Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jaké bylinky sbírat v létě

Fotografie: heřmánek
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Připravte se na letní dny a zjistěte, které bylinky je nejlepší sbírat v tomto období. Léto je plné slunce a rostliny dorůstají do plného květu. Je čas je začít sbírat a sušit. Na které bylinky se zaměřit a čím jsou prospěšné? Natrhejte si třeba třezalku tečkovanou, měsíček, diviznu, heřmánek, levanduli a řebříček.

Pravidla pro sběr bylin

Sbírejte bylinky v čistém místě, kde je přírodní prostředí. Vyhněte se staveništím, továrnám nebo místům, která jsou znečištěna lidskou činností. Bylinky jsou nejlepší v biokvalitě.

Na bylinky je nejlepší jít za slunečného dne, aby byly suché, nepromočené deštěm a nezapařily se vám. Vezměte si s sebou tašku nebo nejlépe košík, aby byly pěkně rozložené a nezačaly plesnivět. V igelitové tašce by navlhly.

Vybírejte si pouze ty, které znáte, ať nenarazíte na rostlinu, která by mohla být jedovatá, nebo vám z ní bylo špatně. Sbírejte pouze bylinky, které vypadají dobře a nejsou poškozené.

Nesbírejte všechny rostliny, které jsou na místě, a ponechte jich několik na místě, aby se mohly dále rozšiřovat. Zajistíte si tak úrodu i napřesrok.

Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná je bylinka s drobnými žlutými kvítky, která roste u cest nebo na loukách. Je rozšířená po celé Evropě a Asii. Působí jako antidepresivum, podporuje klid a psychickou rovnováhu, ulevuje od nespavosti, užívá se při nadměrném stresu a také je protizánětlivá. Regeneruje suchou a citlivou pokožku, pozor však na fotosenzitivitu. Po celé rostlině se vyskytuje červené barvivo, které po vymacerování do oleje pustí barvu, a tak vznikne Svatojánský olej, který je velmi prospěšný pro zdraví. Používá se na drobná poranění nebo spáleniny. Působí jako přírodní antibiotikum a má dobrý vliv na trávicí soustavu.

Sběr třezalky

Na sběr třezalky si vezměte nůžky, protože rostlinka je velmi pevná a také rukavice, abyste neměli červené ruce. Odstříhávejte pouze květy, které mají nejvyšší obsah látek. Stonky a listy by vám mohly olej zbarvit do zelenočervena. Abyste měli krásný čistý olej, postačí květy. Také čaj ze samotných květů je jemnější na chuť než celá rostlina. Avšak i ta může posloužit jako základ masti. Lepší je ponechat rostlinku v zemi, aby na příští rok opět obrazila kvítky.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je bylinka, která má krásné žluté až oranžové květy, které se sbírají a jsou plné léčivých účinků. Působí protizánětlivě, podporuje trávení a zdravý stav jater. Je přírodním antibiotikem, upravuje krevní tlak a je skvělý proti ekzémům a poraněním. Působí protizánětlivě. Užívá se jako odvar, tinktura nebo mast. Vyrobte si domácí mast z měsíčku lékařského, poradíme vám, jak na to.

Sběr měsíčku

Sbírejte a ukládejte květy do košíčku za plného slunce. Jdou uštípnout prstem a nechte je sušit na čerstvém vzduchu. Lístky květů můžete použít i jako ozdobu na dort nebo je nasypat do salátu.

Divizna velkokvětá

Divizna velkokvětá je rostlinka, která roste většinou na štěrkových půdách nebo na stráních či u okrajů cest. Má vysoký stonek, který dosahuje až dva metry a na něm jsou umístěny květy, které se sbírají. Ze sušených květů se dělá čaj, který pomáhá imunitnímu systému. Je skvělý při nachlazení nebo astmatu pro zlepšení dýchání. Podporuje činnost ledvin a zdraví močové soustavy. Je dobrá při revmatu. Mast z divizny hojí drobná poranění. Sbírá se od května do září.

Sběr divizny

Divizna se při sběru vyznačuje tím, že má drobné štětinky, které svědí na pokožce. Kvítky obírejte opatrně a doma je pak sušte na sítku. Měly by být pořádně vyschlé, než je uschováte, protože mají sklon k plesnivění, pokud nejsou dostatečně usušené. Každopádně je lepší i rychlá spotřeba diviznových kvítků, za zimu je většinou zcela využijete při respiračních chorobách.

Zdroj: Freepik.com

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý je léčivka, kterou všichni dobře známe. Má drobné bílé kvítky a roste na rumištích, loukách i trávnících. Silně a příjemně voní. Používá se na různé potíže. Ulevuje při rýmě a nachlazení. Působí protizánětlivě a dezinfekčně a jako odvar je skvělý na pročištění dutin při respiračních chorobách. Je dobrý také na úlevu od trávicích potíží. Uklidňuje rovněž psychiku. Heřmánková mast je protizánětlivá a hodí se i na akné nebo zmírnění otoků.

Sběr heřmánku

Na heřmánek si vezměte nůžky, můžete uštipovat čerstvé malé tobolky, ale sbírat také květy. Nezapomeňte ho odlišit od rmenu, což poznáte, že uvnitř květu je dutá část. Avšak i ten má zdravotně prospěšné účinky. Z heřmánku se sbírají především květy a následně suší. Při sušení se začnou drobit, takže je dobré síťku něčím podložit.

Levandule lékařská

Levandule lékařská je bylinka, která je nejrozšířenější ve francouzské Provance. Zdobí také naše zahrady, je využívána nejen v lékařství, ale i jako okrasná rostlina. Levandule se používá hojně v kosmetice, domácím léčitelství a také na vaření.protizánětlivé účinky a hojí ekzémy nebo akné, ulevuje od zánětu. Je plná silic a její vůně uklidňuje, stejně jako čaj, který působí rovněž na dobré trávení. Napomáhá lepšímu spánku a utišuje rozbouřenou mysl, působí rovněž proti bolestem hlavy. Podporuje imunitní systém a má antimykotické účinky. Výborný je domácí sirup z levandule, který si doma můžete jednoduše připravit a mít ho v zimě stále po ruce. Pokud využíváte aromaterapii, pak doporučujeme vyzkoušet olejíček Lavender, který má uklidňující účinky a pomůže vám zapomenout na strasti a dobře se vyspat.

Sběr levandule

Levandule lékařská se sbírá rovněž za plně slunečného dne, krásně voní a dobře vypadá. Ustříhněte si celé stonky s květy, co nejdelší, abyste je mohli svázat do svazečku a pověsit sušit třeba na okno v kuchyni nebo na provázek. Vypadá hezky také jako dekorace do vázy.

Řebříček zahradní

Bylinka, jejíž léčivé účinky jsou známé již po staletí. Řebříčkem se lidé léčili již ve Starověkém Řecku. Je to rostlinka s mnoha květy, která roste běžně na trávnících na vesnici i ve městech. Vyskytuje se také na loukách. Řebříček má květy bílé, ale mohou se objevit i růžové nebo žluté. Je velmi účinný, má všestranné použití. Pomáhá při zánětech a migrénách, nachlazení a nevolnostech. Jako nálev je vhodný i ke koupání při různých zánětech nebo otocích. Pije se proti pálení žáhy a pro pokožku má stahující vlastnosti. Upravuje funkci ledvin, žaludku i jater.

Sběr řebříčku

Řebříček zahradní je rostlinka, ze které se sbírá rovněž květ, ale účinná je také nať. Sbírá se od června do září, nejlépe dopoledne. Sušení je snadné, neobsahuje moc vody a schne velmi rychle. Můžete ho dát na sítko nebo zavěsit.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama