Chmel otáčivý

Zdroj: Freepik.com

Gynex

Reklama

Chmel nemusíte užívat pouze coby součást piva, ale můžete si z něj uvařit i bylinkový čaj. Kromě jeho vyhlášené specifické chuti, kterou našemu národnímu nápoji dodává, si totiž umí poradit s celou řadou zdravotních neduhů.

Kam chmel zařadit?

Chmel otáčivý (latinsky Humulus lupulus) patří do čeledi konopovitých. Jedná se o vytrvalou bylinu, která na jednom stanovišti klidně přežije až 20 let a dorůstá do výšky 6 metrů. Původ chmele nelze přesně určit. Má se za to, že jeho domovem mohlo být podhůří Kavkazu a oblast Černého moře. Odtud se v 5. století rozšířil do Evropy. Chmel se pěstuje nejen u nás a v Evropě, nýbrž i v USA, Číně nebo v Austrálii. Už od nepaměti se jeho využití váže k výrobě piva. Nikdy se ale nezapomínalo na jeho léčivé schopnosti.

Chmel není pouze přísadou do piva, ale také užitečnou léčivkou.

Jaké části chmele se nejčastěji využívají?

Chmelové šištice

Nejopěvovanější části chmele jsou bezesporu jeho šištice – takto je označováno květenství chmele. Tyto šištice se sbírají na konci léta, kdy jsou zralé a obsahují nejvyšší koncentraci prospěšných látek. Šištice mají vzhledem k obsahovým látkám mnohostranné využití. Nejznámější je výroba piva, dnes se však čím dál tím více o chmelu mluví i ve spojitosti s jeho sedativními a antioxidačními vlastnostmi. Chmel lze zakoupit v sušené formě a následně si z něj připravit čaj, extrakt chmele lze užívat formou kapslí nebo tinktury.

Chmelové žlázky/lupulin/chmelový pyl

Jako chmelové žlázky je nazývaný extrakt z chmelových šištic. Najdeme je konkrétně na šupinách šištic. Formou vyklepávání chmelových šištic se získává hrubý žlutozelený prášek s názvem lupulin. Často se označuje také jako chmelový pyl. Z chmelového pylu lze připravit nálev nebo je možné jej použít jako bylinné vykuřovadlo. Mnohem častěji se ale využívají celé šištice.

Chmelové listy

Dříve se chmelové listy, které se pro výrobu piva nepoužívají, zpracovávaly podobně jako salát nebo špenát. Také v nich najdete spoustu cenných látek, i když v mnohem menší míře než v šišticích chmele.

Zdroj: Freepik.com

Jaké látky chmel obsahuje?

Chmel obsahuje silice, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, vosky, fytosteroly, látky zvané jako lupulon, cholin, myrcen, humulen, adenin a další látky. Najdete v něm také minerály a vitamíny skupiny B. Chmel také obsahuje látky podobné ženskému estrogenu a je tak podrobován řadě studií, které by později mohly vést k jeho využití při léčbě ženského klimakteria.

Jaké má účinky na zdraví?

  • vykazuje výrazné antivirové, antibakteriální a protiplísňové vlastnosti
  • působí jako silný antioxidant
  • využíván je i pro své sedativní a analgetické vlastnosti
  • chmel se využívá na nespavost, ale i proti únavě
  • příznivě ovlivňuje nervový systém
  • využíván je při chronickém stresu
  • tiší úzkostné poruchy
  • díky obsaženým hořkým látkám chmel stimuluje sekreci žaludečních šťáv, čímž podporuje trávení
  • působí proti nadýmání a nadměrnému kvašení ve střevech
  • podporuje chuť k jídlu
  • polyfenoly obsažené v chmelu chrání zuby a dásně před vznikem zubního kazu a rozvojem paradentózy
  • při vnějším použití chmel tiší záněty a revmatické bolesti
  • při vnějším použití urychluje hojení ran
  • chmel může být prevencí rakoviny
  • je vhodné ho užívat během menopauzy, protože tiší její příznaky

Tak už to vypadá, že i chmel je všestrannou bylinkou. Ačkoliv ho nejvíce proslavila výroba piva, také jeho vlastnosti mimo tento mok rozhodně stojí za to.

Sdílet na Facebooku

Další zdravé potraviny

Fresh and ripe kiwano on dark backdrop. Tasty exotic fruit. Healthy lifestyle and diet concept.
Kiwano
zapota_obecna_1
Zapota obecná
hadi_mord_spanelsky_cerny_1
Hadí mord španělský – černý kořen
Lychee juice on wooden table - Fresh lychee drink and slice peel
Liči čínské
custard apple on wooden table
Cherimoya
karambola_1
Karambola

Viaflorin

Reklama