Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Zbavte se křečí a zánětů za pomoci mochny husí

Fotografie: Mochna husí
Zdroj: Pixabay.com

Probiosan Inovum

Reklama

Mochna husí je vytrvalá rostlinka, která roste na loukách, polích a kolem příbytků. Určitě jste se s ní už setkali. Jaké jsou její typické rysy a při jakých potížích vám mochna husí pomůže, to se dozvíte v tomto článku. Na závěr vám poradíme, jak si z mochny husí připravit čaj, mast i tinkturu.

Mochna husí – latinsky Potentilla anserina

Mochnu husí možná znáte spíše pod názvem nátržník husí. U nás se mochna vyskytuje poměrně často a nemůžete si ji splést. Poznáte ji podle křiklavě žlutých květů a listů, které jsou na spodní straně stříbrné. Tuto rostlinku můžete najít na loukách, návsích i kolem obydlí. Její název je odvozen od míst jejího výskytu. Často rostla totiž na pastvinách, kde se vyskytovaly husy.

Mochna husí je bylinka nízkého vzrůstu, která má poměrně silný až hlízovitý oddenek. Listy jsou dlouhé až 20 cm, jak jsme již řekli – na spodní straně zbarvené do stříbrna a jemně chlupaté. Květ je zlatožlutý a složený z pěti plátků. Tato rostlinka dokáže růst nejen v rovinatých krajích, ale také v horách. Najdeme ji v Grónsku, na Islandu i Špicberkách. Ovšem vyskytuje se také na jižní polokouli, a to například v Chile, jižní Austrálii, na ostrově Tasmánii i na Novém Zélandu.

Léčivé účinky mochny husí

Léčivé účinky mochny husí znají lidé už odpradávna. Například během první světové války se prášek z kořene mochny husí používal na hojení krvácejících ran. Obsahuje katechinové třísloviny, flavonoidy, hořčiny, cholin, vitamín C, pryskyřici, sliz nebo lithium. Zajímavé ovšem je, že doposud se neví, která látka obsažená v této rostlině má vliv na zmírnění křečí. Tím je tato bylinka totiž pověstná.

Při jakých potížích se hodí mít po ruce mochnu husí

  • Utišuje křeče
  • Působí protizánětlivě
  • Pomáhá při bolestivé menstruaci
  • Zmírňuje křečové bolesti žaludku a střev
  • Zlepšuje trávení
  • Pomáhá při překyselení žaludku, průjmech
  • Zastavuje krvácení
  • Prospívá při zánětech močových cest
  • Léčí hemeroidy
  • Pomáhá při zánětech dutiny ústní a při paradentóze
  • Prášek z kořene se používá na zasypání řezných ran
Zdroj: Pixabay.com

Připravte si čaj nebo mast z mochny husí

A pojďme se podívat na její využití, jak si z ní připravit mast nebo čaj a při jakých potížích je užívat.

1) Mast na křeče a bolesti svalů

Na mast budete potřebovat čerstvou nať mochny a nastrouhaný kořen kostivalu. Stejný díl natě mochny a kořene kostivalu smíchejte a vložte do přiměřeného množství vepřového sádla. Zahřejte a následně větší vrstvu masti natřete na plátno nebo obinadlový obvaz a přiložte na bolestivé místo. V případě, že nepocítíte žádnou nepříjemnou reakci, nechte působit co nejdéle.

2) Čaj na zánět tlustého střeva

Na tento čaj si připravte nať mochny a řepíku, kořen proskurníku a květ z heřmánku. Kořen nastrouhejte, nať a květ nakrájejte nadrobno a dvě lžíce směsi pomalu zahřívejte v 0,5 l vody. Jakmile se směs začne vařit, odstavte ji a nechte 20 min vylouhovat. Následně přeceďte a užívejte 3x denně vždy mezi jídly.

3) Tinktura z mochny husí na zlepšení trávení, záněty trávicího traktu a menstruační křeče

K vnitřnímu užití si z mochny husí můžete také připravit tinkturu. Ta se připravuje z čerstvé natě, kterou naložíte do čirého alkoholu o koncentraci min. 40 % a více. Na 1 litr využijte 130–150 g čerstvé mochny. Nechte macerovat 10 – 21 dní a poté sceďte a užívejte při potížích. Vždy zapijte sklenicí vody.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama