Nejen naše tělo potřebuje po cvičení očišťující péči, ale také pomůcky, které používáme při cvičení, by neměly být zanedbávány. V tomto článku se budeme věnovat podložce na jógu a jejímu čištění. Poradíme vám, jak si doma vyrobit přírodní čistič a jak čistit podložku na jógu podle typu povrchu.
Způsob čištění závisí na materiálu jógamatky
Čištění yogamatky ovlivňuje hned několik faktorů, jedním z nejdůležitějších je materiál, ze kterého je vyrobena. Ne každá podložka na jógu se udržuje stejně. Čištění se (velmi zjednodušeně řečeno) odvíjí od uzavřenosti pórů daného materiálu.
- Například pěnové TPE a PVC podložky mají uzavřený povrch, a tudíž neabsorbují pot a vlhkost a s nimi všechny nečistoty.
- Oproti tomu podložky z polyuretanu nebo z mikrovlákna jsou savé a jejich údržba bude tím pádem náročnější.
- Podložky na jógu z přírodních materiálů (kaučuk a korek) jsou sice povrchově uzavřené, a dokonce i antibakteriální, ale jejich čištění bude náročné, především kvůli výběru čističe. Nevhodné jsou např. čističe na olejové bázi.
Podložku řádně větrejte, abyste ji nemuseli pracně čistit
Pro prevenci častého a pracného čištění se naučte podložku vždy po cvičení přetřít hadříkem namočeným v horké vodě (případně v roztoku s octem, který můžete nosit s sebou ve spreji), a pak ji nechte pořádně vyschnout. Je to základní předpoklad toho, aby podložka nezačala zapáchat a nehromadily se v ní bakterie.
Někdy postačí teplá voda
Na mytí podložek na jógu není nic světoborného. Ve většině případů postačí teplá voda, která z jejího povrchu smyje všechny nečistoty.
Využijte saponát či mýdlo, které máte doma
Svou podložku na jógu účinně umyjete také horkou vodou a jemným mýdlovým čističem, případně saponátem na nádobí. Pokud ale preferujete život bez chemie, také na čištění podložky na cvičení volte přípravky, které nezatěžují planetu Zemi.
Kupte si speciální čističe a osvěžovače jógamatek
Ve specializovaných obchodech (a rovnou i při nákupu vaší yogamat) si můžete koupit čističe konkrétně pro tyto účely. Jsou na bázi přírodních látek, které nezatíží planetu, jóga podložku ani vaši pokožku.
Vyrobte si vlastní přírodní čisticí směs na podložku
Čisticí přírodní směsi se ve většině případů vyrábí ze 2 až 3 ingrediencí, které běžně doma máme. Nic náročného, žádná chemie.
Spolehněte se na ocet
Pro čisticí přípravek na čištění vaší podložky na jógu nemusíte chodit daleko. Stačí vzít obyčejný bílý ocet (ale klidně to může být i méně koncentrovaný a barvený hnědý ocet).
- Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:4 ve prospěch vody. Nastříkejte na jógamatku, nechte působit, a pak setřete.
- Sprej můžete obohatit o pár kapek esenciálních olejíčků. Oblíbené jsou Lavender, Sweet Orange nebo Mint.
Zkuste vaši jóga podložku vyčistit citrónovou šťávou
Podobný čisticí účinek bude mít i další přírodní čistič – kyselina citrónová, kterou najdete v citrónové šťávě. Tu opět zřeďte s vodou a aplikujte přímo na podložku.
Čištění podložky na jógu UV lampou
Stejně jako ostatní povrchy ve vaší domácnosti, tak i vaši podložku na jógu můžete vyčistit UV světlem, které má dezinfekční účinek – zahubí až 99,9 % virů a bakterií. Záleží pouze na tom, zda UV lampu doma máte nebo zda se vám vyplatí si ji pořídit.
Praní podložky v pračce
Někoho možná napadne se s čištěním podložky moc nepárat a hodit ji rovnou do pračky. To samozřejmě můžete a například u podložek z mikrovlákna nebo z vlny je to občas zapotřebí. Pamatujte však, že každé praní odírá povrch podložky a snižuje její životnost. Když už se podložku rozhodnete prát v pračce, zvolte šetrný program, minimum pracího prostředku a nepřidávejte žádnou aviváž a už vůbec ne bělidla. Podložku pak nechte řádně vyschnout na vzduchu, do sušičky totiž nepatří.
Tip: Hledáte top podložku pro vás „šitou“ na míru? Přečtěte si článek „Jak vybrat podložku na jógu“ a zjistěte podle čeho vybírat.