Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Tipy pro začínající bylinkáře: jak správně sbírat bylinky

Fotografie: bylinky v různém stavu - sušené, tinktura i čerstvě natrhané
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Láká vás svět bylin a jejich léčivá síla? Poradíme vám, jak se sběrem začít. Které bylinky sbírat v létě, které části bylinek sbírat i která část dne je pro jejich sběr nejvhodnější.

Jak začít se sběrem bylinek

V první řadě je potřeba se v bylinkách vyznat a perfektně jednotlivé druhy od sebe rozeznat. Jestliže se sběrem teprve začínáte, pak byste se neměli při sběru unáhlit. Nejlepší je si vždy ověřit, zda skutečně rostlinka, kterou si chcete utrhnout, je ta, kterou hledáte. Pokud se zmýlíte, může se tak stát, že místo léčivé byliny si domů přinesete jedovatou rostlinku, která by místo užitku způsobila spíše velké neštěstí. Pro příklad můžeme uvést třeba přesličku rolní, kterou si velmi snadno můžete splést s přesličkou bahenní. Ovšem ta je oproti přesličce rolní toxická a rozhodně by vám užitek nepřinesla. Dalším příkladem může být česnek medvědí a jeho záměna s konvalinkou nebo s ocúnem jesenním, který je prudce jedovatý.

Doporučení: Vždy mějte po ruce buď bylinkový herbář, kapesní atlas léčivých rostlin, nebo chytrý mobil, kde stačí konkrétní rostlinku vyfotit a dohledat si, zda se skutečně jedná o tu pravou. V případě, že si nejste jisti ani po dohledání, poraďte se se zkušeným bylinkářem, než ji začnete zpracovávat.

Na jaká místa se pro bylinky vydat a kterým se vyhnout

Pokud se vydáváváte pro bylinky do přírody, pak se vyhněte především takovým místům, která jsou poblíž města, jsou hnojená chemickými hnojivy a najdete je v blízkosti silnic či prašných cest, po kterých se prohání auta. Čím vzdálenější místo od civilizace, tím lépe. Dále se nedoporučuje trhat bylinky ani v chráněné krajinné oblasti. Sbírejte vždy pouze tolik, kolik skutečně spotřebujete a nezapomínejte na to, že bylinka i po vaší sklizni musí zůstat životaschopná. Nezapomeňte, že bylinky by se neměly zapařit, než je donesete domů. Proto pro sběr vyberte proutěnou nádobu, košík, který k tomuto účelu slouží nejlépe.

Zdroj: Freepik.com

Kterou část rostlinky sbírat – květy, nať, listy a kořen

U kterých rostlinek se sbírají květy, u kterých nať a listy a kdy je potřeba sáhnout hlouběji do hlíny pro kořeny? V naší přehledné tabulce najdete bylinky a rozdělení.

Květy Listy Nať před rozkvětem Kvetoucí nať Kořen
černý bez šalvěj jablečník dobromysl smetanka
divizna smetanka majoránka čekanka proskurník
heřmánek bříza máta kopřiva rozchodnice
hloh černý bez řepík levandule čekanka
jitrocel borůvka meduňka mateřídouška zázvor
řebříček jabloň tužebník třezalka hořec
sedmikráska jitrocel vlaštovičník kontryhel kozlík
jírovec jahodník   pelyněk křen
prvosenka celer turan kostival
lípa hloh violka
podběl ořešák zeměžluč
tužebník
vřes

Kdy sbírat květy, nať, listy a kořen

  • Květy bylinek by se měly sbírat, když jsou v plném rozkvětu, ideálně tedy v pravé poledne.
  • Listy byste neměli sbírat po dešti nebo ráno, kdy se na nich drží ranní rosa, aby vám nezplesnivěly.
  • Kvetoucí nať je nutné sbírat před tím, než se na ní objeví první plody.
  • Kořeny se sbírají obvykle na podzim nebo na začátku jara. Zde je dobré zvolit ranní nebo večerní hodiny. Ideální je sbírat je po dešti, kdy se vám s nimi bude lépe manipulovat a po vyrýpnutí je omyjte pod tekoucí vodou.

Tip: Vyrazte na bylinky v létě, poradíme vám, které jsou pro sběr aktuální.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama