Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak vybrat podložku na jógu?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Patříte mezi ostřílené jogíny nebo s jógou teprve začínáte? Ať je to jakkoliv, podložku na jógu (nebo takzvanou yogamatku) určitě potřebujete. Podle jakých parametrů ji ale vybrat? Připravili jsme pro vás detailního průvodce pro výběr yóga podložky.

1. Výběr podle materiálu jógamatky

Během cvičení jógy splynete s vaší jógamatkou v jedno tělo. Tento pocit je žádoucí, ale stane se jedině v případě, když se výběr podaří. Materiál podložky při něm hraje hlavní roli. Nejrozšířenějším materiálem používaným pro výrobu jógamatek je samozřejmě PVC.

Tento materiál je:

  • odolný
  • univerzální
  • dobře se udržuje

Svou podložku na jógu však můžete mít také z korku (pochází z obnovitelných zdrojů, je ekologický, má však dražší pořizovací cenu), juty (opět ekologická varianta, dobrá protiskluznost, vysoká kvalita), gumy (dokonalá přilnavost k podlaze, ideální pro dynamické lekce).

K dalším materiálům jóga podložek patří:

  • přírodní kaučuk
  • bavlna
  • mikrovlákno
  • podložky s PU povrchem
  • ovčí vlna
  • materiály PER nebo TPE

Materiál můžete vybírat podle ceny, vašeho životního přesvědčení (kdo souzní s přírodními materiály, tak do PVC nikdy nepůjde), pocitu při cvičení i dynamiky cvičení.

2. Povrch a tloušťka jógamatky patří k hlavním parametrům výběru

Jógamatky můžeme jednoduše rozdělit na ty tvrdší (tenčí) a měkčí (hrubší). Průměrná tloušťka jógamatky je 4 mm. Na trhu však lze sehnat široké rozpětí tloušťky, a to už od 1 mm (sem patří hlavně cestovní jógamatky a podložky pro pokročilé, které se vyznačují nižší váhou a snadnějším přenášením).

Tloušťku jógamatky však můžete zvolit i podle stavby vašeho těla a například i podle zdravotních indispozic. Pokud vás bolí klouby, určitě bychom nezačínali cvičit jógu na ultra tenkých podložkách, a naopak si dopřáli pocit silnějšího materiálu.

Co se povrchu týče, existují drsnější a hladší podložky a rozhodující pro jejich výběr může být dynamika cvičení. Například při větší dynamice a hot józe oceníte drsnější povrch, který méně klouže.

3. Jaká je správná délka podložky na jógu?

Běžná jóga podložka mívá délku do 180 cm. Obvykle platí, že by se vaše tělo mělo celé vejít na podložku a neměly by vám čouhat nohy nebo hlava. K vaší výšce byste navíc měli připočítat 6 cm jako rezervu, která vám na podložce zajistí pohodlí. Na trhu naštěstí existují i takzvané long verze těchto podložek, a proto se ani vysocí uživatelé nemusí obávat, že by svou podložku nesehnali.

Zdroj: Freepik.com

4. Cena s výběrem určitě zamává

Cena jógamatky s výběrem určitě zamává a ne že ne. Na trhu seženete jóga podložky za pár stovek i za tisíce korun. Záleží na zpracování a použitém materiálu jóga podložky. Obecně se doporučuje vybírat levnější podložky, a to zejména tehdy, když s jógou teprve začínáte a nevíte, jestli u ní vydržíte. Potom by bylo zbytečné do jógy hned na začátku investovat velké peníze. Podložku na první lekci si dokonce můžete půjčit od vaší zapálenější kamarádky a posoudit, jak se vám na ní cvičilo. V případě, že se pro jógu nadchnete, tak vám nic nebrání v tom, abyste do jógamatky investovali. Správně vybraná podložka totiž prohloubí spojení těla a mysli, které je při józe tolik důležité.

5. Výběr podle dynamiky cvičení

Podložku na jógu můžete vybírat i podle dynamiky jednotlivých druhů jógy. To může být opět problém na začátku, když nevíte, který druh jógy je pro vás ten pravý. I tady se proto vyplatí počkat na dobu, až projdete několika druhy a budete vědět, kde pravděpodobně zakotvíte. Potom můžete bez výčitek svědomí zvolit měkčí podložku na pomalejší typ jógy, kde častěji setrváváte v delších pozicích. Pro dynamickou jógu se naopak doporučují mnohem tvrdší podložky, které přinášejí větší oporu.

V neposlední řadě je důležitý i vzhled podložky na jógu. Jistě zde nemusíme ani dodávat, že dnes lze koupit opravdu estetické kousky, které potěší oko i duši. Pro členy Klubu Energy Tábor nabízíme yogamatky s aromaterapeutickými spreji Spiron, Zen, Tree Kings, které cvičení jógy zintenzivní a vaše smysly nabudí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama