Chřipkovník (latinsky Ibozea species) je oblíbená pokojová rostlina, která do svého okolí vypouští vonné silice vůní podobné mátě, meduňce nebo rýmovníku. Jak už název vypovídá, využijete ji hlavně v období chřipek a nachlazení. Ale nejen tehdy. Pro její vzhled, vůni a nenáročné pěstování si ji zamilujete celoročně.
Chřipkovník pochází z velké dálky
Kvůli tomu, že se u nás chřipkovníku daří poměrně dobře, by nikdo neřekl, že má tato rostlina původ v jižní Africe. Tam má nejvhodnější podmínky pro svůj růst – sucho, teplo, slunečno a pouze minimum zálivky. A právě díky těmto ideálům v Africe roste jako velký keř a dorůstá až dvoumetrové výšky. U nás se s něčím podobným nesetkáte. Chřipkovník se v našich podmínkách pěstuje jako pokojová rostlina v květináči. Jedině tak ji můžete v létě vynést ven a na podzim zase uklidit do tepla. Jejím stálým místem může být okenní parapet s dostatkem světla kdekoliv v domě.
Pyšní se nenáročným pěstováním
Jak už jsme zde naznačili, pěstování chřipkovníku není náročné. Nejčastěji rostlinku seženete v zahradnictví už jako silnější sazeničku. Pěstování ze semínek je o dost náročnější. Co rostlina nesnáší, tak to je chlad a dlouhodobé přemokření. Pokud se těmto faktorům vyhnete, máte velkou šanci, že se budete těšit z prosperující rostlinky. Chřipkovník miluje letnění, a proto ho v létě neváhejte přenést na venkovní stanoviště. Nejpozději začátkem září ho už schovejte do teplejších podmínek. Počítejte také s tím, že na jaře si každým rokem chřipkovník řekne o větší květináč.
Jaké látky chřipkovník obsahuje a jak ho lze použít?
V chřipkovníku najdete směs látek, které působí antiviroticky, antibakteriálně a desinfekčně. Bylinka obsahuje polyfenoly, taniny, flavonoidy a cenné silice, které dokážou bojovat s rýmou, horečkou i respiračním onemocněním.
Chřipkovník lze využít více směry:
- můžete pouze pasivně inhalovat jeho vůni, kterou vypouští kolem sebe (i proto se doporučuje chřipkovník umisťovat tam, kde se vyskytujete nejčastěji)
- můžete si z jeho lístků uvařit čaj
- listy můžete rozmačkat v prstech, a pak jimi masírovat oblast spánků
- přidat ho můžete do inhalačních směsí
- při nachlazení si jeho listy můžete položit na polštář vedle sebe a inhalovat jejich vůni
- můžete lístky vymačkat a při rýmě jejich šťávu nakapat do nosu
- někdo z chřipkovníku vyrábí sirup proti kašli

Jaké benefity pro zdraví v sobě chřipkovník ukrývá?
- jeho vůně má uvolňující a relaxační účinek
- zlepšuje náladu a psychickou pohodu
- má antibakteriální a antivirové účinky
- posiluje imunitu
- pomáhá uvolňovat dýchací cesty
- ulevuje od rýmy
- je osvědčeným bojovníkem proti migrénám
- poradí si s nachlazením
- zlepšuje trávení
- snižuje vysoký krevní tlak i cholesterol
- ulevuje od zánětů močových cest
- tlumí bolest
- působí jako antioxidant
- může být prevencí rakoviny
- odpuzuje parazity
Chřipkovník je zkrátka všestrannou bylinkou, která by na vašem okenním parapetu neměla chybět.