Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak fytoestrogeny z lněných semínek mohou pomoci v menopauze?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Z bylinek a přírodních věcí máme s menopauzou a jejím řešením nejčastěji spojený červený jetel nebo sóju a produkty z ní. Právě tyto rostlinné produkty obsahují mnoho fytoestrogenů. U lněného semínka by účinky na menopauzu hádal málokdo, a přece tomu tak je.

Lněné semínko a obsah látek

Lněné semínko je energeticky velmi náročnou potravinou. Obsahuje velmi málo vody, zato až 30% obsah zdravých tuků a 20 % bílkovin. Ve lněném semínku najdete vitamíny skupiny B, vitamín E, vápník, hořčík, fosfor, aminokyseliny, vlákninu, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, kyselinu linolovou, olejovou a další kyseliny, zejména pak fytoestrogeny (především lignany). Ty lněné semínko spojují s využitím při menopauze. Přitom babské rady lněné semínko nejčastěji ženám doporučují pro hladší porod. O lněném semínku je známo, že jeho sliz zvlhčuje porodní cesty.

Lignany ve lněném semínku bojují nejen proti příznakům menopauzy

Látku, která může pomoci při menopauze, najdete ve slupce lněného semínka. Právě slupka obsahuje lignany, které patří do skupiny fytoestrogenů. O těch je známo, že dokážou suplovat ženský hormon estrogen. Vlivem stáří jeho hladina v ženském těle klesá, což má za následek příznaky menopauzy, ke kterým patří návaly horka, pocení, změny nálad, inkontinence, nadýmání, pokles libida a tak podobně. S nižší hladinou estrogenu v těle ženy se zvyšuje riziko osteoporózy. Přirozeně tak dochází k poklesu hustoty kostí, které jsou vlivem klesající hladiny estrogenu mnohem náchylnější ke zlomeninám. U žen v menopauze je také zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění.

Účinky lněného semínka na menopauzu

A jak tedy může lněné semínko během menopauzy pomoct? Jeho častější konzumací do sebe dostanete cenné fytoestrogeny. V případě lněného semínka se jedná především o lignany, které jsou ukryté v jeho slupce. Ty simulují ženský hormon estrogen, respektive nahrazují chybějící estradiol (estradiol, estron a estriol patří do skupiny hormonů zvané estrogeny). Fytoestrogeny jsou látky především rostlinného původu. V organismu při menopauze fungují tak, že aktivují estrogenové receptory. To, jak se lignany obsažené ve lněném semínku budou v těle dotyčné ženy chovat, záleží hlavně na hladině estrogenu. Účinkují hlavně tehdy, když je hladina estrogenu nízká – pak mohou působit jako estrogen.

Zdroj: Freepik.com

Jak konzumovat lněné semínko, aby se dostavil účinek?

Abyste lignany a další látky z lněného semínka maximálně využili, je potřeba lněné semínko před konzumací upravit. Nemyslíme tím ale to, abyste lněné semínko například vařili. I tímto způsobem se z něj dostává léčivý lněný sliz, ale také zbytečně přicházíte o jeho vitamíny a minerály. Lněné semínko je tedy nejlepší konzumovat čerstvé, ale rozemleté. Je důležité narušit jeho slupku. V opačném případě by lněné semínko prošlo zažívacím traktem téměř bez využití.

Další klíčová informace se týká jeho úschovy. Namleté lněné semínko je potřeba uchovat ve vzduchotěsné nádobě a v chladu. Na vzduchu totiž velmi rychle oxiduje, hořkne a ztrácí důležité látky. Je tedy doporučeno rozemlít si pokaždé novou dávku lněného semínka.

Může být konzumace lněného semínka nebezpečná?

Rozemleté lněné semínko můžete konzumovat jen tak nebo s medem. Přidávat ho můžete do kaší, jogurtů a smoothie drinků. Lněné semínko chutná jako oříšek, a proto vám chuť pokrmů nijak zvlášť nenaruší. Vzhledem k vysokému obsahu fytoestrogenů se nabízí otázka, zda je konzumace lněného semínka bezpečná. Jistě, že je. Lněné semínko obsahuje až 1000x více fytoestrogenů než jiné rostlinné produkty. Ale jako součást běžného jídelníčku vás nijak neohrozí. Pozor byste si měli dát hlavně na to, pokud užíváte doplňky stravy s fytoestrogeny. Další doplňování fytoestrogenů by pak mohlo být na škodu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama