Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Kvetoucí pokojové rostliny i léčivky, které vám zvednou náladu i vyčistí vzduch

Fotografie: Kvetoucí pokojové rostliny
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Pokojové rostliny plní v interiéru nejen významnou dekorativní funkci, ale mají také pozitivní vliv na naši náladu, psychiku i celkové zdraví. Kvetoucí pokojové rostliny dokáží rozzářit každý kout v bytě, některé krásně voní a jiné jsou zase proslulé svými léčebnými účinky.

Proč mít doma pokojové rostlinky a které?

Důvodů je hned několik. Pokojové rostliny jsou zdrojem pozitivní energie, zvlhčují a čistí vzduch, mohou snižovat vibrace z elektrických přístrojů a tlumí negativní energie v geopatogenních zónách. Dají se využít k léčení emočních bloků a poruch, ale také k celkové stabilizaci nervového systému. Jsou dobrým pomocníkem proti špatné náladě, pohled na krásu přece vždy zvedne člověku náladu.

Zvlhčováním vzduchu zabraňují vysychání průdušek a plic, čímž přispívají k jejich správné funkci, pomáhají pohlcovat prach a některé pokojové rostliny dokáží eliminovat patogeny z ovzduší. Celkový příjemný pocit z pokojových květin umocňuje správná volba dekorativních květináčů i umístění v bytě.

Jaké rostlinky umístit do ložnice a kterým se vyhnout v dětském pokoji?

Existuje hned několik druhů pokojových rostlin, které jsou díky svým pozitivním účinkům na duševní i tělesné zdraví vhodné také do ložnice nebo dětského pokoje. Nevolíme silně vonící aromatické rostliny a do dětských pokojů je dobré se obloukem vyhnout jedovatým rostlinám jako je diefenbachie nebo brambořík.

Skvělou volbou jsou tyto rostlinky:

  • Jemně vonící gardénie s mírně sedativními účinky.
  • Uvolňující jasmín, na který se v českých domácnostech zapomíná.
  • Z nekvetoucích např. Aloe Vera – čistí vzduch a dezinfikuje ho, nebo Tchynin jazyk.

Kvetoucí pokojové rostliny, které vám zlepší náladu

A jaké kvetoucí pokojové rostliny vám zvednou náladu a hodí se do bytu? Na trhu je jich nepřeberné množství, mezi velmi oblíbené patří tyto:

  • Kolopejka – známá širokou škálou pestrých barev i svou nenáročností na pěstování.
  • Africké fialky – nenáročné na pěstování i množení.
  • Hrnkové gerbery – vyžadují světlé a dobře větrané místo, v létě zase dávejte pozor, aby nebyly vystaveny přímému slunečnímu záření.
  • Anturie – její květy jsou pověstné svou extravagantností, potřebuje světlo, ale stejně jako fialky nemá ráda horké sluneční paprsky
  • Exotická guzmánie – je výrazná svými exotickými květy.
  • Lopatkovec – je vhodný do ložnic i koupelen, čistí vzduch.
  • Kala – Svatební květina pověstná svou elegancí. Aby vám vykvetla, je nutné při pěstování dodržet dobu vegetačního klidu.
  • Gloxínie – jedná se o rostlinu, která je náročnější na pěstování doma, ale pokud se do toho pustíte, ozdobí váš byt krásnými barevnými květy.
  • Azalka – nenáročná pokojová rostlinka, vyžaduje kvalitní zálivku a nesnáší tvrdou vodu.
  • Brambořík – květy všech různých barev oživí váš byt. Pozor, pokud máte malé děti nebo zvířata, hlízy bramboříku obsahují jedovatou látku glykosid cyclamin, po jejímž požití může způsobit nemalé zdravotní potíže.
  • Hvězdník – nabízí na výběr mnoho barev, pěstování je snadné i pro začátečníky.
  • Ibišek – Ibišek miluje kvalitní půdu obohacenou domácím kompostem či pytlovým kompostem. Potřebuje světlo min. 6 hodin denně.
  • Orchideje – jsou určeny pro zkušenější pěstitele, neboť vyžadují specifickou polohu, zálivku i hnojení.
Zdroj: Freepik.com

Léčivky s antibakteriálními i detoxikačními účinky do bytu

Tyto rostliny neplní v bytě pouze ozdobnou funkci, ale mají také zajímavé léčivé účinky. Patří mezi ně například:

  • Cypřišek ocasatý, který má výrazné antibakteriální účinky a rozkládá aktivně patogeny z koberců, nábytku nebo počítačů.
  • Poslední dobou získává na oblibě léčivá pokojová květina pod názvem kalísie voňavá. Používají se čerstvé listy ze starších rostlin, šťáva má detoxikační účinky, uplatňuje se jako doplněk léčby nádorových onemocnění, léčí choroby jater, žaludku, pomáhá při cukrovce, působí příznivě na činnost slinivky břišní, snižuje krevní tlak a hladinu krevního cukru.
  • Snad nejvýznamnějším antidepresivem je z pokojových rostlin pupečník asijský neboli gotu kola. Je to dekorativní rostlina s drobnými převislými lístky, na léčbu se používají sušené listy.

Jak uvařit čaj z pupečníku asijského?

Pokud tuto rostlinku máte doma, můžete si uvařit čaj. Budete potřebovat: 1 čajovou lžičku sušené byliny, kterou přelijete 2,5 dcl vařící vody a necháte 15 minut odstát. Popíjí se vlažný 2x až 4x denně. Výrazně ovlivňuje činnost mozku, podporuje kognitivní funkce a je dobrou prevencí krevních sraženin.

  • Velmi oblíbený je i rýmovník čínský. Má výraznou vůni po mátě a meduňce, díky tomu odpuzuje hmyz (další rostlinné odpuzovače hmyzu najdete zde). Výrazně pomáhá při rýmě, používáme stočené rozmačkané lístky, které opatrně zasuneme na okraj nosu.

Pokud zrovna nemáte svůj den a šéf vás dnes pěkně naštval, běžte a udělejte si radost koupí krásné pokojové květiny. Zaručeně vám to zvedne náladu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama