Tradiční čínská medicína přidělila lidským orgánům konkrétní měsíc v roce. V listopadu jsou na pořadu dne plíce, které jsou v tomto období často oslabeny a je potřeba jim věnovat pozornost. Co můžete pro své plíce udělat podle tradiční čínské medicíny?
Když jsou plíce v nerovnováze
Ačkoliv bere většina lidí tradiční čínskou medicínu jako alternativní léčbu, je důležité vědět, že jde o komplexní znalosti východních mistrů, kteří své poznatky dlouhá léta pečlivě zaznamenávali, a díky tomu může tento směr nabídnout ucelený pohled na lidské zdraví. O TČM je známo, že ve fungování jednotlivých orgánů hledá různé souvislosti a faktory, které na ně mohou mít vliv.
Podle tradiční čínské medicíny jsou plíce hned po srdci druhým nejdůležitějším orgánem CANG, který je z pěti orgánů CANG (srdce, plíce, játra, ledviny a slezina) umístěn nejvýše, a proto všechny ostatní jakoby zastřešuje. I proto se mu v tradiční čínské medicíně často říká „stříška“. TČM plíce přirovnává ke kovu. Jsou orgánem, který řídí pohyb energie v těle i její výměnu. Plíce mají přímé spojení s tlustým střevem, nosem, pokožkou i ochlupením.
Jak plíce souvisí s tlustým střevem, nosem, pokožkou a ochlupením?
1) Plíce a tlusté střevo
Možná se nad některým propojením plic s dalšími orgány pozastavíte. Jak mohou například plíce souviset s tlustým střevem? Jednoduše tak, že jsou tyto orgány uvnitř těla propojeny svými meridiány. Meridiány čínská medicína je označuje jako dráhy těla, kterými proudí životní energie člověka. Konkrétní propojení plic a tlustého střeva můžeme ukázat na příkladu z praxe. Vzpomeňte si na dobu, kdy jste měli trému nebo strach z něčeho. V tu chvíli jste dýchali pouze krátce a nejspíš vás k tomu rozbolelo i břicho. Ti z vás, kteří si propojení těchto orgánu uvědomí, začnou dýchat zhluboka, aby zmírnili stres, což vede k celkovému uklidnění organismu a ustupuje i bolest břicha.
2) Plíce, nos a pokožka
Plíce, nos a pokožku podle tradiční čínské medicíny spojuje rozptylovací a filtrovací funkce plic, kdy kalnou energii vydechujeme nosem a část z ní i pokožkou ven z těla. Zároveň při nádechu plíce vstřebávají energii novou, kterou nasávají nosem a dopravují ji mimo jiné i na povrch těla. Tím regulují funkci potních žláz.
3) Projevy oslabených plic
Nástrojem, kterým plíce řídí pohyb energie v těle, je dýchání. Při nádechu do těla putuje tzv. čistá energie, zatímco při výdechu odchází „kalná“ energie. Plicím tradiční čínská medicína přisuzuje emoce – zármutek a žal. Věděli jste, že nejvíce plíce pracují mezi 3. a 5. hodinou ranní? Jak se projevuje nerovnováha plic?
- různé dýchací potíže, kašel
- záněty průdušek a průdušnic
- astma
- dušnost
- zahlenění
- bolest na hrudi
- teplota
- zhoršuje se krevní oběh, což může mít za následek bušení srdce a zmodrání rtů a jazyka
- zhoršená kvalita pleti a ochlupení
- zvýšené vylučování potu
- snížená obranyschopnost
- změny v hlase
4) Jak posílit plíce?
I přesto, že některé nemoci plic jde ovlivnit stěží nebo vůbec, existují způsoby, kterými lze plíce posílit. Nejsme tedy nuceni snášet nepříznivý osud, ale můžeme udělat maximum pro to, abychom své plíce posílili. Vhodnými cestami je konzumace správných potravin, bylinek a jejich kombinace s pohybem a dechovým cvičením, které může doplnit aromaterapie.
Tip: V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete vhodné přírodní přípravky pro posílení plic, které jsou vyrobeny v souladu s čínskou medicínou.
5) Plíce a aromaterapie
V chladných podzimních dnech si můžeme vylepšit náladu a posílit plíce aromaterapií, která využívá esenciální oleje a rostlinné sloučeniny k tomu, aby ovlivnila nejen náladu a stav mysli, ale také zmírnila fyzické potíže. Jako konkrétní příklad uveďme, že při zhoršeném dýchání nám z aromaterapie mohou pomoci esenciální oleje, které usnadňují dýchání. K nim určitě patří:
- eukalyptus
- levandule lékařská
- anýz
- tea tree
- máta
- borovice
- šalvěj
- tymián
Obvykle se tyto esenciální oleje používají formou sprejů, které lze nastříkat na polštář. Velmi často se kapou do vody nebo difuzérů, aby do okolního vzduchu vyloučily blahodárně působící páry. Zlepšit kondici plic mohou i nejrůznější inhalace. Pro ně můžete použít esenciální oleje, ale třeba i obyčejnou sůl (lepší je však ta z Mrtvého moře). Stačí, když v horké vodě sůl rozpustíte, a pak se nad nádobu nahnete, přehodíte přes sebe ručník a chvíli inhalujete.
6) Plíce a bylinky
Při problémech s dýcháním je možné se pro pomoc obrátit také na bylinky, které lze nejčastěji připravit formou odvarů.
- Na astma, kašel, zápal plic a průdušek dobře účinkuje plicník lékařský. Ten obsahuje cenné saponiny, antioxidanty a kyselinu tříslovou a díky těmto látkám funguje i jako přírodní antibiotikum.
- K odstranění zahlenění se používá i lišejník, který se často označuje jako plicník.
- Podběl lékařský je také výbornou bylinkou pro plicní problémy, protože zmírňuje zahlenění, zklidňuje postižené sliznice a usnadňuje dýchání.
- Podobné účinky má i máta peprná, oregano, šalvěj, eukalyptus nebo tymián.
Plíce, pohyb a cvičení
Správné fungování plic podpoříte obyčejnou procházkou, kterou můžete teď na podzim do svého režimu zařadit častěji i z důvodu posílení vaší imunity. Nejlepší jsou svižné procházky, ale i jízda na kole nebo plavání. Pohyb by měl vždy být nastavený úměrně vašemu věku a kondici. Velmi nápomocná jsou i různá dechová cvičení, během kterých se soustředíte na plynulý nádech a pasivní výdech. Neméně důležité je udržovat se v celkové pohodě a vyhnout se stresu.
Plíce a správná volba potravin
Také jídelníček lze přizpůsobit tomu, aby šel více na ruku zdravým plicím. Zařaďte do něj potraviny, jako je tuřín, křen, česnek, zázvor, pálivá ředkev, ostré koření, lněná semínka, dostatek ovoce a zeleniny nebo libové maso. Vyhnout byste se měli (hlavně při potížích) výrobkům z kravského mléka a masným výrobkům.