Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak pěstovat agáve?

Fotografie: Agáve
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Máte rádi agávový sirup? Ačkoliv výrobu sirupu i dalších extraktů doma nedoporučujeme zkoušet, poradíme vám, jak pěstovat agáve. Agáve je rostlinou typickou pro Mexiko a existuje jí přes 300 druhů. Některé druhy se však rozšířily i do jiných koutů světa. Poradíme vám dva způsoby pěstování ze semínka nebo z menší rostlinky.

Pěstování ze semínek nebo vegetativním rozmnožováním

Máte hned několik způsobů, jak si agáve vypěstovat. Tím nejobtížnějším je pěstování ze semínek, a to z důvodu, že trvá dlouhou dobu. Semínka agáve si můžete nasbírat z vlastní kvetoucí agáve na zahradě nebo je zakoupit ve specializovaných obchodech. Samosběr semínek však může být také oříškem, protože agáve kvete pouze jednou za život, a to až ve své dospělosti po 12 až 16 letech. Po odkvětu rostlina odumře, vy ale můžete získat semínka, která sama vytrousí do svého okolí. Tím vzniknou nové menší rostlinky. A to je druhý způsob, jak se k novým rostlinkám agáve dostat – skrze její vegetativní rozmnožování. Dceřiné rostlinky se vytvoří pouze u kvetoucí agáve. Rostlinu agáve v různé velikosti a stáří snadno seženete v zahradnictví nebo si třeba rostlinku odnesete od sousedů, kterým agáve vykvetla.

Kdy je nejlepší doba pro pěstování agáve?

Nejlepším obdobím pro vysazování agáve je bezesporu jaro. Pokud byste to chtěli stihnout na podzim, tak hrozí, že rostlina dostatečně nezakoření, a pak bude náchylnější na hnilobu a zimní vlhkost. Právě přílišná vlhkost a přemokření rostlince škodí ze všeho nejvíce.

Jakou půdu a stanoviště agáve potřebuje?

Agáve miluje slunné a suché stanoviště. První, co byste pro rostlinku měli udělat, je vybrat jí jižní stranu vaší zahrady, kam bude nejdéle dopadat sluneční svit. Nebojte se agáve usadit do míst, kde se ostatním rostlinám kvůli suchu nedaří. Ostatně udržet agáve v suchu, to je oč tu běží. Důležité je rostlině při vysazování zajistit vhodnou drenáž. Ať už budete agáve vysazovat do velkých nádob, nebo rovnou do záhonu, potřebují mít pod sebou drenážní vrstvu štěrku, který dobře odvede vlhkost.

Zdroj: Freepik.com

Půdu pro agáve připravíte smícháním hrubého štěrku, písku, zahradní zeminy a rašeliny. Ideální je pak rostlinu vysazovat do svahu, který sám od sebe odvede přebytečnou vlhkost. K rostlině se nepřihrnuje stromová kůra ani listy s cílem ochránit ji před zimou. Tohle vše by mohlo způsobit udržování vlhkosti, kterou rostlina nemá ráda. Agáve se zalévá občas pouze v období léta. Půda musí mezi jednotlivými zálivkami vždy zcela vyschnout.

Co s agáve v zimě?

Už při výsadbě myslete na to, že se agáve přezdívá rostlina století. Roste opravdu dlouho a kvete až ve své poslední fázi. Na zahradě ji klidně můžete mít několik desítek let. V záhonu vám vykvete dříve než v nádobách, kde to může trvat i třicet let. Proto vyberte takové druhy agáve, které si poradí s mrazem. Vy pak nebudete muset agáve schovávat do sklepa. Například agáve neomexicana vydrží až -26 °C, agáve parryi pak -20 °C, existují i druhy, které snesou maximálně -5 °C, a proto je potřeba dobře vybírat. Pokud vaše agáve nepatří mezi mrazuvzdorné druhy, je možné ji v zimě ochránit podobně jako ostatní rostliny. Buď ji přenesete na teplejší stanoviště, nebo přes ni dáte nějakou ochranu. V tomto případě to však nesmí být listí ani chvojí, které by zadržovalo vlhkost. Vhodnější bude spíše textilie nebo stříška vytvořená z polystyrenu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama