Levandule

Fotografie: levandule
Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Kdo by neznal levanduli? Zatímco někomu stačí, aby se kochal její krásou, jiný využívá sílu její vůně a obsažených látek. Jak pěstovat levanduli, abyste si z ní později mohli vyrobit například levandulový olej? Levandule váš domov nejen provoní, ale pomůže také s akné a dalšími zdravotními problémy.

Víte, jaké druhy levandulí existují?

Určitě jste si při bližším pohledu všimli, že není levandule jako levandule. Existuje spousta druhů, konkrétně více než 20 druhů a další stovky jejich kultivarů. Z nejznámějších můžeme uvést tyto druhy:

  • levandule lékařská
  • levandule španělská
  • levandule prostřední
  • levandule zoubkatá
  • levandule širokolistá
  • levandule korunkatá

Levandule lékařská (latinsky Lavandula officinalis), někdy zvaná také úzkolistá, je v našich podmínkách pěstována nejčastěji, a to pro široké spektrum jejího využití. Neméně oblíbená je i levandule prostřední (latinsky Lavandula x intermedia), která vznikla křížením levandule lékařské a levandule širokolisté. Ovšem všechny druhy, které jsme zmínili výše, je možné v našich podmínkách pěstovat. Proč, na to už si odpovězte sami. Pokud nepatříte k těm, kteří by propadali kouzlu fialových květů a jejich vůni, nadchnou vás zdravotní benefity levandule.

Levandule pro zdraví

Víte, že tato čarokrásná květinka neslouží pouze pro okrasu, ale lze ji využít v kuchyni a lidovém léčitelství? Klidně ji můžete sníst, protože je to bylinka jako každá jiná. Nejčastěji se používá k dochucení a ozdobení sladkých dezertů. Vyrobit si můžete třeba i levandulový cukr, olej nebo sirup (o tom níže), nejčastěji si pak z ní připravíte čaj nebo odvar. Levandulí můžete léčit nejrůznější neduhy, a to hlavně popíjením levandulového čaje. Odvar z levandule však můžete i kloktat nebo inhalovat. Cenný je také levandulový olej, který lze přidávat do koupele.

Účinky na zdraví: 

  • uklidňuje
  • zmírňuje deprese
  • tlumí bolesti hlavy
  • pomáhá při migrénách
  • má protizánětlivé účinky
  • podporuje trávení
  • snižuje plynatost
  • regeneruje pokožku
  • dokáže zmírnit alergické reakce
  • potlačuje příznaky lupénky

Obsahové látky: terpeny, třísloviny a silice, kumariny, flavonoidy a kyselina rozmarýnová. Právě ta je zodpovědná za antivirové a protizánětlivé účinky.

Jak pěstovat levanduli? Kdy kvete a jak ji sušit?

Aby se váš levandulový záhon podobal těm ve francouzském městě Provence, je potřeba dodržet podmínky pro její pěstování. Nejlepší substrát pro ni připravíte, když se zaměříte na to, co levanduli prospívá, a to je dobře propustná písčito-vápenitá půda. Nejspíš nikoho nepřekvapí, že potřebuje hodně slunce, a proto ji neumisťujte do stínu, kde by vám radost nedělala. Ani pokud nedisponujete větším prostorem, nemusíte zoufat. Prospívá také v květináčích a vyvýšených záhonech. Důležité je její pravidelné zastřihování.

  • Kdy stříhat levandule?

Nejlépe dvakrát ročně. Poprvé na přelomu března a dubna, podruhé až po odkvětu v srpnu.

  • Kdy kvete levandule?

Obvykle je to od června do srpna. Pro účely sušení a dalšího zpracování se levandule (květy nebo nať) sbírá v době těsně před rozkvětem nebo na samém počátku kvetení, to je totiž nejsilnější.

Zdroj: Freepik.com

Recept na levandulový olej

Tato voňavá bylinka však není přínosná pouze při vnitřním užívání, krásu a zdraví vám přinese i levandulový olej, který se aplikuje na kůži. Levandulový olej na obličej vám krásně vyhladí vrásky a připraví pleť na další péči. Je to právě levandulový olej, který je často používán v případě, že vás trápí akné a černé tečky. Olej na pleť působí protizánětlivě, což je v případě akné žádoucí.

Kromě toho lze olej použít pro relaxační masáže a také pomáhá zklidnit kůži spálenou sluncem. Ideální je vzít si lahvičku levandulového oleje s sebou do přírody, protože dokáže zklidnit místo po štípnutí hmyzem. Vzhledem k řadě účinků by byla škoda si levandulový olej nevyrobit. Jak na to?

Na výrobu levandulového oleje budete potřebovat:

  • sušené květy
  • olej, ve kterém se budou květy louhovat (použít můžete kvalitní oleje, jako je kokosový, šípkový, avokádový, mandlový, ale i extra panenský olivový nebo slunečnicový olej
  • uzavíratelnou sklenici

Je na vás, jak velkou sklenici použijete. Větší než půllitrovou sklenici však nedoporučujeme. Je lepší vyrobený olej rychleji spotřebovat, a pak si udělat čerstvý.

Postup:

  1. Čistou sklenici naplňte do tří čtvrtin sušenými květy.
  2. Květy zalijte vámi zvoleným olivovým olejem tak, aby byly všechny ponořeny, to znamená mírně pod okraj sklenice.
  3. Sklenici uzavřete a nechte stát na slunném místě, nejlépe tedy na okenním parapetu, po dobu 1 – 3 týdnů. Po tuto dobu sklenicí občas zatřeste, aby se květy s olejem promísily.
  4. Po uplynutí doby květy levandule sceďte. Čistý a levandulí provoněný olej si můžete přelít do menších lahviček, aby se vám s nimi lépe manipulovalo.

Tip: Také můžete vyzkoušet recept na levandulový sirup z naší kuchyně, a pokud chcete vyzkoušet aromaterapii, pak v našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete esenciální olejíček Lavender.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

zapota_obecna_1
Zapota obecná
hadi_mord_spanelsky_cerny_1
Hadí mord španělský – černý kořen
Lychee juice on wooden table - Fresh lychee drink and slice peel
Liči čínské
custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola
Prickly pears in a plate high angle view on pink and picnic cloth background
Opuncie

Viaflorin

Reklama