu do hloubky cca 15 centimetrů.
- Klidně zlehka a opatrně odhalte i kořeny stromů, ke kterým budete směs rozlévat.
- Při aplikaci by půda měla být vlhká. Vlhkost je nutné udržovat i průběžně po vysazení.
- Sporám hub nesvědčí vyschnutí. Nesmí však stát ani ve vodě.
- Prvních hříbků se můžete dočkat rok od vysazení.
- Směs je možné vysazovat od jara do podzimu při teplotě vyšší než 10 °C.
Směs si můžete sami vyrobit
Směs na pěstování lesních hříbků si můžete vyrobit i sami. Pro její pěstování potřebujete stejné podmínky, které jsme zmínili výše. Na směs potřebujete kloboučky zralých kozáků, které rozmělníte a smícháte je s vodou. Směs pak aplikujete podobně jako kupovanou směs. Následně je přihrnete odhrabanou hlínou a případně na místo donesete i lesní rašelinu a listí z lesa. O místo je nutné se celoročně starat. Zalévat i jeho blízké okolí a dohlédnout na to, aby nezarostlo plevelem. Ani přes veškerou snahu však není zaručeno, že vám hříbky vyrostou. Když se to povede, máte vyhráno a je možné, že se hříbky na tomto místě budou objevovat pravidelně. Ale neochudíte se právě tímto o adrenalinové výpravy s košíkem do lesa?
Mnohem úspěšnější může být pěstování hlívy na dřevěném špalku
Abyste zmírnili vaši nedočkavost, můžete zároveň s lesními hříbky na zahradě pěstovat i hlívu ústřičnou. Ta není tolik náročná, naopak jí bude stačit dřevěný pařez nebo špalek.
Do pařezu jakéhokoliv ovocného stromu navrtejte otvory a do nich pak vsuňte speciálně naočkované kolíky – takzvané násady, které koupíte v zahradnictví nebo na internetu. Další možností je do otvorů v pařezu rozetřít směs, kterou vytvoříte ze zakoupeného podhoubí a vody. Takto naočkovaný pařez nesmí zaschnout a je tedy dobré ho podlévat. Pomocí igelitového sáčku mu můžete vytvořit vhodné mikroklima. Podobně lze naočkovat i dřevěný špalek. Pokud budete očkovat na jaře, na podzim byste se mohli dočkat prvních plodů.
Podobně jednoduché je pěstování žampionů, pro které zakoupíte speciální žampionové zahrádky. Úspěch s nimi je zaručený i u začátečníků.